fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeIndie wprowadzą cyfrową rupię jeszcze w tym roku

Indie wprowadzą cyfrową rupię jeszcze w tym roku

Indie planują wprowadzić cyfrową wersję swojej waluty rupii jeszcze w tym roku – poinformowała minister finansów tego kraju Nirmala Sitharaman.

W swoim dorocznym przemówieniu budżetowym przedstawiła również plany wprowadzenia 30-proc. podatku od dochodów z aktywów cyfrowych. Oznaczałoby to, że zyski z handlu lub transferu kryptowalut i „niezamiennych tokenów” opodatkowane byłyby na najwyższym poziomie w kraju.

„Wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego da impuls, duży impuls (…) cyfrowej gospodarce” – powiedziała Sitharaman. „Cyfrowa waluta doprowadzi również do wydajniejszego i tańszego systemu zarządzania walutą” – dodała. Plany związane z wprowadzeniem przez Indie cyfrowej waluty związane z polityką demonetyzacji prowadzoną przez ten kraj.

Według Sitharaman skala i częstotliwość transakcji związanych z aktywami cyfrowymi „sprawiła, że konieczne jest zapewnienie specjalnego systemu podatkowego”, w którym zyski z transakcji będą opodatkowane. Podatek miałby również zastosowanie do prezentów w postaci aktywów cyfrowych, przy czym do jego zapłaty zobowiązani byliby odbiorcy prezentów. Podatki za wszystkie inne transakcje byłyby potrącane u źródła.

Eksperci zwracają zwracają uwagę, że kraje wprowadzające narodowe waluty cyfrowe często ograniczają obrót i opodatkowują kryptowaluty.

Indie, po Rosji i Chinach, to kolejna duża gospodarka, która ogłosiła plan wprowadzania oficjalnej wirtualnej waluty. Chiny z sukcesem testują cyfrowego juana. Niedawno zamiar wprowadzenie waluty cyfrowej ogłosiła Tajlandia. Potencjalną możliwość wprowadzania przez bank centralny cyfrowej waluty badają Bank Anglii i Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii.

Co ciekawe, inwestorzy na rynku kryptowalut z zadowoleniem przyjęli plan wprowadzenia cyfrowej rupii. Sumit Gupta, współzałożyciel i dyrektor generalny indyjskiej giełdy kryptowalut CoinDCX, powiedział BBC, że inicjatywa „uwiarygodniła wirtualne aktywa cyfrowe”. Jego zdaniem opodatkowanie aktywów cyfrowych byłoby dobre dla rynku, ale uważa, że proponowana stawka jest zbyt wysoka.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy przeciwni napływowi nielegalnych imigrantów

Wielka Brytania zmaga się z poważnymi problemami gospodarczymi, takimi jak rosnące koszty życia i bezrobocie. Na dodatek Wyspy wciąż zalewa fala nielegalnych imigrantów. Brytyjczycy mają dość, a winą za kryzys imigracyjny obarczają unijne władze.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński producent elektryków zastąpi pracowników sztuczną inteligencją i robotami

Chiński lider produkcji pojazdów elektrycznych Nio chce, żeby do 2027 r. sztuczna inteligencja i roboty zastąpiły w firmie 30 proc. siły roboczej. Ma to poprawić wydajność, obniżyć koszty i zmniejszyć zależność od wykwalifikowanych pracowników. W listopadzie firma zwolniła już 10 proc. personelu.
< 1 MIN CZYTANIA