fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeIndie wprowadzą cyfrową rupię jeszcze w tym roku

Indie wprowadzą cyfrową rupię jeszcze w tym roku

Indie planują wprowadzić cyfrową wersję swojej waluty rupii jeszcze w tym roku – poinformowała minister finansów tego kraju Nirmala Sitharaman.

W swoim dorocznym przemówieniu budżetowym przedstawiła również plany wprowadzenia 30-proc. podatku od dochodów z aktywów cyfrowych. Oznaczałoby to, że zyski z handlu lub transferu kryptowalut i „niezamiennych tokenów” opodatkowane byłyby na najwyższym poziomie w kraju.

„Wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego da impuls, duży impuls (…) cyfrowej gospodarce” – powiedziała Sitharaman. „Cyfrowa waluta doprowadzi również do wydajniejszego i tańszego systemu zarządzania walutą” – dodała. Plany związane z wprowadzeniem przez Indie cyfrowej waluty związane z polityką demonetyzacji prowadzoną przez ten kraj.

Według Sitharaman skala i częstotliwość transakcji związanych z aktywami cyfrowymi „sprawiła, że konieczne jest zapewnienie specjalnego systemu podatkowego”, w którym zyski z transakcji będą opodatkowane. Podatek miałby również zastosowanie do prezentów w postaci aktywów cyfrowych, przy czym do jego zapłaty zobowiązani byliby odbiorcy prezentów. Podatki za wszystkie inne transakcje byłyby potrącane u źródła.

Eksperci zwracają zwracają uwagę, że kraje wprowadzające narodowe waluty cyfrowe często ograniczają obrót i opodatkowują kryptowaluty.

Indie, po Rosji i Chinach, to kolejna duża gospodarka, która ogłosiła plan wprowadzania oficjalnej wirtualnej waluty. Chiny z sukcesem testują cyfrowego juana. Niedawno zamiar wprowadzenie waluty cyfrowej ogłosiła Tajlandia. Potencjalną możliwość wprowadzania przez bank centralny cyfrowej waluty badają Bank Anglii i Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii.

Co ciekawe, inwestorzy na rynku kryptowalut z zadowoleniem przyjęli plan wprowadzenia cyfrowej rupii. Sumit Gupta, współzałożyciel i dyrektor generalny indyjskiej giełdy kryptowalut CoinDCX, powiedział BBC, że inicjatywa „uwiarygodniła wirtualne aktywa cyfrowe”. Jego zdaniem opodatkowanie aktywów cyfrowych byłoby dobre dla rynku, ale uważa, że proponowana stawka jest zbyt wysoka.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Katalonii czynsze wzrosły zaraz po tym, jak je ustawowo… obniżono

Wprowadzenie maksymalnych stawek możliwych do pobierania od najemców mieszkań doprowadził do... wzrostu wysokości czynszów i zmniejszenia liczby dostępnych do wynajmu lokali.
2 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA