fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatIndie zmienią nazwę? Chcą odejść od kolonializmu

Indie zmienią nazwę? Chcą odejść od kolonializmu

Rząd premiera Narendry Modiego zastąpił nazwę „Indie” starożytnym sanskryckim słowem „Bharat” w zaproszeniach wysyłanych do gości uczestniczących w szczycie G20, który odbędzie się w tym kraju. Bharat w języku hindi oznacza Indie.

Rządząca Indiami Hinduska Partii Nacjonalistyczna premiera Narendry Modiego od jakiegoś czasu prowadzi działania na rzecz wyeliminowania w kraju nazw z epoki kolonialnej. Zmianę nazewnictwa popierają urzędnicy partii. Twierdzą, że nazwa „Indie” została wprowadzona przez brytyjskich kolonistów i jest „symbolem niewolnictwa”. Brytyjczycy rządzili Indiami przez około 200 lat, aż do uzyskania przez nie niepodległości w 1947 roku.

W zaproszeniach wysłanych do uczestników G20 prezydent Draupadi Murmu nazywany jest „Prezydentem Bharatu”, a nie Indii. To najludniejsze państwo świata (z ponad 1,4 mld mieszkańców) jest oficjalnie znane pod tymi dwiema nazwami, ale druga jest najczęściej używana, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Bharat to starożytne sanskryckie słowo, które według wielu historyków sięga wczesnych tekstów hinduskich.

Partia Modiego od dawna próbuje wymazać nazwiska związane z mogolską i kolonialną przeszłością Indii. Rząd Modiego twierdzi, że zmiany nazwy mają na celu odzyskanie hinduskiej przeszłości. Indyjskie partie opozycyjne krytykują jednak działania na rzecz zmiany nazwy kraju uznając odejście od rozpoznawalnej marki – Indie – za błąd.

Associated Press, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA