fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaŚwiatIndie zyskują inwestycje kosztem Chin

Indie zyskują inwestycje kosztem Chin

Z raportu firmy analitycznej Rhodium Group wynika, że ​​firmy amerykańskie i europejskie przenoszą inwestycje z Chin na inne rynki rozwijające się, przy czym zdecydowana większość kapitału zagranicznego przenosi się do Indii, a w dalszej kolejności do Meksyku, Wietnamu i Malezji.

Według raportu, zachodnie firmy odwracają się plecami do drugiej co do wielkości gospodarki świata, mimo że jej udział w światowym wzroście stale rośnie, co pokazuje, jak duże znaczenie dla zagranicznych inwestorów mają obawy dotyczące otoczenia biznesowego w Chinach, perspektyw ożywienia gospodarczego i geopolityki.

Ze raportu Rhodium Group wynika, że ​​wartość amerykańskich i europejskich inwestycji w Indiach wzrosła w latach 2021-2022 o około 65 miliardów dolarów, czyli 400 proc., podczas gdy inwestycje w Chinach spadły w ubiegłym roku do niecałe 20 miliardów dolarów – ze szczytowego poziomu 120 miliardów dolarów w 2018 roku.

Dywersyfikacja zajmie lata

„Dywersyfikacja jest już na zaawansowanym etapie” – stwierdza Rhodium Group, przyznając jednak, że: „zaawansowanym gospodarkom osiągnięcie celów leżących u podstaw ich polityki 'ograniczania ryzyka’ zajmie lata”, ponieważ Chiny odgrywają kluczową rolę w globalnych łańcuchach dostaw.

Zachodnie firmy zwiększają inwestycje od podstaw na tych rynkach, aby zapewnić sobie możliwość pozyskiwania towarów zmontowanych i towarów wrażliwych geopolitycznie (takich jak np. półprzewodniki), a także, aby zmniejszyć swoją zależność od Chin w swoich łańcuchach dostaw.

Autorzy raportu ostrzegają jednak, że jest mało prawdopodobne, by dywersyfikacja spowodowała szybki spadek ekspozycji na Chiny, ponieważ rynki, na których inwestują zagraniczne firmy, są w dużym stopniu uzależnione od handlu i inwestycji z samym azjatyckim gigantem. W rezultacie „nie byłoby zaskakujące, gdyby ogólny udział Chin w światowym eksporcie, produkcji i łańcuchach dostaw nadal rósł, nawet w miarę przyspieszania dywersyfikacji poza Chinami”.

Reuter, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA