fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatIndie zyskują inwestycje kosztem Chin

Indie zyskują inwestycje kosztem Chin

Z raportu firmy analitycznej Rhodium Group wynika, że ​​firmy amerykańskie i europejskie przenoszą inwestycje z Chin na inne rynki rozwijające się, przy czym zdecydowana większość kapitału zagranicznego przenosi się do Indii, a w dalszej kolejności do Meksyku, Wietnamu i Malezji.

Według raportu, zachodnie firmy odwracają się plecami do drugiej co do wielkości gospodarki świata, mimo że jej udział w światowym wzroście stale rośnie, co pokazuje, jak duże znaczenie dla zagranicznych inwestorów mają obawy dotyczące otoczenia biznesowego w Chinach, perspektyw ożywienia gospodarczego i geopolityki.

Ze raportu Rhodium Group wynika, że ​​wartość amerykańskich i europejskich inwestycji w Indiach wzrosła w latach 2021-2022 o około 65 miliardów dolarów, czyli 400 proc., podczas gdy inwestycje w Chinach spadły w ubiegłym roku do niecałe 20 miliardów dolarów – ze szczytowego poziomu 120 miliardów dolarów w 2018 roku.

Dywersyfikacja zajmie lata

„Dywersyfikacja jest już na zaawansowanym etapie” – stwierdza Rhodium Group, przyznając jednak, że: „zaawansowanym gospodarkom osiągnięcie celów leżących u podstaw ich polityki 'ograniczania ryzyka’ zajmie lata”, ponieważ Chiny odgrywają kluczową rolę w globalnych łańcuchach dostaw.

Zachodnie firmy zwiększają inwestycje od podstaw na tych rynkach, aby zapewnić sobie możliwość pozyskiwania towarów zmontowanych i towarów wrażliwych geopolitycznie (takich jak np. półprzewodniki), a także, aby zmniejszyć swoją zależność od Chin w swoich łańcuchach dostaw.

Autorzy raportu ostrzegają jednak, że jest mało prawdopodobne, by dywersyfikacja spowodowała szybki spadek ekspozycji na Chiny, ponieważ rynki, na których inwestują zagraniczne firmy, są w dużym stopniu uzależnione od handlu i inwestycji z samym azjatyckim gigantem. W rezultacie „nie byłoby zaskakujące, gdyby ogólny udział Chin w światowym eksporcie, produkcji i łańcuchach dostaw nadal rósł, nawet w miarę przyspieszania dywersyfikacji poza Chinami”.

Reuter, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA