fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseInflacja w Rosji to już prawie 17 procent!

Inflacja w Rosji to już prawie 17 procent!

Rosyjski urząd statystyczny Rosstat  poinformował, że inflacja sięgnęła poziomu 16,7 procent w ujęciu rocznym.

Oznacza to, że osiągnęła poziom najwyższy od 2015 roku, gdy na Moskwę spłynęły sankcje po zajęciu Krymu i udzieleniu wsparcia dla separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy.

Największym problemem dla Rosjan, zwłaszcza tych o niskich dochodach, są ceny żywności. One zwiększyły się średnio o 19,5 procent. Makaron podrożał o 25 procent, masło o 22 procent, cukier o 70 procent, a warzywa o 25 procent.

Materiały budowlane drożeją o 32 procent, a elektronika o 40 procent.

Sytuacja ta jest przede wszystkim efektem ograniczeń nałożonych przez społeczność międzynarodową po inwazji na Ukrainę oraz zaburzeniu przez konflikt łańcuchów dostaw.

Agencje analityczne szacują, że inflacja w Federacji Rosyjskiej może dalej rosnąć aż do poziomu ok. 24 procent, który zostanie osiągnięty latem.

Wcześniej rząd szacował, że jej średnioroczna wysokość wyniesie 4 procent.

themoscowtimes.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA