fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaBiznesIrlandia podniesie podatki pod naciskiem Bidena

Irlandia podniesie podatki pod naciskiem Bidena

Irlandia dołączyła do grona 140 państw opowiadających się za globalną minimalną stawką CIT wynoszącą 15 proc. Oznacza to, że podniesie u siebie ten podatek z 12,5 proc. - informuje „Rzeczpospolita”.

„Rzeczpospolita” wskazuje, że przez wiele lat Irlandia wykorzystywała stosunkowo niski CIT, by przyciągać do siebie międzynarodowe korporacje. Pomogło to jej w osiągnięciu statusu szybko rozwijającego się kraju nazywanego „Celtyckim Tygrysem”. Jeszcze w lipcu Irlandia była w gronie 9 krajów sprzeciwiających się amerykańskim planom wprowadzenia globalnej minimalnej stawki CIT. Opór Irlandii nie podobał się jednak unijnym decydentom oraz administracji prezydenta USA Joe Bidena. Z Waszyngtonu płynęły sygnały, że mający irlandzkie pochodzenie Biden traktuje sprzeciw Irlandii wobec tych planów jako afront. Irlandzki rząd ugiął się więc i poszedł na kompromis.

– To porozumienie tworzy równowagę pomiędzy naszą konkurencyjnością podatkową a naszym szerszym miejscem w świecie – stwierdził Paschal Donohoe, irlandzki minister finansów.

W negocjacjach zdołał osiągnąć lekkie złagodzenie formuły minimalnej globalnej stawki CIT. Z projektu zniknęło sformułowanie, że będzie ona wynosiła „co najmniej” 15 proc., co otwierało drogę do jej przyszłej podwyżki. Irlandia pozostawi też dotychczasową stawkę CIT (12,5 proc.) dla małych i średnich firm. Stawkę 15 proc. będą płaciły tylko spółki mające co najmniej 750 mln euro rocznych obrotów. Obejmie więc ona 1,5 tys. firm zatrudniających łącznie 500 tys. osób. Ministerstwo finansów spodziewa się, że podwyżka podatków może doprowadzić do wycofania się części tych spółek z Irlandii oraz do strat dla budżetu wynoszących około 2 mld euro w ciągu kilku lat.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA