fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatJak walczyć z przemocą seksualną wobec kobiet podczas wojen?

Jak walczyć z przemocą seksualną wobec kobiet podczas wojen?

W zeszłym tygodniu Rada Bezpieczeństwa ONZ debatowała jak zatrzymać przemoc seksualną podczas konfliktów zbrojnych. Gdy większość narodów zgodziła się potraktować priorytetowo zapobieganie przemocy i zakończenie jej bezkarności, narody europejskie stwierdziły, że reakcja ONZ musi obejmować też aborcję – donosi C-Fam. Przedstawiciele piętnastu krajów członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ spotkali się wirtualnie w zeszły piątek na dorocznej otwartej debacie na temat przemocy seksualnej związanej z konfliktami i omówili raport Sekretarza Generalnego ONZ na ten temat.

„Musimy wzmocnić dostęp do różnych rozwiązań dla osób, które doświadczyły przemocy seksualnej, w tym poprzez zagwarantowanie pełnego leczenia oraz praw takich jak dostęp do antykoncepcji w nagłych wypadkach i bezpieczne przerywanie ciąży” – podały kraje nordyckie we wspólnym oświadczeniu.

Raport udokumentował prawie 3000 zweryfikowanych przez ONZ przypadków przemocy seksualnej związanej z konfliktami w ciągu jednego roku. – Zdecydowana większość przypadków dotyczy kobiet i dziewcząt (96 procent) – powiedziała Specjalna Sprawozdawczyni ONZ ds. Przemocy seksualnej Pramila Patten. Dodała, że było tylko „sto przypadków dotyczących mężczyzn i chłopców oraz osób LGBT”. Raport wykazał, że 848 przypadków to ataki na dzieci. Amerykańska aktorka Angelina Jolie powiedziała Radzie, że dzieci są szczególnie narażone na wykorzystywanie seksualne, zwłaszcza dzieci urodzone w wyniku gwałtu, które są napiętnowane. W raporcie wezwano do zwrócenia szczególnej uwagi na „dzieci urodzone podczas wojny”.

Międzynarodowa Liga Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności zauważyła, że debata skupiła się na tym, jak wprowadzić w życie najnowszą rezolucję Rady w sprawie pokoju i bezpieczeństwa kobiet wzywającą do skoncentrowania się na ofiarach przemocy seksualnej.

Raport Sekretarza Generalnego wymienia 54 grupy zbrojne, armie państwowe i podmioty niepaństwowe, takie jak grupy terrorystyczne, które są podejrzane o popełnienie aktów przemocy seksualnej. Prawie połowa z nich znajduje się w Demokratycznej Republice Konga, a ponad 70 procent to uporczywi sprawcy, którzy znajdują się na liście od pięciu lub więcej lat.

Ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Kelly Craft powiedziała Radzie: – Wiemy, że możemy zbiorowo pociągnąć do odpowiedzialności sprawców przemocy seksualnej i zapewnić, że zobowiązania jej zakończenia będą spełnione. Craft dodała, że „odpowiedź” administracji Trumpa oznacza „zapewnienie tym, którzy doświadczyli przemocy seksualnej dostępu do odpowiednich, dostępnych i wysokiej jakości usług, w tym opieki medycznej, wsparcia psychologicznego i społecznego, bezpieczeństwa i pomocy prawnej”. Global Justice Center narzekało, że interwencja Stanów Zjednoczonych nie obejmuje aborcji.

– Przemoc seksualna w konflikcie powoduje traumę, która wykracza daleko poza doznania ofiar, które ją przeżyły – powiedziała Craft. – Degraduje ludzi, podsyca niestabilność, zmusza ludzi do ucieczki z domów i rozbija rodziny. Jest powiązana z innymi formami przemocy i wykorzystywania, w tym małżeństw dzieci, wymuszonych małżeństw oraz niewolnictwa seksualnego.

Źródło: „Hispanidad”

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.