fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatJak walczyć z przemocą seksualną wobec kobiet podczas wojen?

Jak walczyć z przemocą seksualną wobec kobiet podczas wojen?

W zeszłym tygodniu Rada Bezpieczeństwa ONZ debatowała jak zatrzymać przemoc seksualną podczas konfliktów zbrojnych. Gdy większość narodów zgodziła się potraktować priorytetowo zapobieganie przemocy i zakończenie jej bezkarności, narody europejskie stwierdziły, że reakcja ONZ musi obejmować też aborcję – donosi C-Fam. Przedstawiciele piętnastu krajów członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ spotkali się wirtualnie w zeszły piątek na dorocznej otwartej debacie na temat przemocy seksualnej związanej z konfliktami i omówili raport Sekretarza Generalnego ONZ na ten temat.

„Musimy wzmocnić dostęp do różnych rozwiązań dla osób, które doświadczyły przemocy seksualnej, w tym poprzez zagwarantowanie pełnego leczenia oraz praw takich jak dostęp do antykoncepcji w nagłych wypadkach i bezpieczne przerywanie ciąży” – podały kraje nordyckie we wspólnym oświadczeniu.

Raport udokumentował prawie 3000 zweryfikowanych przez ONZ przypadków przemocy seksualnej związanej z konfliktami w ciągu jednego roku. – Zdecydowana większość przypadków dotyczy kobiet i dziewcząt (96 procent) – powiedziała Specjalna Sprawozdawczyni ONZ ds. Przemocy seksualnej Pramila Patten. Dodała, że było tylko „sto przypadków dotyczących mężczyzn i chłopców oraz osób LGBT”. Raport wykazał, że 848 przypadków to ataki na dzieci. Amerykańska aktorka Angelina Jolie powiedziała Radzie, że dzieci są szczególnie narażone na wykorzystywanie seksualne, zwłaszcza dzieci urodzone w wyniku gwałtu, które są napiętnowane. W raporcie wezwano do zwrócenia szczególnej uwagi na „dzieci urodzone podczas wojny”.

Międzynarodowa Liga Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności zauważyła, że debata skupiła się na tym, jak wprowadzić w życie najnowszą rezolucję Rady w sprawie pokoju i bezpieczeństwa kobiet wzywającą do skoncentrowania się na ofiarach przemocy seksualnej.

Raport Sekretarza Generalnego wymienia 54 grupy zbrojne, armie państwowe i podmioty niepaństwowe, takie jak grupy terrorystyczne, które są podejrzane o popełnienie aktów przemocy seksualnej. Prawie połowa z nich znajduje się w Demokratycznej Republice Konga, a ponad 70 procent to uporczywi sprawcy, którzy znajdują się na liście od pięciu lub więcej lat.

Ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Kelly Craft powiedziała Radzie: – Wiemy, że możemy zbiorowo pociągnąć do odpowiedzialności sprawców przemocy seksualnej i zapewnić, że zobowiązania jej zakończenia będą spełnione. Craft dodała, że „odpowiedź” administracji Trumpa oznacza „zapewnienie tym, którzy doświadczyli przemocy seksualnej dostępu do odpowiednich, dostępnych i wysokiej jakości usług, w tym opieki medycznej, wsparcia psychologicznego i społecznego, bezpieczeństwa i pomocy prawnej”. Global Justice Center narzekało, że interwencja Stanów Zjednoczonych nie obejmuje aborcji.

– Przemoc seksualna w konflikcie powoduje traumę, która wykracza daleko poza doznania ofiar, które ją przeżyły – powiedziała Craft. – Degraduje ludzi, podsyca niestabilność, zmusza ludzi do ucieczki z domów i rozbija rodziny. Jest powiązana z innymi formami przemocy i wykorzystywania, w tym małżeństw dzieci, wymuszonych małżeństw oraz niewolnictwa seksualnego.

Źródło: „Hispanidad”

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.