fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaForum inwestycjiJaponia chce podwoić wydatki na obronę. Obawia się Chin

Japonia chce podwoić wydatki na obronę. Obawia się Chin

Bezprecedensowa obietnica wyborcza podwojenia wydatków, złożona przez japońską partię rządzącą, oznacza bardziej zdecydowaną chęć kraju do pozyskania rakiet, myśliwców stealth, dronów i innej broni, aby odstraszać chińską armię na spornym Morzu Wschodniochińskim.

Rządząca w Japonii Partia Liberalno-Demokratyczna (LDP) po raz pierwszy postawiła sobie za cel – w swoim programie przed październikowymi wyborami – wydanie na wojsko 2 proc. PKB, czyli około 100 miliardów dolarów lub nawet więcej. Eksperci nie spodziewają się jednak, że nowy premier Fumio Kishida w najbliższym czasie podwoi te wydatki, biorąc pod uwagę obciążone zadłużeniem finanse publiczne Japonii i gospodarkę ograniczoną pandemią. Jest to jednak znak, że pacyfistyczna Japonia może z czasem porzucić zobowiązanie do utrzymania budżetu obronnego w granicach 1 proc. PKB – liczby, która przez dziesięciolecia łagodziła obawy o odrodzenie militaryzmu w tym kraju w w świecie. Militaryzmu, który doprowadził Japonię do II wojny światowej. „Konserwatywni liderzy LDP chcą, aby partia z tego zrezygnowała” – powiedział Yoichiro Sato, profesor stosunków międzynarodowych na Ritsumeikan Asia Pacific University, odnosząc się do limitu wydatków, który nazwał „świętością dla japońskich liberałów”.

Jastrzębie nuty w LDP pojawiają się, gdy japońskie nastroje społeczne związane z dozbrajaniem armii stają się mniej ważne od rosnącego zaniepokojenia asertywnością wojskową Chin w Azji, szczególnie wobec Tajwanu. W ankiecie przeprowadzonej na 1696 osobach przez japoński dziennik biznesowy Nikkei pod koniec zeszłego roku, 86 proc. respondentów stwierdziło, że Chiny stanowią zagrożenie dla Japonii. To więcej niż liczba osób, które wyraziły zaniepokojenie uzbrojoną w broń nuklearną Koreą Północną (82 proc.).

Stany Zjednoczone naciskają na kluczowych sojuszników, aby wydawali więcej na obronę; wzrost do 2 proc. PKB zrównałby Japonię z deklaracjami członków NATO. Za dodatkowe 50 miliardów dolarów rocznie, Japonia mogłaby kupić więcej amerykańskiego sprzętu – w tym myśliwce stealth F-35, samoloty użytkowe Osprey z przechylnym wirnikiem i drony obserwacyjne, a także sprzęt wyprodukowany w kraju, taki jak: amfibie, kompaktowe okręty wojenne, lotniskowce, okręty podwodne, satelity i sprzęt komunikacyjny do prowadzenia długotrwałej wojny.

Strategia militarna Japonii koncentruje się obecnie na obronie terytorium położonego na skraju Morza Wschodniochińskiego, gdzie Tokio toczy spór z Pekinem o grupę niezamieszkanych wysp Senkaku. Łańcuch Okinawy, Tajwan i wyspy rozciągające się przez Filipiny tworzą coś, co planiści wojskowi nazwali łańcuchem pierwszej wyspy – naturalną barierę dla chińskich operacji na zachodnim Pacyfiku.

Konrad Rajca/Reuters

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Ministrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA – Lloyd Austin i Chin – Li Shangfu wystąpili na prestiżowym, azjatyckim Forum Bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue w Singapurze, gdzie zaprezentowali dwie odmienne wizje regionalnego ładu. Obradom ponad 50 delegacji z całego świata towarzyszyły napięcia w Cieśninie Tajwańskiej.
2 MIN CZYTANIA

Elon Musk przyjęty w Chinach z honorami

Szef Tesli Elon Musk po raz pierwszy od trzech lat odwiedził Chiny. Spotkał się m.in. z chińskim ministrem spraw zagranicznych. Odwiedził także fabrykę Tesli w Szanghaju.
< 1 MIN CZYTANIA