fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaInnowacjeJeff Bezos planuje uruchomić stację kosmiczną z hotelem

Jeff Bezos planuje uruchomić stację kosmiczną z hotelem

Blue Origin, firma zajmująca się turystyką kosmiczną, należąca do założyciela Amazona Jeffa Bezosa, ogłosiła plany uruchomienia komercyjnej stacji kosmicznej. Stacja „Orbital Reef” ma ruszyć do końca dekady.

Blue Origin będzie współpracować przy jej budowie z Sierra Space i Boeingiem. Firma nie podała dokładnych kosztów inwestycji, ale wiadomo, że Blue Origin ma zapewnione 1 mld dolarów rocznego wsparcia przez Jeffa Bezosa.

Stacja będzie „mieszanym parkiem biznesowym” w kosmosie o powierzchni prawie 3 tys. mkw i pomieści do 10 osób. Ma zapewniać klientom idealną lokalizację do „kręcenia filmów w mikrograwitacji” lub „przeprowadzania przełomowych badań”. Będzie także pełniła funkcję „hotelu kosmicznego”.

Informacja o budowie stacji pojawia się, gdy NASA szuka propozycji zastąpienia 20-letniej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Chociaż jej finansowanie zostało zagwarantowane co najmniej do 2030 r., placówka rozpaczliwie potrzebuje napraw. Rosyjscy urzędnicy ostrzegali wcześniej, że kosmonauci mogą opuścić stację do 2025 r., obawiając się, że przestarzały sprzęt może wywołać poważny incydent. W odpowiedzi NASA ogłosiła na początku tego roku plany przyznania 400 mln dolarów prywatnym firmom kosmicznym, aby pomóc agencji w wymianie starzejącej się placówki.

Konkurencja także nie śpi. Na początku tygodnia firmy Nanoracks, Voyager Space i Lockheed Martin ogłosiły własne, wspólne plany wystrzelenia stacji kosmicznej na niską orbitę do 2027 r.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA