fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeJeff Bezos planuje uruchomić stację kosmiczną z hotelem

Jeff Bezos planuje uruchomić stację kosmiczną z hotelem

Blue Origin, firma zajmująca się turystyką kosmiczną, należąca do założyciela Amazona Jeffa Bezosa, ogłosiła plany uruchomienia komercyjnej stacji kosmicznej. Stacja „Orbital Reef” ma ruszyć do końca dekady.

Blue Origin będzie współpracować przy jej budowie z Sierra Space i Boeingiem. Firma nie podała dokładnych kosztów inwestycji, ale wiadomo, że Blue Origin ma zapewnione 1 mld dolarów rocznego wsparcia przez Jeffa Bezosa.

Stacja będzie „mieszanym parkiem biznesowym” w kosmosie o powierzchni prawie 3 tys. mkw i pomieści do 10 osób. Ma zapewniać klientom idealną lokalizację do „kręcenia filmów w mikrograwitacji” lub „przeprowadzania przełomowych badań”. Będzie także pełniła funkcję „hotelu kosmicznego”.

Informacja o budowie stacji pojawia się, gdy NASA szuka propozycji zastąpienia 20-letniej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Chociaż jej finansowanie zostało zagwarantowane co najmniej do 2030 r., placówka rozpaczliwie potrzebuje napraw. Rosyjscy urzędnicy ostrzegali wcześniej, że kosmonauci mogą opuścić stację do 2025 r., obawiając się, że przestarzały sprzęt może wywołać poważny incydent. W odpowiedzi NASA ogłosiła na początku tego roku plany przyznania 400 mln dolarów prywatnym firmom kosmicznym, aby pomóc agencji w wymianie starzejącej się placówki.

Konkurencja także nie śpi. Na początku tygodnia firmy Nanoracks, Voyager Space i Lockheed Martin ogłosiły własne, wspólne plany wystrzelenia stacji kosmicznej na niską orbitę do 2027 r.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA