fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaTransportKanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.

Brak wystarczającej ilości deszczów doprowadził do obniżenia się poziomu wody w jeziorze Gatun będącym częścią Kanału Panamskiego. Dlatego kontrolowany przez rząd Panamy zarząd Kanału Panamskiego (ACP) podjął decyzję o ograniczeniu limitu statków, które każdego dnia mogą przez niego przepłynąć. 

Wcześniej przez kanał przepływało średnio 36-38 statków każdego dnia. W październiku ograniczono tę liczbę do 31, a od listopada do 25. Już wiadomo, że w lutym przyszłego roku będzie to zaledwie 18 statków na dzień. 

Jeżeli któryś z przewoźników rezygnuje ze swojego miejsca w kolejce, wtedy jest wystawiane ono na aukcję. Rok temu średnia cena zakupu takiego miejsca kosztowała ok. 173 tysiące dolarów, natomiast teraz oferowane ma licytacjach kwoty sięgają nawet 4 milionów dolarów. 

Coraz częściej właścicielom kontenerowców nie opłaca się czekać na swoją kolej w kanale lub płacić dodatkowych kwot za jej wykupienie. Dlatego bardziej korzystny jest dla nich rejs dookoła Ameryki Południowej i Przylądka Horn mimo tego, że wydłuża czas transportu przewożonych towarów od kilku do kilkunastu dni. 

ship-technology.com, themessenger.com, Bloomberg

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz mniej zainteresowani elektrykami

Coraz mniej Polaków deklaruje chęć nabycia pojazdów z silnikiem elektrycznym, a jednocześnie rośnie zainteresowanie samochodami na ropę i benzynę.
< 1 MIN CZYTANIA

Krakowska SCT odłożona do lamusa?

Działacze oddolnego Ruchu Społecznego „Nie oddamy miasta” domagają się, by stworzona w Krakowie strefa czystego transportu (SCT) została jak najszybciej zlikwidowana. Powołują się nie tylko na wyrok WSA w tej sprawie, ale wytaczają coraz to nowsze argumenty mające przemawiać za tym, że to nie samochody są przyczyną krakowskiego smogu, zaś same takie strefy to pomyłka.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz mniej zainteresowani elektrykami

Coraz mniej Polaków deklaruje chęć nabycia pojazdów z silnikiem elektrycznym, a jednocześnie rośnie zainteresowanie samochodami na ropę i benzynę.
< 1 MIN CZYTANIA

Wzrost inflacji jest najniższy od trzech lat

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji w styczniu, której wzrost był w tym miesiącu najniższy od marca 2021 roku.
< 1 MIN CZYTANIA