fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatKanclerz Olaf Scholz w Chinach. Nowa strategia Niemiec

Kanclerz Olaf Scholz w Chinach. Nowa strategia Niemiec

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Scholz, jako pierwszy zachodni przywódca po po przedłużeniu władzy Xi, przyjechał do Pekinu z kilkoma czołowymi niemieckimi liderami biznesu. Przed wizytą pojawiło się wiele głosów krytycznych na temat „uległej” polityki Niemiec wobec Chin.

„Obecnie sytuacja międzynarodowa jest złożona i zmienna” – powiedział Xi witając  kanclerza Scholza, nie wspominając jednak o sytuacji na Ukrainie. „Jako wpływowe mocarstwa Chiny i Niemcy powinny współpracować w czasach zmian i chaosu, aby wnosić większy wkład w światowy pokój i rozwój” – dodał.

Według niemieckiej agencji informacyjnej DPA Scholz odniósł się bezpośrednio do konfliktu na Ukrainie stwierdzając, że spotkanie odbywa się w czasie „wielkiego napięcia”. „W szczególności chcę zwrócić uwagę na wojnę rosyjską z Ukrainą, która stwarza wiele problemów dla naszego opartego na zasadach porządku światowego” – powiedział Scholz. Poruszył również – jako „ważne kwestie” – temat globalnego głodu, zmian klimatycznych i zadłużenia krajów rozwijających się.

Przed wizytą w Chinach Scholz opublikował tekst w „Politico” i „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, w którym napisał, że Berlin musi zmienić sposób, w jaki postępuje z Chinami w czasie, gdy kraj ten wraca bardziej otwarcie do „marksistowsko-leninowskiej” wizji politycznej. Scholz bronił swojej podróży do Chin, ale zaznaczył, że niemieckie firmy będą musiały podjąć kroki w celu zmniejszenia „ryzykownych zależności” w przemysłowych łańcuchach dostaw – szczególnie w zakresie nowoczesnych technologii. Napisał też, że prezydent Xi Jinping celowo realizował polityczną strategię uzależniania międzynarodowych firm od Chin.

Kanclerz Scholz podkreślił w swoim tekście, że Niemcy – bardziej niż wszystkie inne kraje – dotknęły bolesne doświadczenia związane z podziałem w czasach zimnej wojny i nie są zainteresowane powstaniem nowych bloków. W kontekście Chin – jak napisał – oznacza to, że „kraj, który ma 1,4 mld ludności i swoją siłę gospodarczą, będzie odgrywał w przyszłości kluczową rolę w świecie, tak jak było to przez długie okresy w historii”. Jego zdaniem Chiny nie powinny być więc izolowane, choć trzeba też zapobiegać ich hegemonizmowi.

Associated Press, Politico, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA