fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatKanclerz Olaf Scholz w Chinach. Nowa strategia Niemiec

Kanclerz Olaf Scholz w Chinach. Nowa strategia Niemiec

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Scholz, jako pierwszy zachodni przywódca po po przedłużeniu władzy Xi, przyjechał do Pekinu z kilkoma czołowymi niemieckimi liderami biznesu. Przed wizytą pojawiło się wiele głosów krytycznych na temat „uległej” polityki Niemiec wobec Chin.

„Obecnie sytuacja międzynarodowa jest złożona i zmienna” – powiedział Xi witając  kanclerza Scholza, nie wspominając jednak o sytuacji na Ukrainie. „Jako wpływowe mocarstwa Chiny i Niemcy powinny współpracować w czasach zmian i chaosu, aby wnosić większy wkład w światowy pokój i rozwój” – dodał.

Według niemieckiej agencji informacyjnej DPA Scholz odniósł się bezpośrednio do konfliktu na Ukrainie stwierdzając, że spotkanie odbywa się w czasie „wielkiego napięcia”. „W szczególności chcę zwrócić uwagę na wojnę rosyjską z Ukrainą, która stwarza wiele problemów dla naszego opartego na zasadach porządku światowego” – powiedział Scholz. Poruszył również – jako „ważne kwestie” – temat globalnego głodu, zmian klimatycznych i zadłużenia krajów rozwijających się.

Przed wizytą w Chinach Scholz opublikował tekst w „Politico” i „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, w którym napisał, że Berlin musi zmienić sposób, w jaki postępuje z Chinami w czasie, gdy kraj ten wraca bardziej otwarcie do „marksistowsko-leninowskiej” wizji politycznej. Scholz bronił swojej podróży do Chin, ale zaznaczył, że niemieckie firmy będą musiały podjąć kroki w celu zmniejszenia „ryzykownych zależności” w przemysłowych łańcuchach dostaw – szczególnie w zakresie nowoczesnych technologii. Napisał też, że prezydent Xi Jinping celowo realizował polityczną strategię uzależniania międzynarodowych firm od Chin.

Kanclerz Scholz podkreślił w swoim tekście, że Niemcy – bardziej niż wszystkie inne kraje – dotknęły bolesne doświadczenia związane z podziałem w czasach zimnej wojny i nie są zainteresowane powstaniem nowych bloków. W kontekście Chin – jak napisał – oznacza to, że „kraj, który ma 1,4 mld ludności i swoją siłę gospodarczą, będzie odgrywał w przyszłości kluczową rolę w świecie, tak jak było to przez długie okresy w historii”. Jego zdaniem Chiny nie powinny być więc izolowane, choć trzeba też zapobiegać ich hegemonizmowi.

Associated Press, Politico, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA