fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaFinanseKiedy podwyżka stóp procentowych? Prezes NBP odpowiada

Kiedy podwyżka stóp procentowych? Prezes NBP odpowiada

Inflacja nie ma negatywnego wpływu na portfele Polaków. Wszystkie wynagrodzenia i świadczenia emerytalne rosną znacząco szybciej niż inflacja - przyznał podczas konferencji poświęconej ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński.

Szef NBP przypomniał, że obecnie inflacja na świecie jest najwyższa od dekady. „W USA w maju inflacja wynosiła 5 proc. W czerwcu w Polsce inflacja spadła do 4,4 proc. i był to spadek silniejszy od oczekiwań” – powiedział.

Glapiński wspomniał również, że „obniżyła się także wyraźnie inflacja bazowa”. Zdaniem prezesa NBP, „roczną inflację podbijają obecnie czynniki podażowe i administracyjne, na które NBP nie ma żadnego wpływu”.

Prezes banku centralnego zapowiedział, że w tym roku wskaźnik inflacji utrzyma się powyżej 3,5 proc., ale w 2022 r. obniży się i będzie kształtował się w granicach celu inflacyjnego. Glapiński uważa, że inflacja nie ma negatywnego wpływu na portfele Polaków, gdyż „wszystkie wynagrodzenia i świadczenia emerytalne rosną znacząco szybciej niż inflacja. Dotyczy to również tych najmniej zarabiających”.

Powiedział, że kluczowe z punktu widzenia polityki pieniężnej czynniki popytowe nie generują nadmiernej inflacji. „Pamiętajmy, że nasza gospodarka jest w specyficznym momencie, odrabia dopiero straty po pandemii. O żadnym przegrzaniu gospodarki nie ma mowy, to jest dopiero początek odbijania po kryzysie pandemicznym” – stwierdził prezes NBP.

W 2022 r., jego zdaniem, inflacja się obniży i będzie się kształtować w granicach celu inflacyjnego, „prawie dokładnie w granicach celu”. „Pamiętajmy, że celem polityki pieniężnej jest utrzymanie inflacji na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń o szerokości 1 pp w średnim okresie” – powiedział.

Wskazał, że na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem wskazują także wyniki „naszej projekcji”. „Jeśli kolejne fale pandemii nie odbiją się już na aktywności, czego się obawiamy, i utrwali się ożywienie koniunktury, to dynamika cen w przyszłym roku będzie wyraźnie niższa niż obecnie” – stwierdził Glapiński.

Przewidujemy, że polska gospodarka przez trzy lata z rzędu będzie rosnąć o 5 proc. PKB każdego roku – podkreślił w piątek prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że „to byłby zupełnie nadzwyczajny okres dla polskiej gospodarki”.

„Zakładając, że następne fale pandemii nie będą w stanie wpływać na aktywność gospodarczą, (…) to możemy oczekiwać, że polska gospodarka będzie przez kolejne lata rosnąć w bardzo szybkim tempie. Nasza projekcja w tym bazowym scenariuszu przewiduje bardzo pozytywny scenariusz przez najbliższe trzy lata” – mówił szef Narodowego Banku Polskiego na piątkowej konferencji prasowej.

Glapiński dodał, że bank przewiduje, 5-proc. dynamikę PKB przez trzy lata z rzędu.

„To byłby zupełnie nadzwyczajny okres dla polskiej gospodarki, w ostatnich latach nigdy takiego okresu nie przeżyliśmy” – podkreślił.

Prezes NBP wskazał, że taka dynamika PKB pozwoliłaby nadrabiać dystans do krajów bardziej rozwiniętych od Polski, a także powodować będzie zwiększenie poziomu życia naszych obywateli.

Adam Glapiński zwrócił jednak uwagę, że jest jednak nadal dużo znaków zapytania i są one głównie związane z pandemią oraz nowymi mutacjami wirusa.

Złoty obecnie jest na właściwym poziomie, a jego aprecjacja byłaby niewskazana, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

„Utrzymujemy akomodacyjne warunki monetarne. Oczywiście dzisiaj nie chcemy aprecjacji złotego. Mało który kraj chce aprecjacji swojej waluty, w tej chwili chyba żaden. Generalnie nie chcemy aprecjacji złotego, bo ona niwelowałaby częściowo efekty poluzowania polityki pieniężnej. […] W tej chwili tak, jak jest – jest dobrze” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że bank centralny zastrzega, że zawsze może dokonywać interwencji na rynku walutowym.

Kiedy podwyżka stóp procentowych? W warunkach utrzymującej się wysokiej niepewności związanej z wystąpieniem kolejnej fali pandemii bank centralny nie powinien spieszyć się z decyzjami o ewentualnym zacieśnieniu monetarnym, a rozpoczęcie dyskusji na ten temat może być uzasadnione w kolejnych kwartałach, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Jego zdaniem, trzy podstawowe warunki muszą zaistnieć, by rozpocząć dyskusję o normalizacji polityki pieniężnej: pewność, że pandemia nie będzie gwałtownie zaburzać aktywności gospodarczej, prognozy wykażą ryzyko trwałego przekroczenia przez inflację górnej granicy odchyleń od celu i jej popytowy charakter przy mocnym rynku pracy.

„Mamy cały czas bardzo wysoką niepewność dotyczącą możliwości kolejnej fali pandemii, a przez to samo – kolejnej ewentualnej fali zawirowań koniunktury, inflacji itd. Dlatego w żadnym wypadku NBP, RPP nie będzie i nie powinna się spieszyć z decyzjami o ewentualnym zacieśnieniu monetarnym, do czego niektórzy tak pochopnie nas wzywają” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

„Oczywiście, w kolejnych kwartałach może być uzasadnione także rozpoczęcie dyskusji o dostosowaniu polityki pieniężnej. Jesteśmy na to cały czas otwarci. Jednak, aby to się stało, muszą zajść pewne okoliczności. Po pierwsze, musimy mieć pewność, że sytuacja pandemiczna nie będzie zaburzać już aktywność gospodarczej w sposób gwałtowny, katastrofalny. Po drugie, prognozy musiałyby pokazywać ryzyko trwałego przekroczenia górnej granicy od celu, czyli inflację trwale wyższą niż górny cel. Po trzecie, inflacja musiałaby być wiedziona szybkim wzrostem popytu przy mocnym rynku pracy” – wyjaśnił szef banku centralnego.

Jeśli powyższe trzy warunki zostaną spełnione, „RPP natychmiast przymierzy się do procesu zacieśniania”, zapowiedział Glapiński.

„Te trzy warunki spowodują, że RPP natychmiast przymierzy się do procesu zacieśniania. Gdyby taka sytuacja nastąpiła, to oczywiście byłoby bardzo dobrze. To jest pozytywny scenariusz: pandemia nie jest już groźna, polska gospodarka bardzo szybko rośnie – po 5 proc. rocznie – popyt bardzo szybko rośnie, rynek pracy jest mocny, czyli mamy pełne zatrudnienie. I wtedy się przymierzamy do normalizacji polityki pieniężnej” – dodał.

Powtórzył, że „wraz z podwyżką stóp procentowych NBP będzie musiał się zakończyć skup obligacji; tak robią wszystkie wiarygodne banki centralne, taka jest logiczna, spójna kolejność postępowania”.

Podkreślił, że na obecny wzrost inflacji, która ma w większości zewnętrzne przyczyny, wynikające z szoków podażowych, nie da się wpływać zmianą poziomu stóp procentowych.

„Natomiast możemy osłabić dopiero co rozpoczęte ożywienie” – dodał.

„Dzisiaj najlepszym rozwiązaniem dla polskiej gospodarki jest utrzymywanie stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie i kontynuowanie wszystkich pozostałych działań NBP, które w zeszłym roku podjęliśmy” – wskazał szef banku centralnego.

Dodał, że bank centralny jest gotów zawsze adekwatnie reagować na sytuację.

Skup obligacji przez NBP zakończy się wraz z ewentualną podwyżką stóp procentowych lub przed nią – poinformował Glapiński. Podkreślił, że jest to logiczna i spójna kolejność postępowania.

Prezes Narodowego Banku Polskiego, pytany o skup obligacji, podkreślił, że będzie on musiał się zakończyć wraz z podniesieniem stóp procentowych. „Wraz z ewentualną podwyżką stóp procentowych lub przed, ale nie po niej, skup obligacji będzie musiał zostać zakończony, taka jest po prostu logiczna i spójna kolejność postępowania” – powiedział Glapiński.

Szef NBP zwrócił uwagę, że odpowiedzialne i wiarygodne banki centralne luzując politykę pieniężną w pierwszej kolejności obniżają krótkoterminowe stopy procentowe; obecnie w okolice zera bądź poniżej. Jeśli potrzebne są kolejne działania, to dopiero wtedy banki centralne rozpoczynają skup aktywów, co wypływa na obniżenie długoterminowych stóp – kontynuował prezes.

„Wycofując akomodację monetarną, bank centralny działa odwrotnie. Najpierw wycofuje skup aktywów działający na dłuższe stopy procentowe, a potem podwyższa krótkoterminowe stopy” – dodał szef NBP.

Glapiński przypomniał, że decyzje ws. skupu aktywów podejmuje zarządu banku, a nie RPP. Podkreślił jednak, że Rada w swoich komunikatach wyraźnie wyraziła poparcie dla podjętych działań zarządu.

Narodowy Bank Polski nie zwiększył strategicznych zasobów złota. Przejściowe zwiększenia wynikają z realizowanej działalności operacyjnej banku – powiedział w piątek podczas konferencji prasowej prezes NBP prof. Adam Glapiński.

Szef banku centralnego, odpowiadając na pytanie o to, czy w czerwcu zakup złota był kontynuowany przez NBP po majowym wzroście zasobów o blisko 2 tony i czy bank planuje w dalszym ciągu zwiększać rezerwy złota, odpowiedział: „Narodowy Bank Polski nie zwiększył strategicznych zasobów złota”.

„Przejściowe zwiększenia wynikają z realizowanej działalności operacyjnej banku, która ma różne szczegółowe cele” – tłumaczył prezes NBP.

Jak dodał Glapiński, „jeśli będziemy podejmować decyzje o zwiększeniu strategicznych zapasów, będzie to raz a dobrze”.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA