fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaŚwiatKonflikt między Chinami a Tajwanem przybiera na sile

Konflikt między Chinami a Tajwanem przybiera na sile

10 listopada Chiny wysłały patrol bojowy w kierunku Cieśniny Tajwańskiej demonstrując w ten sposób swoje „niezadowolenie” z powodu wizyty na wyspie przedstawicieli Kongresu USA.

Jak podały tajwańskie media, we wtorek na Tajwan przybyła delegacja przedstawicieli Kongresu USA (członkowie Senatu i Izby Reprezentantów). Na tę wizytę amerykańskich kongresmenów natychmiast zareagowały chińskie (czyli rządowe) media, szczególnie podkreślając fakt, że amerykańscy parlamentarzyści dotarli na wyspę na pokładzie wojskowego samolotu. Także chiński resort obrony wydał oświadczenie na swoich stronach internetowych: „Zdecydowanie się temu sprzeciwiamy i potępiamy to”.

Kolejnym krokiem Chin było demonstracyjne wysłanie w kierunku Cieśniny Tajwańskiej silnego lotniczego patrolu bojowego, który naruszył przestrzeń powietrzną wyspy. Od południowego zachodu w strefę identyfikacji obrony przeciwlotniczej Tajwanu wleciało aż sześć chińskich samolotów wojskowych, w tym cztery myśliwce J-16 i dwa samoloty rozpoznawcze. Rzecznik chińskiej armii buńczucznie skomentował lot chińskich myśliwców jako odpowiedź na „bardzo błędne” słowa i działania „określonych państw” (czyli USA) w kwestii Tajwanu i „aktywności proniepodległościowych sił na Tajwanie”. Nie trzeba dodawać, że te „proniepodległościowe siły” to zwolennicy połączenia wyspy z Chińską Republiką Ludową. ChRL – sprawdzonym wzorem państw komunistycznych – próbuje na Tajwanie budować klikę swoich stronników, by w odpowiednim momencie np. „przyjść z bratnią pomocą” i wyzwolić wyspę „od ciemiężących Tajwańczyków” kapitalistów. W Chińskiej Republice Ludowej w ostatnich latach znacząco wzrosły (z inspiracji partii) tendencje nacjonalistyczne.

Stany Zjednoczone oficjalnie nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, toteż na wyspie nie ma ambasady USA, jednak rolę tę de facto pełni Amerykański Instytut na Tajwanie, który jak dotąd nie skomentował sprawy.

Do przylotu parlamentarzystów wojskowym samolotem odniósł się rzecznik Pentagonu John Kirby, który podkreślił, że nie ma niczego nadzwyczajnego w tym, że delegacje Kongresu przemieszczają się właśnie w ten sposób. Kirby stwierdził też, iż jest to dopiero druga tego typu wizyta członków Kongresu USA na Tajwanie w tym roku.
Natomiast pytany przez wyspiarskie media premier Tajwanu Su Tseng-chang podkreślił, że relacje USA z Tajwanem są „bardzo ważne” i że on sam szanuje „obustronne wizyty przyjaciół”.

Warto przypomnieć, że lotnictwo ChRL tylko w październiku, w ciągu zaledwie czterech dni, aż 148 razy naruszyło rejon strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu. W skali niemal roku (między wrześniem 2020 a sierpniem 2021) chińskie samoloty wojskowe wleciały w strefę powietrzną Tajwanu aż 554 razy. Działania ChRL, według ekspertów, są elementem „wojny hybrydowej” polegającej na wyczerpaniu zasobów wyspiarzy, którzy regularnie muszą podrywać swoje myśliwce przeciwko chińskim samolotom.
Resort obrony Tajwanu alarmuje, że poziom napięcia między Chinami a Tajwanem jest najwyższy od ponad 40 lat, a komunistyczne Chiny próbują poprzez swoje działania „zmienić status quo w rejonie Cieśniny Tajwańskiej i osiągnąć cel polegający na zdobyciu Tajwanu bez walki”.

W odpowiedzi na chińskie działania Tajwan już powiększa swój potencjał obronny, który będzie zdolny do prowadzenia „wojny asymetrycznej” – tak, aby ewentualny atak wiązał się z maksymalnymi dla Chin stratami. Resort obrony Tajwanu wyjaśnił, iż chodzi m.in. o uzyskanie – za pomocą rakiet dalekiego zasięgu – zdolności do rażenia celów w kontynentalnych Chinach i o zaminowywanie obszarów przybrzeżnych.
Rząd w Tajpej jeszcze w sierpniu przyjął budżet obronny o wartości 15,4 mld dolarów, co oznacza zwiększenie o 10 proc. w wartościach nominalnych (około 2,4 proc. tajwańskiego PKB). Tajwańczycy zamierzają te pieniądze zainwestować we własny przemysł obronny i poczynić odpowiednie zakupy (głównie w USA). Tajwańska armia zamierza m.in zintensyfikować szkolenie rezerwistów.
Wczorajszy raport Ministerstwa Obrony jest wręcz alarmujący: „Chińskie siły zbrojne są w stanie zablokować kluczowe porty i lotniska Tajwanu”.

 

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pamięć i przestroga: Konfederacja targowicka, czyli krótka historia zdrady

Miesiąc maj większości Polaków kojarzy się z rocznicą uchwalenia Konstytucji w 1791 r., rokrocznie uroczyście obchodzoną w naszym kraju. Jednak maj to także (niestety) miesiąc, w którym część zaprzedanej magnaterii zawiązała konfederację targowicką, która do dziś jest synonimem zaprzedania i hańby. Historię zdrady narodowej doskonale opisał przedwojenny historyk Władysław Smoleński w dziele „Konfederacja targowicka”.
4 MIN CZYTANIA

Męczennik, który sam domagał się, by zostać patronem Polski

16 maja w sanktuarium w Strachocinie uroczyście obchodzony jest odpust św. Andrzeja Boboli w rocznicę jego okrutnej śmierci, jaką odniósł z rąk Kozaków w 1657 r. Męczennik jest prawdopodobni jedynym świętym, który... sam domagał się, by zostać patronem Polski.
4 MIN CZYTANIA

Konstytucja 3 Maja nie była pierwszą w Europie? Wzorowała się na konstytucji Rzeczypospoliej Pawłowskiej

4 kwietnia 1791 roku, miesiąc przed uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, Sejm Rzeczypospolitej uchwalił konstytucję (położonej na Wileńszczyźnie) Rzeczypospolitej Pawłowskiej – miniaturowej chłopskiej republiki założonej przez ks. Pawła Ksawerego Brzostowskiego. Ten wizjoner jako pierwszy w Europie ustanowił prawa znoszące pańszczyznę, nadające wolność osobistą oraz formę samorządu.
5 MIN CZYTANIA