fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatKonflikt między Chinami a Tajwanem przybiera na sile

Konflikt między Chinami a Tajwanem przybiera na sile

10 listopada Chiny wysłały patrol bojowy w kierunku Cieśniny Tajwańskiej demonstrując w ten sposób swoje „niezadowolenie” z powodu wizyty na wyspie przedstawicieli Kongresu USA.

Jak podały tajwańskie media, we wtorek na Tajwan przybyła delegacja przedstawicieli Kongresu USA (członkowie Senatu i Izby Reprezentantów). Na tę wizytę amerykańskich kongresmenów natychmiast zareagowały chińskie (czyli rządowe) media, szczególnie podkreślając fakt, że amerykańscy parlamentarzyści dotarli na wyspę na pokładzie wojskowego samolotu. Także chiński resort obrony wydał oświadczenie na swoich stronach internetowych: „Zdecydowanie się temu sprzeciwiamy i potępiamy to”.

Kolejnym krokiem Chin było demonstracyjne wysłanie w kierunku Cieśniny Tajwańskiej silnego lotniczego patrolu bojowego, który naruszył przestrzeń powietrzną wyspy. Od południowego zachodu w strefę identyfikacji obrony przeciwlotniczej Tajwanu wleciało aż sześć chińskich samolotów wojskowych, w tym cztery myśliwce J-16 i dwa samoloty rozpoznawcze. Rzecznik chińskiej armii buńczucznie skomentował lot chińskich myśliwców jako odpowiedź na „bardzo błędne” słowa i działania „określonych państw” (czyli USA) w kwestii Tajwanu i „aktywności proniepodległościowych sił na Tajwanie”. Nie trzeba dodawać, że te „proniepodległościowe siły” to zwolennicy połączenia wyspy z Chińską Republiką Ludową. ChRL – sprawdzonym wzorem państw komunistycznych – próbuje na Tajwanie budować klikę swoich stronników, by w odpowiednim momencie np. „przyjść z bratnią pomocą” i wyzwolić wyspę „od ciemiężących Tajwańczyków” kapitalistów. W Chińskiej Republice Ludowej w ostatnich latach znacząco wzrosły (z inspiracji partii) tendencje nacjonalistyczne.

Stany Zjednoczone oficjalnie nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, toteż na wyspie nie ma ambasady USA, jednak rolę tę de facto pełni Amerykański Instytut na Tajwanie, który jak dotąd nie skomentował sprawy.

Do przylotu parlamentarzystów wojskowym samolotem odniósł się rzecznik Pentagonu John Kirby, który podkreślił, że nie ma niczego nadzwyczajnego w tym, że delegacje Kongresu przemieszczają się właśnie w ten sposób. Kirby stwierdził też, iż jest to dopiero druga tego typu wizyta członków Kongresu USA na Tajwanie w tym roku.
Natomiast pytany przez wyspiarskie media premier Tajwanu Su Tseng-chang podkreślił, że relacje USA z Tajwanem są „bardzo ważne” i że on sam szanuje „obustronne wizyty przyjaciół”.

Warto przypomnieć, że lotnictwo ChRL tylko w październiku, w ciągu zaledwie czterech dni, aż 148 razy naruszyło rejon strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu. W skali niemal roku (między wrześniem 2020 a sierpniem 2021) chińskie samoloty wojskowe wleciały w strefę powietrzną Tajwanu aż 554 razy. Działania ChRL, według ekspertów, są elementem „wojny hybrydowej” polegającej na wyczerpaniu zasobów wyspiarzy, którzy regularnie muszą podrywać swoje myśliwce przeciwko chińskim samolotom.
Resort obrony Tajwanu alarmuje, że poziom napięcia między Chinami a Tajwanem jest najwyższy od ponad 40 lat, a komunistyczne Chiny próbują poprzez swoje działania „zmienić status quo w rejonie Cieśniny Tajwańskiej i osiągnąć cel polegający na zdobyciu Tajwanu bez walki”.

W odpowiedzi na chińskie działania Tajwan już powiększa swój potencjał obronny, który będzie zdolny do prowadzenia „wojny asymetrycznej” – tak, aby ewentualny atak wiązał się z maksymalnymi dla Chin stratami. Resort obrony Tajwanu wyjaśnił, iż chodzi m.in. o uzyskanie – za pomocą rakiet dalekiego zasięgu – zdolności do rażenia celów w kontynentalnych Chinach i o zaminowywanie obszarów przybrzeżnych.
Rząd w Tajpej jeszcze w sierpniu przyjął budżet obronny o wartości 15,4 mld dolarów, co oznacza zwiększenie o 10 proc. w wartościach nominalnych (około 2,4 proc. tajwańskiego PKB). Tajwańczycy zamierzają te pieniądze zainwestować we własny przemysł obronny i poczynić odpowiednie zakupy (głównie w USA). Tajwańska armia zamierza m.in zintensyfikować szkolenie rezerwistów.
Wczorajszy raport Ministerstwa Obrony jest wręcz alarmujący: „Chińskie siły zbrojne są w stanie zablokować kluczowe porty i lotniska Tajwanu”.

 

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (większość nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

77. rocznica ubeckiej zbrodni na żołnierzach KWP

W maju 1946 r. w bunkrze w Bąkowej Górze pod Radomskiem dzieci znalazły ciała dwunastu żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Ciała partyzantów nosiły ślady ciężkiego bicia i tortur. Istnieje relacja mówiąca o tym, że dwóch partyzantów miało wbite w głowy gwoździe.
3 MIN CZYTANIA

Fatima, słowacki biskup „od zadań specjalnych” i katastrofa w Siewieromorsku

13 maja 1984 r. w bazie Floty Północnej w Siewieromorsku doszło do serii wybuchów arsenału wojennego ZSRR. Fatimolodzy łączą to wydarzenie z zawierzeniem Rosji i świata Maryi dokonanym przez Jana Pawła II kilka miesięcy wcześniej. Ważną rolę w tej historii odegrał biskup „od zadań specjalnych”.
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy bunt. Święto Konstytucji 3 Maja w 1946 r. w Krakowie

W ostatnich dniach kwietnia 1946 r. komunistyczne władze zabroniły oficjalnego świętowania rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W wielu miastach Polski doszło wtedy do pierwszych buntów społeczeństwa przeciwko komunistycznej władzy. Do największych zamieszek doszło wtedy m.in. w Krakowie.
4 MIN CZYTANIA