fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaNaukaKorea Południowa dołącza do kosmicznego wyścigu

Korea Południowa dołącza do kosmicznego wyścigu

W czwartek wystartowała testowo pierwsza rakieta kosmiczna zbudowana w Korei Południowej. Próba stanowi duży krok naprzód w realizacji ambitnych planów kosmicznych tego kraju.

Rakieta KSLV-II Nuri (co oznacza „świat”) podczas startu z Centrum Kosmicznego Naro ozdobiona była flagą narodową i zawierała atrapę satelity. Została zaprojektowana tak, aby umieścić 1,5-tonowe obiekty na orbicie od 600 km do 800 km nad Ziemią, w ramach szerszych działań kosmicznych, które przewidują wystrzelenie satelitów obserwacyjnych, nawigacyjnych i komunikacyjnych, a nawet sond księżycowych.

– Posiadanie własnych urządzeń umożliwiających wynoszenie obiektów w kosmos umożliwi elastyczność w określaniu rodzajów ładunku i harmonogramów startów, a także przyniesie korzyści południowokoreańskim firmom – poinformowali koreańscy urzędnicy.

Plany Korei Południowej obejmują wystrzelenie w przyszłości szeregu satelitów wojskowych, ale urzędnicy tego kraju zaprzeczają, że Nuri miałoby jakiekolwiek zastosowanie militarne. Ostatnia tego typu rakieta została wystrzelona w 2013 roku, po wielu opóźnieniach i kilku nieudanych testach. Została opracowana wspólnie z Rosją.

Starty kosmiczne od dawna są delikatną kwestią na Półwyspie Koreańskim. Korea Północna jest obłożona sankcjami za rozwijanie programu pocisków balistycznych z bronią jądrową.

KR/Reuters

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA