fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaNaukaKorea Południowa dołącza do kosmicznego wyścigu

Korea Południowa dołącza do kosmicznego wyścigu

W czwartek wystartowała testowo pierwsza rakieta kosmiczna zbudowana w Korei Południowej. Próba stanowi duży krok naprzód w realizacji ambitnych planów kosmicznych tego kraju.

Rakieta KSLV-II Nuri (co oznacza „świat”) podczas startu z Centrum Kosmicznego Naro ozdobiona była flagą narodową i zawierała atrapę satelity. Została zaprojektowana tak, aby umieścić 1,5-tonowe obiekty na orbicie od 600 km do 800 km nad Ziemią, w ramach szerszych działań kosmicznych, które przewidują wystrzelenie satelitów obserwacyjnych, nawigacyjnych i komunikacyjnych, a nawet sond księżycowych.

– Posiadanie własnych urządzeń umożliwiających wynoszenie obiektów w kosmos umożliwi elastyczność w określaniu rodzajów ładunku i harmonogramów startów, a także przyniesie korzyści południowokoreańskim firmom – poinformowali koreańscy urzędnicy.

Plany Korei Południowej obejmują wystrzelenie w przyszłości szeregu satelitów wojskowych, ale urzędnicy tego kraju zaprzeczają, że Nuri miałoby jakiekolwiek zastosowanie militarne. Ostatnia tego typu rakieta została wystrzelona w 2013 roku, po wielu opóźnieniach i kilku nieudanych testach. Została opracowana wspólnie z Rosją.

Starty kosmiczne od dawna są delikatną kwestią na Półwyspie Koreańskim. Korea Północna jest obłożona sankcjami za rozwijanie programu pocisków balistycznych z bronią jądrową.

KR/Reuters

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia chce chronić swój rynek przed napływem tanich elektryków z Chin

Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie subsydiowania pojazdów elektrycznych z Chin. Decyzja ta wywołała gniewne reakcje w Pekinie, a eksperci twierdzą, że szykuje się wojna handlowa.
3 MIN CZYTANIA

Pomysły Komisji Europejskiej zagrożeniem dla dzieci

Komisja Europejska pracuje nad zintegrowanymi systemami ochrony dzieci, z czego mogą wyniknąć niebezpieczne rozwiązania, które będą musiały przyjąć kraje członkowskie.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańska sieć handlowa zamyka sklepy przez złodziei

Sieć dyskontów Target ogłosiła zamknięcie 9 ze swoich sklepów, z powodu zbyt dużego poziomu kradzieży oraz przemocy, na jaką są narażeni jej pracownicy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA