fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeKoreańczycy otworzą w USA fabrykę latających taksówek

Koreańczycy otworzą w USA fabrykę latających taksówek

Firma produkująca taksówki powietrzne Supernal – należąca do Hyundai Motor Group – planuje zbudować w Stanach Zjednoczonych fabrykę produkującą latające elektryczne taksówki dla osób dojeżdżających do pracy.

Jak poinformował Shin Jaiwon, dyrektor generalny Supernal w wywiadzie dla Bloomberga, prototyp elektrycznego pojazdu do pionowego startu i lądowania (eVTOL) zostanie zaprezentowany na światowych targach technologicznych Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas w styczniu przyszłego roku.

Shin poinformował, że taksówka będzie w stanie latać z prędkością 193 km/h i pomieści pilota i czterech pasażerów. Lot testowy zaplanowano na grudzień 2024 r.

Producenci elektrycznych taksówek powietrznych na całym świecie przedstawiają się jako ekologiczna alternatywa odciążenia miast, przyciągając inwestycje ze strony np. największych linii lotniczych, takich jak Delta Air Lines. Wciąż jednak daleko im do działalności komercyjnej. W październiku br. Hyundai Motor Group podpisała umowę z Korean Air Lines o współpracy w celu przyspieszenia projektowania elektrycznych pojazdów eVTOL i ekosystemu mobilności powietrznej w Korei Południowej.

Od założenia spółki Supernal (w 2021 r.) Hyundai Motor, Kia Corp i Hyundai Mobis zainwestowały w nią łącznie już 915,70 mln dolarów. Spółka ma siedzibę w Waszyngtonie.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA