fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeKoreańczycy otworzą w USA fabrykę latających taksówek

Koreańczycy otworzą w USA fabrykę latających taksówek

Firma produkująca taksówki powietrzne Supernal – należąca do Hyundai Motor Group – planuje zbudować w Stanach Zjednoczonych fabrykę produkującą latające elektryczne taksówki dla osób dojeżdżających do pracy.

Jak poinformował Shin Jaiwon, dyrektor generalny Supernal w wywiadzie dla Bloomberga, prototyp elektrycznego pojazdu do pionowego startu i lądowania (eVTOL) zostanie zaprezentowany na światowych targach technologicznych Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas w styczniu przyszłego roku.

Shin poinformował, że taksówka będzie w stanie latać z prędkością 193 km/h i pomieści pilota i czterech pasażerów. Lot testowy zaplanowano na grudzień 2024 r.

Producenci elektrycznych taksówek powietrznych na całym świecie przedstawiają się jako ekologiczna alternatywa odciążenia miast, przyciągając inwestycje ze strony np. największych linii lotniczych, takich jak Delta Air Lines. Wciąż jednak daleko im do działalności komercyjnej. W październiku br. Hyundai Motor Group podpisała umowę z Korean Air Lines o współpracy w celu przyspieszenia projektowania elektrycznych pojazdów eVTOL i ekosystemu mobilności powietrznej w Korei Południowej.

Od założenia spółki Supernal (w 2021 r.) Hyundai Motor, Kia Corp i Hyundai Mobis zainwestowały w nią łącznie już 915,70 mln dolarów. Spółka ma siedzibę w Waszyngtonie.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA