fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaŚwiatJak kraje z Azji reagują na sankcje wobec Rosji

Jak kraje z Azji reagują na sankcje wobec Rosji

Mimo nałożenia przez Zachód sankcji na Rosję, tylko kilka rządów w Azji podjęło ostre działania przeciwko Moskwie. Sankcje zachodnich sojuszników: Japonii, Australii, Korei Południowej i Tajwanu nie mają na Rosję znaczącego wpływu, ponieważ handel z tymi krajami to dla niej jedynie 8 proc. obrotów. Znaczenie miałyby sankcje ze strony Chin i Indii.

Chiny wprost odmówiły potępienia inwazji na Ukrainę i nie nałożyły żadnych sankcji na Rosję, choć w praktyce selektywnie odmawiają wsparcia izolowanej Rosji, wykorzystując uzależnienie jej gospodarki do włączania Moskwy w swoje struktury ekonomiczne. Państwo Środka musi jednak lawirować w obecnej sytuacji, aby nie oberwać gospodarczo na izolacji Rosji przez Zachód. Dla Chin ważniejszymi rynkami niż rosyjski są rynki zachodnie i Japonia. Dla Rosji z kolei Chiny są największym partnerem handlowym.

Podczas głosowania w ONZ nad rezolucją potępiającą Rosję Chiny wstrzymały się od głosu, podobnie jak m.in: Indie, Pakistan, Wietnam, Bangladesz, Sri Lanka, Laos i Mongolia. W głosowaniu natomiast nie wzięły udziału m.in. Azerbejdżan, Turkmenistan i Uzbekistan.

Chociaż zachodni sojusznicy, tacy jak: Australia, Japonia, Korea Południowa i Tajwan, nałożyli sankcje na Rosję, a Tokio i Seul blokują niektórym rosyjskim bankom dostęp do globalnego systemu płatności SWIFT, wpływ ich sankcji jest ograniczony. Dzieje się tak, ponieważ kraje azjatyckie, które przyłączyły się do zachodnich sankcji stanowią tylko 8 proc. światowego handlu Rosji. Sankcje azjatyckich państw miałyby większą wagę, gdyby przystąpiły do nich Indie i Chiny, z którymi obroty stanową 18 proc. rosyjskiego handlu.

Tymczasem coraz więcej rosyjskich firm i banków, w tym ramię naftowe rosyjskiego giganta gazowego – Gazpromu, zaczęło używać w rozliczeniach chińskiej waluty, juana. Mówi się o planach wykupu udziałów w rosyjskich spółkach energetycznych przez chińskie firmy. W Rosji, kosztem zachodnich operatorów kart płatniczych, rozszerzają działalność ich chińscy odpowiednicy.

Dla takich państw, jak Indie i Wietnam Rosja jest największym dostawcą broni. Jednak pomimo silnych więzi z Rosją Indie wraz z Japonią i Australią są również członkiem kierowanej przez USA organizacji QUAD, która jest postrzegana jako sojusz przeciwko rosnącej obecności Chin w regionie.

Z kolei Pakistan, strategiczny sojusznik Chin, przed rosyjską inwazją rozmawiał z Moskwą o budowie dużego gazociągu.

Eksperci podkreślają, że azjatyckie rządy są pragmatyczne, jeśli chodzi o kwestie gospodarcze. Te mniejsze z kolei obawiają się krytykowania dużych mocarstw, bojąc się reperkusji. Wskazują, że nawet wśród zachodnich sojuszników bardziej ostrożna jest Korea Południowa, która widzi potrzebę współpracy z Rosją i Chinami w kwestiach Korei Północnej.

Tym, co niepokoi azjatyckie rządy, z których wiele toczy spory terytorialne z Chinami, jest fakt, że Pekin jest postrzegany jako bacznie obserwujący sytuację na Ukrainie (a w szczególności reakcje Zachodu i innych państw) pod kątem tego, co może osiągnąć, a czego nie w możliwych przyszłych sporach.

Indie i wiele krajów Azji Południowo-Wschodniej chciałoby także, aby Rosja odgrywała rolę równoważącą Chiny w Azji.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA