fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaŚwiatKryzys zadłużeniowy w USA. Kwestia chińska mobilizuje do kompromisu

Kryzys zadłużeniowy w USA. Kwestia chińska mobilizuje do kompromisu

W Stanach Zjednoczonych toczy się gorąca dyskusja o zwiększaniu limitu zadłużenia. Brak konsensusu Demokratów i Republikanów może spowodować niewypłacalność rządu już od 1 czerwca.

Trzech głównych sekretarzy stanu prezydenta Joe Bidena ostrzegło, że cięcia budżetowe osłabią zdolność kraju do konkurowania militarnego, dyplomatycznego i gospodarczego z Chinami. Sekretarz stanu Antony Blinken, sekretarz obrony Lloyd Austin i sekretarz handlu Gina Raimondo pojawili się na przesłuchaniu senackiej komisji zajmującej się wnioskiem budżetowym Bidena i relacjami USA-Chiny. To wyjątkowe wspólne oświadczenie w Kongresie pokazuje znaczenie konkurencji z Chinami dla Waszyngtonu.

Rozmowy odbywają się w ramach intensywnych negocjacji w sprawie umowy mającej na celu podniesienie pułapu zadłużenia sięgającego 31,4 bln dolarów i uniknięcia katastrofalnej ekonomicznie niewypłacalność. Prezydent USA Joe Biden przesunął także swoją wizytę w Azji, by pracować nad porozumieniem z Republikanami.

Sekretarze gabinetu rzadko zeznają razem podczas publicznych przesłuchań, ale zarówno Partia Demokratyczna, jak i Republikańska rywalizują o pokazanie, że postrzegają Chiny jako największe wyzwanie, przed którym stoi Waszyngton.

Demokratka senator Patty Murray, przewodnicząca senackiej komisji, odrzuciła republikańskie wezwania do cięć wydatków w zamian za zgodę na podniesienie pułapu zadłużenia.

„Postawmy sprawę jasno: Chiny nie debatują, czy spłacić swoje długi, czy zrujnować swoją gospodarkę. Chiny nie debatują, czy inwestować w swoją przyszłość, czy ograniczać inwestycje, które utrzymują ich konkurencyjność” – powiedziała Murray.

Republikanie argumentują, że obecny poziom wydatków jest niezrównoważony, co zagraża długoterminowej kondycji gospodarczej, jeśli deficyt nie zostanie zmniejszony.

Rząd USA może przestać spłacać niektóre długi już 1 czerwca, chyba że Kongres zagłosuje za zniesieniem pułapu zadłużenia. Ekonomiści obawiają się, że kraj pogrążyłby się wtedy w recesji. Administracja Bidena przeforsowała od początku kadencji kosztowne plany inwestycji budżetowych mających na celu sprostanie konkurencji gospodarczej z Chinami. Chodzi o rozwój przemysłu chipowego (Chips and Science Act – 45 mld dolarów) i wsparcie inwestycji w zielony przemysł i energię – Inflation Redution Act (ok. 450 mld dolarów). Ameryka finansuje także m.in. wsparcie wojskowe Ukrainy i Tajwanu.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

Chiny wypychają Rosję z Azji Centralnej. Xi spotkał się z przywódcami regionu

Pekin powiększa swoje wpływy w Azji Środkowej powoli wypychając z niej Moskwę. Chiny obiecują krajom regionu miliardy dolarów inwestycji i rozwój współpracy w zakresie bezpieczeństwa.
2 MIN CZYTANIA

Facebook ukarany przez Unię za przesyłanie danych do USA

Firma Meta, właściciel Facebooka, została ukarana przez Europejską Radę Ochrony Danych rekordową grzywną 1,2 mld euro za przesyłanie do USA danych użytkowników FB z Europy.
2 MIN CZYTANIA