Trzech głównych sekretarzy stanu prezydenta Joe Bidena ostrzegło, że cięcia budżetowe osłabią zdolność kraju do konkurowania militarnego, dyplomatycznego i gospodarczego z Chinami. Sekretarz stanu Antony Blinken, sekretarz obrony Lloyd Austin i sekretarz handlu Gina Raimondo pojawili się na przesłuchaniu senackiej komisji zajmującej się wnioskiem budżetowym Bidena i relacjami USA-Chiny. To wyjątkowe wspólne oświadczenie w Kongresie pokazuje znaczenie konkurencji z Chinami dla Waszyngtonu.
Rozmowy odbywają się w ramach intensywnych negocjacji w sprawie umowy mającej na celu podniesienie pułapu zadłużenia sięgającego 31,4 bln dolarów i uniknięcia katastrofalnej ekonomicznie niewypłacalność. Prezydent USA Joe Biden przesunął także swoją wizytę w Azji, by pracować nad porozumieniem z Republikanami.
Sekretarze gabinetu rzadko zeznają razem podczas publicznych przesłuchań, ale zarówno Partia Demokratyczna, jak i Republikańska rywalizują o pokazanie, że postrzegają Chiny jako największe wyzwanie, przed którym stoi Waszyngton.
Demokratka senator Patty Murray, przewodnicząca senackiej komisji, odrzuciła republikańskie wezwania do cięć wydatków w zamian za zgodę na podniesienie pułapu zadłużenia.
„Postawmy sprawę jasno: Chiny nie debatują, czy spłacić swoje długi, czy zrujnować swoją gospodarkę. Chiny nie debatują, czy inwestować w swoją przyszłość, czy ograniczać inwestycje, które utrzymują ich konkurencyjność” – powiedziała Murray.
Republikanie argumentują, że obecny poziom wydatków jest niezrównoważony, co zagraża długoterminowej kondycji gospodarczej, jeśli deficyt nie zostanie zmniejszony.
Rząd USA może przestać spłacać niektóre długi już 1 czerwca, chyba że Kongres zagłosuje za zniesieniem pułapu zadłużenia. Ekonomiści obawiają się, że kraj pogrążyłby się wtedy w recesji. Administracja Bidena przeforsowała od początku kadencji kosztowne plany inwestycji budżetowych mających na celu sprostanie konkurencji gospodarczej z Chinami. Chodzi o rozwój przemysłu chipowego (Chips and Science Act – 45 mld dolarów) i wsparcie inwestycji w zielony przemysł i energię – Inflation Redution Act (ok. 450 mld dolarów). Ameryka finansuje także m.in. wsparcie wojskowe Ukrainy i Tajwanu.