fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatKryzys zadłużeniowy w USA. Kwestia chińska mobilizuje do kompromisu

Kryzys zadłużeniowy w USA. Kwestia chińska mobilizuje do kompromisu

W Stanach Zjednoczonych toczy się gorąca dyskusja o zwiększaniu limitu zadłużenia. Brak konsensusu Demokratów i Republikanów może spowodować niewypłacalność rządu już od 1 czerwca.

Trzech głównych sekretarzy stanu prezydenta Joe Bidena ostrzegło, że cięcia budżetowe osłabią zdolność kraju do konkurowania militarnego, dyplomatycznego i gospodarczego z Chinami. Sekretarz stanu Antony Blinken, sekretarz obrony Lloyd Austin i sekretarz handlu Gina Raimondo pojawili się na przesłuchaniu senackiej komisji zajmującej się wnioskiem budżetowym Bidena i relacjami USA-Chiny. To wyjątkowe wspólne oświadczenie w Kongresie pokazuje znaczenie konkurencji z Chinami dla Waszyngtonu.

Rozmowy odbywają się w ramach intensywnych negocjacji w sprawie umowy mającej na celu podniesienie pułapu zadłużenia sięgającego 31,4 bln dolarów i uniknięcia katastrofalnej ekonomicznie niewypłacalność. Prezydent USA Joe Biden przesunął także swoją wizytę w Azji, by pracować nad porozumieniem z Republikanami.

Sekretarze gabinetu rzadko zeznają razem podczas publicznych przesłuchań, ale zarówno Partia Demokratyczna, jak i Republikańska rywalizują o pokazanie, że postrzegają Chiny jako największe wyzwanie, przed którym stoi Waszyngton.

Demokratka senator Patty Murray, przewodnicząca senackiej komisji, odrzuciła republikańskie wezwania do cięć wydatków w zamian za zgodę na podniesienie pułapu zadłużenia.

„Postawmy sprawę jasno: Chiny nie debatują, czy spłacić swoje długi, czy zrujnować swoją gospodarkę. Chiny nie debatują, czy inwestować w swoją przyszłość, czy ograniczać inwestycje, które utrzymują ich konkurencyjność” – powiedziała Murray.

Republikanie argumentują, że obecny poziom wydatków jest niezrównoważony, co zagraża długoterminowej kondycji gospodarczej, jeśli deficyt nie zostanie zmniejszony.

Rząd USA może przestać spłacać niektóre długi już 1 czerwca, chyba że Kongres zagłosuje za zniesieniem pułapu zadłużenia. Ekonomiści obawiają się, że kraj pogrążyłby się wtedy w recesji. Administracja Bidena przeforsowała od początku kadencji kosztowne plany inwestycji budżetowych mających na celu sprostanie konkurencji gospodarczej z Chinami. Chodzi o rozwój przemysłu chipowego (Chips and Science Act – 45 mld dolarów) i wsparcie inwestycji w zielony przemysł i energię – Inflation Redution Act (ok. 450 mld dolarów). Ameryka finansuje także m.in. wsparcie wojskowe Ukrainy i Tajwanu.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA