– Nie ma konieczności interwencji ustawodawczej w kwestii podnoszenia wysokości oprocentowania lokat – stwierdził w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że duże banki, również te, na które wpływ ma Skarb Państwa, zaproponowały dużo lepsze oferty niż wcześniej.

– Cieszymy się z tego, że sektor bankowy wreszcie się obudził, że przyjął apel premiera Morawieckiego o to, żeby podwyższyć wysokość (oprocentowania) lokat, bo ta sytuacja, w której były wysokie stopy procentowe kredytów, a jednocześnie niskie stopy procentowe lokat była sytuacją nie do zaakceptowania – stwierdził rzecznik rządu.

– Cieszę się, że prezesi banków się obudzili i zareagowali na ten apel i że nie ma konieczności przez to interwencji ustawodawczej, bo głos rozsądku, który został skierowany do nich okazał się na szczęście skuteczny – dodał.

Piotr Müller podkreślił, że obserwowane będą działania innych banków. – Na szczęście duże banki, również te, na które wpływ ma Skarb Państwa: PKO BP, PKO SA dały dużo lepsze oferty, niż było to wcześniej. Nie wyobrażam sobie, żeby inne banki zrobiły inaczej, bo zaraz po prostu konkurencja tych banków dużych, naszych państwowych ich przegoni – ocenił.

Pod koniec kwietnia premier Mateusz Morawiecki zaapelował do banków, by podniosły oprocentowanie lokat i depozytów. Premier pytany we wtorek o to, w jaki sposób chce skłonić banki do podniesienia oprocentowania depozytów, odparł: „Poprzez perswazję”. Natomiast w środę szef rządu zapowiedział wprowadzenie nowego typu obligacji powiązanych ze stopami procentowymi NBP. – Będą to nowe obligacje jednoroczne z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP, a więc obecnie 5,25 proc. – wyjaśnił.

PAP

Poprzedni artykułUE zakaże hodowli zwierząt? Pierwszy krok już jest
Następny artykułDo Świnoujścia dotarła pierwsza dostawa LNG od amerykańskiego Venture Global LNG