fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatKto dysponuje najpotężniejszą flotą na świecie? W ścisłej czołówce państwa azjatyckie

Kto dysponuje najpotężniejszą flotą na świecie? W ścisłej czołówce państwa azjatyckie

Stany Zjednoczone posiadają najpotężniejszą flotę na świecie, wyprzedzając Chiny – wynika z rankingu World Directory of Modern Military Warships (WDMMW). Trzecia jest Rosja. W pierwszej dziesiątce znalazły się także floty pięciu innych azjatyckich państw.

Ranking najpotężniejszych flot na świecie obejmuje 36 krajów. Uwzględniono w nim całkowitą liczbę okrętów wojennych i łodzi podwodnych, a także czynniki takie jak:wiek floty, wsparcie logistyczne oraz możliwości ataku i obrony. Przyjrzano się również równowadze każdej z sił – temu, ile różnych rodzajów aktywów mają poszczególne państwa i czy koncentrują je w jednym obszarze.

Raport Obejmował większość statków, z wyjątkiem tych mniejszych, badawczych i historycznych. W rankingu wyróżniono kilka klas okrętów bojowych – wymieniając relatywnie małe typu korwety i fregaty oraz większe niszczyciele i krążowniki. Każda marynarka wojenna otrzymała w rankingu ostateczną „ocenę rzeczywistej wartości”.

Flota amerykańska

US Navy jest powszechnie uważana za najpotężniejszą na świecie. Stwierdzono, że Stany Zjednoczone uzyskały tak wysokie noty, ponieważ „posiadają szeroką gamę typów okrętów wojennych i okrętów podwodnych, a także równowagę wzmocnioną ogólną liczbą aktywów wzmacniającą osławioną flotą lotniskowców”.

Marynarka wojenna USA miała – według stanu na listopad 2022 r. – łącznie 243 aktywne jednostki. Było to: 11 lotniskowców, 68 okrętów podwodnych, 22 krążowniki, 70 niszczycieli, 21 korwet, osiem okrętów minowych/przeciwminowych, 10 przybrzeżnych statków patrolowych i 33 desantowe okręty desantowe. Amerykanie nie dysponują fregatami.

WDMMW wskazał, że Stany Zjednoczone mają „dobrą” równowagę w swoich rodzajach aktywów, a średni wiek kadłuba wynosi 23,3 lat. Zauważono również, że Amerykanie zamówili w ostatnim czasie o wiele więcej jednostek niż inne kraje – 67, co jest znakiem, że „starają się dotrzymać kroku globalnemu rywalowi – Chinom”.

Flota chińska

Chiny, wschodząca potęga morska, miały najliczniejszą flotę w rankingu WDMMW, z 425 aktywnymi jednostkami w sierpniu 2023 r. Były to: trzy lotniskowce, 72 okręty podwodne, 48 niszczycieli, 71 korwet, 44 fregaty, 49 okrętów przeciwminowych, 127 morskich statków patrolowych i 11 desantowych okrętów desantowych. Chińska flota nie dysponuje za to krążownikami.

Chiny mają znacznie młodsze statki niż Stany Zjednoczone. Wiek kadłuba wynosi średnio 13,8 lat, ale mają też mniej zamówionych aktywów – 14. WDMMW uważa, że chińska marynarka wojenna ma „dobry” bilans aktywów.

Flota rosyjska

Rosyjska marynarka wojenna, z 265 jednostkami na stanie w marcu 2023 r., zajęła 3. miejsce na świecie – według WDMMW. Ale Rosja ma wiele starzejących się jednostek, w tym tylko jeden lotniskowiec – Admirał Kuzniecow. 58 okrętów podwodnych, 12 niszczycieli i cztery krążowniki, jest przestarzałych. Stwierdzono, że średni wiek kadłuba rosyjskich statków wynosi 30 lat. Rosja miała jedną fregatę, 83 korwety, 28 okrętów przeciwminowych, 27 okrętów patrolowych i 21 okrętów desantowych.

Zauważono, że Rosja próbuje zmodernizować swoją marynarkę wojenną, z dużą liczbą zamówionych jednostek (82 sztuki) i „zauważalnym zaangażowaniem” w nowe okręty wojenne: korwety, okręty podwodne i okręty przeciwminowe. WDMMW stwierdziło, że Rosja ma „dobry” bilans sił.

Warto zaznaczyć, że w pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się także floty pięciu innych azjatyckich państw: Turcji, Indonezji, Korei Południowej, Japonii i Indii. Stawkę uzupełniły floty Francji i Wielkiej Brytanii.

South China Morning Post, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA