fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatKto dysponuje najpotężniejszą flotą na świecie? W ścisłej czołówce państwa azjatyckie

Kto dysponuje najpotężniejszą flotą na świecie? W ścisłej czołówce państwa azjatyckie

Stany Zjednoczone posiadają najpotężniejszą flotę na świecie, wyprzedzając Chiny – wynika z rankingu World Directory of Modern Military Warships (WDMMW). Trzecia jest Rosja. W pierwszej dziesiątce znalazły się także floty pięciu innych azjatyckich państw.

Ranking najpotężniejszych flot na świecie obejmuje 36 krajów. Uwzględniono w nim całkowitą liczbę okrętów wojennych i łodzi podwodnych, a także czynniki takie jak:wiek floty, wsparcie logistyczne oraz możliwości ataku i obrony. Przyjrzano się również równowadze każdej z sił – temu, ile różnych rodzajów aktywów mają poszczególne państwa i czy koncentrują je w jednym obszarze.

Raport Obejmował większość statków, z wyjątkiem tych mniejszych, badawczych i historycznych. W rankingu wyróżniono kilka klas okrętów bojowych – wymieniając relatywnie małe typu korwety i fregaty oraz większe niszczyciele i krążowniki. Każda marynarka wojenna otrzymała w rankingu ostateczną „ocenę rzeczywistej wartości”.

Flota amerykańska

US Navy jest powszechnie uważana za najpotężniejszą na świecie. Stwierdzono, że Stany Zjednoczone uzyskały tak wysokie noty, ponieważ „posiadają szeroką gamę typów okrętów wojennych i okrętów podwodnych, a także równowagę wzmocnioną ogólną liczbą aktywów wzmacniającą osławioną flotą lotniskowców”.

Marynarka wojenna USA miała – według stanu na listopad 2022 r. – łącznie 243 aktywne jednostki. Było to: 11 lotniskowców, 68 okrętów podwodnych, 22 krążowniki, 70 niszczycieli, 21 korwet, osiem okrętów minowych/przeciwminowych, 10 przybrzeżnych statków patrolowych i 33 desantowe okręty desantowe. Amerykanie nie dysponują fregatami.

WDMMW wskazał, że Stany Zjednoczone mają „dobrą” równowagę w swoich rodzajach aktywów, a średni wiek kadłuba wynosi 23,3 lat. Zauważono również, że Amerykanie zamówili w ostatnim czasie o wiele więcej jednostek niż inne kraje – 67, co jest znakiem, że „starają się dotrzymać kroku globalnemu rywalowi – Chinom”.

Flota chińska

Chiny, wschodząca potęga morska, miały najliczniejszą flotę w rankingu WDMMW, z 425 aktywnymi jednostkami w sierpniu 2023 r. Były to: trzy lotniskowce, 72 okręty podwodne, 48 niszczycieli, 71 korwet, 44 fregaty, 49 okrętów przeciwminowych, 127 morskich statków patrolowych i 11 desantowych okrętów desantowych. Chińska flota nie dysponuje za to krążownikami.

Chiny mają znacznie młodsze statki niż Stany Zjednoczone. Wiek kadłuba wynosi średnio 13,8 lat, ale mają też mniej zamówionych aktywów – 14. WDMMW uważa, że chińska marynarka wojenna ma „dobry” bilans aktywów.

Flota rosyjska

Rosyjska marynarka wojenna, z 265 jednostkami na stanie w marcu 2023 r., zajęła 3. miejsce na świecie – według WDMMW. Ale Rosja ma wiele starzejących się jednostek, w tym tylko jeden lotniskowiec – Admirał Kuzniecow. 58 okrętów podwodnych, 12 niszczycieli i cztery krążowniki, jest przestarzałych. Stwierdzono, że średni wiek kadłuba rosyjskich statków wynosi 30 lat. Rosja miała jedną fregatę, 83 korwety, 28 okrętów przeciwminowych, 27 okrętów patrolowych i 21 okrętów desantowych.

Zauważono, że Rosja próbuje zmodernizować swoją marynarkę wojenną, z dużą liczbą zamówionych jednostek (82 sztuki) i „zauważalnym zaangażowaniem” w nowe okręty wojenne: korwety, okręty podwodne i okręty przeciwminowe. WDMMW stwierdziło, że Rosja ma „dobry” bilans sił.

Warto zaznaczyć, że w pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się także floty pięciu innych azjatyckich państw: Turcji, Indonezji, Korei Południowej, Japonii i Indii. Stawkę uzupełniły floty Francji i Wielkiej Brytanii.

South China Morning Post, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA