fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaPodatkiKto w 2019 roku zapłacił największy CIT?

Kto w 2019 roku zapłacił największy CIT?

Ministerstwo Finansów ujawniło, kto w zeszłym roku wpłacił najwięcej pieniędzy do budżetu. Poniżej najwięksi płatnicy CIT w 2019 r.

Pierwsze cztery miejsca zajmują banki:

  • grupa kapitałowa PKO BP (1,37 mld zł należnego CIT)
  • ING BSK (776 mln zł)
  • Santander BP (751 mln zł)
  • Bank Pekao (746 mln zł)

Na kolejnych miejscach zaszły zmiany. O ile w 2018 roku drugą pozycję zajmował PKN Orlen, o tyle teraz spadł na pozycję piątą. Zyski lidera polskiej branży naftowej (podstawa opodatkowania) poszły w dół z 4,6 do 3,9 mld zł i w rezultacie podatek należny wyniósł 734 mln zł, czyli o 130 mln zł.

Pierwszą dziesiątkę największych płatników uzupełniają jeszcze: KGHM, Jeronimo Martins Polska (Biedronka), podatkowa grupa kapitałowa PZU, PGE, i PGNiG. Na dziesięciu kluczowych podatników, którzy wnieśli łącznie 17,9 proc. podatku CIT, siedem to firmy kontrolowane przez państwo.

Podatkowa grupa kapitałowa PGE zwiększyła podatek należny o aż 159 mln zł w ubiegłym roku do 473 mln zł. To o tyle godne podkreślenia, że w ubiegłym roku rosły znacząco opłaty za prawa do emisji dwutlenku węgla, a do tego to największy wzrost spośród wszystkich podatników CIT. Dla porównania, w najlepszym w ostatnich latach 2017 roku PGE wpłaciła tytułem tego podatku 618 mln zł.

Na drugim miejscu we wzroście wpłat do budżetu rok do roku był właściciel sieci Biedronka, czyli Jeronimo Martins Polska. Podatek należny wyniósł 624 mln zł, czyli o 113 mln zł więcej rok do roku.

Trzeci największy wzrost wypracowanego podatku zaliczył Orbis (+113 mln zł do 146 mln zł), a na kolejnych miejscach były bank ING BSK i Strabag (budowa dróg).

 

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.