fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiKto w 2019 roku zapłacił największy CIT?

Kto w 2019 roku zapłacił największy CIT?

Ministerstwo Finansów ujawniło, kto w zeszłym roku wpłacił najwięcej pieniędzy do budżetu. Poniżej najwięksi płatnicy CIT w 2019 r.

Pierwsze cztery miejsca zajmują banki:

  • grupa kapitałowa PKO BP (1,37 mld zł należnego CIT)
  • ING BSK (776 mln zł)
  • Santander BP (751 mln zł)
  • Bank Pekao (746 mln zł)

Na kolejnych miejscach zaszły zmiany. O ile w 2018 roku drugą pozycję zajmował PKN Orlen, o tyle teraz spadł na pozycję piątą. Zyski lidera polskiej branży naftowej (podstawa opodatkowania) poszły w dół z 4,6 do 3,9 mld zł i w rezultacie podatek należny wyniósł 734 mln zł, czyli o 130 mln zł.

Pierwszą dziesiątkę największych płatników uzupełniają jeszcze: KGHM, Jeronimo Martins Polska (Biedronka), podatkowa grupa kapitałowa PZU, PGE, i PGNiG. Na dziesięciu kluczowych podatników, którzy wnieśli łącznie 17,9 proc. podatku CIT, siedem to firmy kontrolowane przez państwo.

Podatkowa grupa kapitałowa PGE zwiększyła podatek należny o aż 159 mln zł w ubiegłym roku do 473 mln zł. To o tyle godne podkreślenia, że w ubiegłym roku rosły znacząco opłaty za prawa do emisji dwutlenku węgla, a do tego to największy wzrost spośród wszystkich podatników CIT. Dla porównania, w najlepszym w ostatnich latach 2017 roku PGE wpłaciła tytułem tego podatku 618 mln zł.

Na drugim miejscu we wzroście wpłat do budżetu rok do roku był właściciel sieci Biedronka, czyli Jeronimo Martins Polska. Podatek należny wyniósł 624 mln zł, czyli o 113 mln zł więcej rok do roku.

Trzeci największy wzrost wypracowanego podatku zaliczył Orbis (+113 mln zł do 146 mln zł), a na kolejnych miejscach były bank ING BSK i Strabag (budowa dróg).

 

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA