fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatLewica kupiła władzę w Hiszpanii za 15 miliardów euro i amnestię dla...

Lewica kupiła władzę w Hiszpanii za 15 miliardów euro i amnestię dla separatystów

Chociaż rządzący Hiszpanią od pięciu lat socjalistyczny premier Pedro Sánchez przegrał ostatnie wybory, to pozostanie na stanowisku dzięki sojuszowi z katalońskimi separatystami.

Socjalistyczna Partia Robotnicza rządzi Hiszpanią od 2018 roku, gdy premierem został lider tego ugrupowania, Perdo Sánchez. W tegorocznych wyborach zajęła ona jednak drugie miejsce, została wyprzedzona przez Partię Ludową. Centroprawicowe ugrupowanie nie zdołało jednak zebrać większości w parlamencie, a socjaliści uzyskali poparcie dla swojego rządu m.in. ze strony katalońskich ugrupowań separatystycznych. 

Aby utrzymać się przy władzy, lewica poszła na bardzo daleko idące ustępstwa wobec koalicjantów. Perdo Sánchez m.in. zgodził się na umorzenie 15 miliardów euro długu, który Katalonia jest winna centralnym władzom kraju. 

Największe kontrowersje budzi jednak deklaracja socjalistów, którzy obiecali amnestię dla ok. 400 osób, które w 2017 r. wzięły aktywny udział w organizacji niezgodnego z krajową konstytucją referendum w sprawie niepodległości Katalonii. Sprzeciw wobec amnestii doprowadził do potężnych manifestacji w Hiszpanii, które zgromadziły kilkaset tysięcy osób. 

Chociaż zdecydowana większość (70 proc.) Hiszpanów jest przeciwko wypuszczeniu z więzień separatystów, to wszystko wskazuje, iż tak się właśnie stanie. 

barrons.com, Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA