fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatLewica kupiła władzę w Hiszpanii za 15 miliardów euro i amnestię dla...

Lewica kupiła władzę w Hiszpanii za 15 miliardów euro i amnestię dla separatystów

Chociaż rządzący Hiszpanią od pięciu lat socjalistyczny premier Pedro Sánchez przegrał ostatnie wybory, to pozostanie na stanowisku dzięki sojuszowi z katalońskimi separatystami.

Socjalistyczna Partia Robotnicza rządzi Hiszpanią od 2018 roku, gdy premierem został lider tego ugrupowania, Perdo Sánchez. W tegorocznych wyborach zajęła ona jednak drugie miejsce, została wyprzedzona przez Partię Ludową. Centroprawicowe ugrupowanie nie zdołało jednak zebrać większości w parlamencie, a socjaliści uzyskali poparcie dla swojego rządu m.in. ze strony katalońskich ugrupowań separatystycznych. 

Aby utrzymać się przy władzy, lewica poszła na bardzo daleko idące ustępstwa wobec koalicjantów. Perdo Sánchez m.in. zgodził się na umorzenie 15 miliardów euro długu, który Katalonia jest winna centralnym władzom kraju. 

Największe kontrowersje budzi jednak deklaracja socjalistów, którzy obiecali amnestię dla ok. 400 osób, które w 2017 r. wzięły aktywny udział w organizacji niezgodnego z krajową konstytucją referendum w sprawie niepodległości Katalonii. Sprzeciw wobec amnestii doprowadził do potężnych manifestacji w Hiszpanii, które zgromadziły kilkaset tysięcy osób. 

Chociaż zdecydowana większość (70 proc.) Hiszpanów jest przeciwko wypuszczeniu z więzień separatystów, to wszystko wskazuje, iż tak się właśnie stanie. 

barrons.com, Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA