fbpx
czwartek, 12 września, 2024
Strona głównaŚwiatLiechtenstein żąda od Czech zwrotu swoich dóbr

Liechtenstein żąda od Czech zwrotu swoich dóbr

Czy Czechy zadośćuczynią Liechtensteinowi za nieprawne przejęcie po II wojnie światowej (dekrety Benesza) gruntów należących do tego państwa?

Jak zabrać 66 tys. hektarów gruntów leżących na terenie Czechosłowacji, których właścicielem jest obywatel innego państwa? To proste. Wystarczy uznać władcę tego państwa za Niemca i przejąć jego własność. Tak właśnie zrobili Czesi, a ściśle rzec ujmując państwo Czechosłowackie, na mocy dekretu Benesza w 1945 roku. Da się? Da się.

Było to działanie ze wszech miar niegodne i niesprawiedliwe, gdyż krzywdę tę uczyniono księciu Franciszkowi Józefowi II – władcy Księstwa Liechtensteinu, który nie dość, że nie miał nic wspólnego z nazizmem, to skutecznie mu przeciwdziałał w swoim państwie.

Liechtenstein nie zapomniał o sprawie zabranych gruntów i postanowił skierować do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu pozew z żądaniem, by czeskie władze anulowały uznawanie jego obywateli za Niemców, co było podstawą dla powojennych konfiskat ich mienia na podstawie tzw. dekretów Benesza.

Bezpośrednią przyczyną zgłoszenia pozwu było wydane w lutym orzeczenie czeskiego Trybunału Konstytucyjnego, potwierdzające… legalność przejęcia przez państwo czechosłowackie dóbr domu książęcego Liechtensteinów.

Co ciekawe ród Liechtenstein oprócz ziemi posiadał na terytorium Czechosłowacji liczne zabytkowe obiekty rezydencjalne – w tym będący ich główną tamtejszą siedzibą zamek w Valticach na południowych Morawach, a także bogate zbiory dzieł sztuki. Natomiast odnośnie ziemi, to przejęte tereny (66 tys. hektarów – inne dane mówią o 50 tys.) odpowiadają 3-krotności powierzchni samego Księstwa Liechtenstein.

Jak podkreśla rząd Liechtensteinu, pochodzące sprzed stuleci zapisy własnościowe jego majątku zostały z czeskich (vel czechosłowackich) ksiąg wieczystych wymazane, co uzasadniono oficjalnym zadeklarowaniem księcia Franciszka Józefa II, będącego ówczesną głową rodu, swojej narodowości niemieckiej. W rezultacie teoretycznie stał się on osobą podlegającą dekretom Benesza. Tyle, że mowa o władcy państwa przeciwstawiającego się niemieckim nazistom, a dekret Benesza za „jednym zamachem” odebrał majątek 29 obywatelom Księstwa Liechtenstein.
Jedno jest pewne – Liechtenstein nie zamierza odpuszczać w tej sprawie.
Tak na marginesie zadaję sobie pytanie, czy Polska kiedykolwiek skutecznie upomni się o ok. 400 hektarów długu granicznego, cały czas niespłaconego przez Czechów? Czy też wiecznie będziemy się bali, że nie jest to odpowiedni moment, by dopominać się o swoje…

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni bohaterskiej walki w liczbach

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie – największe zbrojne powstanie przeciwko niemieckiemu okupantowi w Europie. Na słabo uzbrojonych powstańców Niemcy wysłali ponad 50 tys. świetnie wyposażonych żołnierzy Wermachtu, SS i jednostek kolaborujących. Danina krwi naszych przodków pragnących niepodległości i barbarzyństwo Niemców ciągle przyprawiają o dreszcze.
5 MIN CZYTANIA

Groźne i majestatyczne „Pejzaże Tatrzańskie” [WYWIAD]

Z ks. Zbigniewem Pytlem, autorem albumu „Pejzaże Tatrzańskie. Zima”, rozmawiamy o jego twórczości oraz promowaniu literatury, kultury i sztuki związanej z regionem Tatr.
4 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA