fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatLiechtenstein żąda od Czech zwrotu swoich dóbr

Liechtenstein żąda od Czech zwrotu swoich dóbr

Czy Czechy zadośćuczynią Liechtensteinowi za nieprawne przejęcie po II wojnie światowej (dekrety Benesza) gruntów należących do tego państwa?

Jak zabrać 66 tys. hektarów gruntów leżących na terenie Czechosłowacji, których właścicielem jest obywatel innego państwa? To proste. Wystarczy uznać władcę tego państwa za Niemca i przejąć jego własność. Tak właśnie zrobili Czesi, a ściśle rzec ujmując państwo Czechosłowackie, na mocy dekretu Benesza w 1945 roku. Da się? Da się.

Było to działanie ze wszech miar niegodne i niesprawiedliwe, gdyż krzywdę tę uczyniono księciu Franciszkowi Józefowi II – władcy Księstwa Liechtensteinu, który nie dość, że nie miał nic wspólnego z nazizmem, to skutecznie mu przeciwdziałał w swoim państwie.

Liechtenstein nie zapomniał o sprawie zabranych gruntów i postanowił skierować do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu pozew z żądaniem, by czeskie władze anulowały uznawanie jego obywateli za Niemców, co było podstawą dla powojennych konfiskat ich mienia na podstawie tzw. dekretów Benesza.

Bezpośrednią przyczyną zgłoszenia pozwu było wydane w lutym orzeczenie czeskiego Trybunału Konstytucyjnego, potwierdzające… legalność przejęcia przez państwo czechosłowackie dóbr domu książęcego Liechtensteinów.

Co ciekawe ród Liechtenstein oprócz ziemi posiadał na terytorium Czechosłowacji liczne zabytkowe obiekty rezydencjalne – w tym będący ich główną tamtejszą siedzibą zamek w Valticach na południowych Morawach, a także bogate zbiory dzieł sztuki. Natomiast odnośnie ziemi, to przejęte tereny (66 tys. hektarów – inne dane mówią o 50 tys.) odpowiadają 3-krotności powierzchni samego Księstwa Liechtenstein.

Jak podkreśla rząd Liechtensteinu, pochodzące sprzed stuleci zapisy własnościowe jego majątku zostały z czeskich (vel czechosłowackich) ksiąg wieczystych wymazane, co uzasadniono oficjalnym zadeklarowaniem księcia Franciszka Józefa II, będącego ówczesną głową rodu, swojej narodowości niemieckiej. W rezultacie teoretycznie stał się on osobą podlegającą dekretom Benesza. Tyle, że mowa o władcy państwa przeciwstawiającego się niemieckim nazistom, a dekret Benesza za „jednym zamachem” odebrał majątek 29 obywatelom Księstwa Liechtenstein.
Jedno jest pewne – Liechtenstein nie zamierza odpuszczać w tej sprawie.
Tak na marginesie zadaję sobie pytanie, czy Polska kiedykolwiek skutecznie upomni się o ok. 400 hektarów długu granicznego, cały czas niespłaconego przez Czechów? Czy też wiecznie będziemy się bali, że nie jest to odpowiedni moment, by dopominać się o swoje…

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

1058. rocznica Chrztu Polski i… Narodowy Marsz Życia

14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest, który stał się początkiem naszej państwowości. W dniu kolejnej rocznicy tego wydarzenia odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Niech żyje Polska” .
4 MIN CZYTANIA

Po co nam samorządy [WYWIAD]

Samorządy mają już (po przełomie w 1989 r.) ponad 30 lat. Dobiega końca 8. – wydłużona o pół roku – kadencja. O pracy samorządowca opowiada nam Jerzy Zięty – krakowski radny, dziennikarz, organizator targów zdrowej żywności i koncertów muzycznych.
5 MIN CZYTANIA