fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatLiechtenstein żąda od Czech zwrotu swoich dóbr

Liechtenstein żąda od Czech zwrotu swoich dóbr

Czy Czechy zadośćuczynią Liechtensteinowi za nieprawne przejęcie po II wojnie światowej (dekrety Benesza) gruntów należących do tego państwa?

Jak zabrać 66 tys. hektarów gruntów leżących na terenie Czechosłowacji, których właścicielem jest obywatel innego państwa? To proste. Wystarczy uznać władcę tego państwa za Niemca i przejąć jego własność. Tak właśnie zrobili Czesi, a ściśle rzec ujmując państwo Czechosłowackie, na mocy dekretu Benesza w 1945 roku. Da się? Da się.

Było to działanie ze wszech miar niegodne i niesprawiedliwe, gdyż krzywdę tę uczyniono księciu Franciszkowi Józefowi II – władcy Księstwa Liechtensteinu, który nie dość, że nie miał nic wspólnego z nazizmem, to skutecznie mu przeciwdziałał w swoim państwie.

Liechtenstein nie zapomniał o sprawie zabranych gruntów i postanowił skierować do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu pozew z żądaniem, by czeskie władze anulowały uznawanie jego obywateli za Niemców, co było podstawą dla powojennych konfiskat ich mienia na podstawie tzw. dekretów Benesza.

Bezpośrednią przyczyną zgłoszenia pozwu było wydane w lutym orzeczenie czeskiego Trybunału Konstytucyjnego, potwierdzające… legalność przejęcia przez państwo czechosłowackie dóbr domu książęcego Liechtensteinów.

Co ciekawe ród Liechtenstein oprócz ziemi posiadał na terytorium Czechosłowacji liczne zabytkowe obiekty rezydencjalne – w tym będący ich główną tamtejszą siedzibą zamek w Valticach na południowych Morawach, a także bogate zbiory dzieł sztuki. Natomiast odnośnie ziemi, to przejęte tereny (66 tys. hektarów – inne dane mówią o 50 tys.) odpowiadają 3-krotności powierzchni samego Księstwa Liechtenstein.

Jak podkreśla rząd Liechtensteinu, pochodzące sprzed stuleci zapisy własnościowe jego majątku zostały z czeskich (vel czechosłowackich) ksiąg wieczystych wymazane, co uzasadniono oficjalnym zadeklarowaniem księcia Franciszka Józefa II, będącego ówczesną głową rodu, swojej narodowości niemieckiej. W rezultacie teoretycznie stał się on osobą podlegającą dekretom Benesza. Tyle, że mowa o władcy państwa przeciwstawiającego się niemieckim nazistom, a dekret Benesza za „jednym zamachem” odebrał majątek 29 obywatelom Księstwa Liechtenstein.
Jedno jest pewne – Liechtenstein nie zamierza odpuszczać w tej sprawie.
Tak na marginesie zadaję sobie pytanie, czy Polska kiedykolwiek skutecznie upomni się o ok. 400 hektarów długu granicznego, cały czas niespłaconego przez Czechów? Czy też wiecznie będziemy się bali, że nie jest to odpowiedni moment, by dopominać się o swoje…

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Tajemniczy filantrop i pierwsze zimowe wejście na Everest

44 lata temu polska wyprawa jako pierwsza na świecie zdobyła Mount Everest zimą. Mało kto wie, że wyprawa na najwyższą górę świata była możliwa dzięki nieoczekiwanej pomocy tajemniczego sponsora, którym okazał się zasłużony weteran 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
5 MIN CZYTANIA

Szpieg, który zapobiegł III wojnie światowej?

Mija 20. rocznica śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego, który jako wysoki oficer PRL podjął w latach 70. XX w. (pod pseudonimem Jack Strong) współpracę z CIA. Zdaniem wielu historyków ujawnienie sowieckich planów agresji na Zachód mogło uchronić świat przed III wojną światową.
4 MIN CZYTANIA