fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesLitwa pod presją niemieckiego biznesu ws. relacji z Chinami

Litwa pod presją niemieckiego biznesu ws. relacji z Chinami

Litwa jest pod presją niemieckich firm, które apelują, aby załagodziła spór z Chinami prowadzący do jej blokady handlowej – informuje Reuters. Zdaniem niemieckiego biznesu cierpią na nim interesy wielu europejskich firm. Jak podaje agencja europejscy urzędnicy handlowi także działają na rzecz załagodzenia sporu.

Chiny naciskają na międzynarodowe koncerny, by zdecydowały, czy zerwać więzy z Litwą, czy stanąć w obliczu wykluczenia z chińskiego rynku. Te niezwykle ostre działania wciągnęły wiele firm europejskich w spór polityczny i naprowadziły Pekin na kurs kolizyjny z Unią Europejską.

Spór chińsko-litewski wybuchł po tym, gdy Litwa zezwoliła na otwarcie w kraju placówki Republiki Chińskiej na Tajwanie, nazywając ją przedstawicielstwem Tajwanu. Pełni ona de facto funkcję ambasady. Chiny traktują wyspę jako część swojego terytorium, a pogłębianie więzów z Tajwanem przez inne kraje, przy jednoczesnym utrzymywaniu relacji z CHRL, traktują jako naruszenie swojej suwerenności.

W wyniku uruchomienia biura Tajwanu Chiny wykreśliły Litwę ze swojej bazy celnej, co oznacza zablokowanie wszelkich kontaktów handlowych z tym krajem.

Władze Litwy zwróciły się o wsparcie w konflikcie z Chinami do instytucji Unii Europejskiej i Światowej Organizacji Handlu. Uzyskały wsparcie Komisji Europejskiej i wyrazy solidarności wielu krajów zachodnich.

Według Reuters niektóre z firm, których dotyczy spór, zwróciły się do litewskich przywódców o deeskalację konfliktu wskazując na ryzyko wycofania się korporacji z Litwy. Spór dotknął wiele międzynarodowych korporacji, ale najbardziej niemiecki sektor samochodowy.

W liście do litewskich ministrów spraw zagranicznych i gospodarki Niemiecko-Bałtycka Izba Handlowa poinformowała, że import chińskich maszyn i części oraz sprzedaż litewskich produktów do Chin utknęła w martwym punkcie i że niektóre firmy w związku z tym mogą być zmuszone do wycofania się z Litwy. Wzywając ministrów do poszukiwania „konstruktywnego rozwiązania” w celu przywrócenia stosunków z Chinami Izba stwierdziła, że w wyniku sporu „podstawowy model biznesowy firm jest kwestionowany, a niektórzy… nie będą mieli innego wyjścia niż zamknięcie produkcji na Litwie”.

W grudniu premier Litwy Ingrida Simonyte spotkała się z liderami biznesu, w tym z dyrektorami firmy Continental – niemieckiego giganta produkującego części samochodowe, aby wysłuchać ich obaw – powiedział Reuters jeden z uczestników spotkania. Według firm ogólne szkody dla przemysłu sięgają setek milionów euro. Zwróciły uwagę, że straty mogą się zwiększyć, jeżeli spór się nasili i nadal będzie przeszkadzał globalnej produkcji. W tym tygodniu z biznesmenami miał rozmawiać również litewski prezydent Gitanas Nausedam.

W zeszłym tygodniu litewski prezydent stwierdził w rozmowie z mediami, że nazwanie placówki Republiki Chińskiej na Tajwanie na Litwie przedstawicielstwem Tajwanu było błędem, a działanie to nie było z nim konsultowane.

Mediować między Pekinem a Wilnem, przed możliwym spotkaniem na szczycie UE-Chiny w nadchodzących miesiącach, próbuje również wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis – powiedziała Reuters osoba znająca tę sprawę.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA