fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaTransportLodowa droga z Chin do Rosji działa coraz sprawniej

Lodowa droga z Chin do Rosji działa coraz sprawniej

Na przełomie 2021 i 2022 roku przeprowadzono rekordowy transport z Chin do Rosji przez Północny Szlak Morski.

Mająca 206 metrów długości jednostka Audax wyruszyła z portu w chińskim Tianjin 29 grudnia. Na jej pokładzie znajdował się potężny moduł służący do produkcji gazu LNG, który waży 12 tysięcy ton.

Audax przepłynął przez Cieśninę Barentsa i w dalszej trasie konwojowały go dwa rosyjskie nuklearne lodołamacze. Mimo ekstremalnych warunków pogodowych i lodu, którego grubość miejscami przekraczała dwa metry, udało im się przepłynąć wzdłuż całego, północnego wybrzeża Rosji. 16 lutego, po prawie sześciu tygodniach od rozpoczęcia podróży, Audax wpłynął do Zatoki Kola, nad którą leży Murmańsk, będący celem transportu. Tym samym jest to największy transport w historii wykonany przez Północny Szlak Morski zimą.

Rosja zamierza uruchomić regularne transporty tą drogą za dwa lata, kiedy łączny tonaż przewożonych nią towarów ma sięgnąć poziomu 80 milionów ton rocznie.

thebarentsobserver.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA