fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaTransportLodowa droga z Chin do Rosji działa coraz sprawniej

Lodowa droga z Chin do Rosji działa coraz sprawniej

Na przełomie 2021 i 2022 roku przeprowadzono rekordowy transport z Chin do Rosji przez Północny Szlak Morski.

Mająca 206 metrów długości jednostka Audax wyruszyła z portu w chińskim Tianjin 29 grudnia. Na jej pokładzie znajdował się potężny moduł służący do produkcji gazu LNG, który waży 12 tysięcy ton.

Audax przepłynął przez Cieśninę Barentsa i w dalszej trasie konwojowały go dwa rosyjskie nuklearne lodołamacze. Mimo ekstremalnych warunków pogodowych i lodu, którego grubość miejscami przekraczała dwa metry, udało im się przepłynąć wzdłuż całego, północnego wybrzeża Rosji. 16 lutego, po prawie sześciu tygodniach od rozpoczęcia podróży, Audax wpłynął do Zatoki Kola, nad którą leży Murmańsk, będący celem transportu. Tym samym jest to największy transport w historii wykonany przez Północny Szlak Morski zimą.

Rosja zamierza uruchomić regularne transporty tą drogą za dwa lata, kiedy łączny tonaż przewożonych nią towarów ma sięgnąć poziomu 80 milionów ton rocznie.

thebarentsobserver.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Poseł PSL Marek Sawicki postawił Ukrainie warunek, że jeśli nie przestanie dyskryminować polskich firm transportowych, to Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ukraińcy zdominowali rynek przewozowy

Polska branża transportowa protestuje na granicy z Ukrainą przeciwko działaniom, które doprowadziły do przejęcia rynku przez konkurencję ukraińską.
2 MIN CZYTANIA

Islamska prowincja Chin zmieni się w strefę wolnego handlu

Władze chińskiego regionu Sinciang zapowiedziały utworzenie w nim strefy wolnego handlu, dzięki której prowincja stanie się kluczowym miejscem dla Inicjatywy Pasa i Szlaku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA