fbpx
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaFinanseMądra zmiana pomoże odblokować zatory płatnicze

Mądra zmiana pomoże odblokować zatory płatnicze

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (tzw. ustawa antyzatorowa). Jedna ze zmian ma dotyczyć zniesienia zakazu cesji wierzytelności w transakcjach handlowych. Jest to dobre rozwiązanie polepszające sytuację małych i średnich firm w negocjacjach z dużymi kontrahentami.

W uzasadnieniu projektu ustawy czytamy między innymi: „Celem projektowanego rozwiązania jest poprawa płynności finansowej wierzycieli, a instytucja umownego zakazu cesji wierzytelności jest nadużywana, co w efekcie może prowadzić do utraty płynności, a w konsekwencji do zatorów płatniczych.”

W stronę wolności gospodarczej

Nowy przepis obejmie wszystkich przedsiębiorców. Zmiana, polegająca na uniemożliwieniu wpisywania do umów zakazu cesji wierzytelności, będzie dotyczyć wszystkich zakazów cesji w transakcjach handlowych między przedsiębiorcami stosowanych w relacjach o charakterze prywatnym, czyli np. B2C lub C2C (z wyłączeniem zobowiązań szpitali).

Dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw to długo wyczekiwany krok w kierunku większej wolności gospodarczej i swobody decydowania o sposobach finansowania działalności. Obecna sytuacja, w której przedsiębiorca nie może w dowolny sposób dysponować swoimi wierzytelnościami i na przykład sprzedać je firmie windykacyjnej czy przekazać ich do faktoringu, to istotne ograniczenie wolności gospodarczej, dodatkowo przyczyniające się do powstawania zatorów płatniczych.

Nie jest niczym odkrywczym, że nagminną praktyką jest wymuszanie przez dużych przedsiębiorców długich terminów zapłaty lub notoryczne opóźnienia z płatnością. Teraz jednak chodzi także o to, by posiadający taką przewagę kontraktową w relacjach z małymi i średnimi przedsiębiorstwami duzi kontrahenci nie rozciągali sztucznie zapisów umów ramowych na okres po wejściu planowanej nowelizacji w życie (a są takie przypadki). Przepisy zakazujące stosowania klauzul uniemożliwiających przekazanie innej firmie wierzytelności mogłyby być więc stosowane wprost i od razu – od dnia wejścia ustawy w życie.

Drobna zmiana, duże korzyści

Zniesienie możliwości wpisywania zakazu cesji w umowach handlowych oznacza cały szereg korzyści dla firm, głównie dla sektora MŚP mającego relacje biznesowe z dużymi odbiorcami, gdzie z natury rzeczy trudno mówić o symetrii we współpracy. Mniejsi przedsiębiorcy uzyskają dzięki temu lepszy dostęp do finansowania oraz mocniejszą pozycję negocjacyjną we współpracy z dużymi podmiotami.
Obecnie zdarza się bowiem, i to nierzadko, że kontrahenci za usunięcie zakazu cesji z umowy handlowej wymagają od mniejszych przedsiębiorców obniżenia ceny albo dodatkowego wydłużenia terminu płatności. Po ustawowej zmianie temat „zniknie” – nie będzie to już możliwe.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA