fbpx
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaBiznesMałe i średnie firmy znikają. Sprawdź, w jakim sektorze

Małe i średnie firmy znikają. Sprawdź, w jakim sektorze

Od 2010 r. liczba firm spożywczych w Polsce skurczyła się aż o jedną piątą – wynika z raportu sektorowego przygotowanego przez Bank Pekao.

Raport zatytułowany „Konsolidacja polskiej branży spożywczej na tle UE” mówi, że w latach 2010-2021 w Polsce utrzymywał się trend konsolidacyjny, a z rynku zniknęły – w zdecydowanej mierze – firmy małe i średnie, które zatrudniały mniej niż 250 pracowników. W tym okresie liczba firm wykazywanych w statystykach Głównego Urzędu Statystycznego spadła o ponad 20 proc. i dotyczy to wszystkich segmentów – od produkcji żywności po napoje. Najbardziej zmalała liczba producentów mięsa, mleka oraz wyrobów piekarskich i mącznych.

Eksperci Pekao przewidują, że w najbliższych latach w Polsce nadal będzie trwała konsolidacja branży spożywczej, głównie wśród wymienionych wyżej branż, ale też mogą się one wzmocnić w przetwórstwie owoców. Ten sektor jest bowiem mocniej skonsolidowany na zachodzie Europy i możliwe, że w Polsce firmy również pójdą w tym kierunku.

W raporcie Pekao wskazano, że choć w Polsce obroty są dość mocno skoncentrowane w rękach dużych firm, to w porównaniu do Europy Zachodniej grupa tych podmiotów jest i tak dość silnie rozdrobniona. W Polsce niższa jest też wartość obrotów przypadających średnio na jedną dużą polską firmę, które wynoszą ok. 130-140 mln euro, podczas gdy we Francji jest to niemal pięć razy więcej. Nasze firmy lepiej wypadają względem Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie obroty na jedną dużą firmę wynoszą mniej niż 100 mln euro.

„Liczymy na wzrost aktywności polskich firm na rynku przejęć poza granicami kraju. Jak się wydaje, w Europie Zachodniej nie brakuje potencjalnych celów, których akwizycja mogłaby przynieść polskim biznesom atrakcyjną wartość dodaną” – napisano również w podsumowaniu raportu. „W szczególności mógłby to być kierunek pożądany dla rozwoju produkcji żywności ekologicznej, dla którego barierą w kraju jest ograniczona rodzima baza surowcowa” – dodano.

Źródło: Bank Pekao

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA