fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaTransportMercedes zainwestuje w Polsce potężne pieniądze

Mercedes zainwestuje w Polsce potężne pieniądze

Mercedes-Benz zapowiedział kolejne inwestycje w dolnośląskim Jaworze, gdzie ma powstać fabryka elektrycznych samochodów dostawczych.

O nowej inwestycji poinformowały władze Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INWEST-PARK”. 

Będzie to pierwszy tego typu na świecie zakład Mercedesa, w którym będą produkowane lekkie samochody dostawcze na prąd oparte o modułową i skalowalną architekturę VAN.EA. Mercedes chce zainwestować w ten projekt 1,3 mld euro. Dzięki temu tylko bezpośrednio w fabryce powstanie 1500 nowych miejsc pracy. 

Obecnie na terenie wałbrzyskiej strefy w miejscowości Jawor funkcjonuje już fabryka Mercedesa, w której od 2020 roku powstają czterocylindrowe silniki benzynowe oraz wysokoprężne, a także baterie do samochodów elektrycznych. Łącznie firma zainwestowała tam dotychczas ponad 3 mld euro. Na ponad 50 ha powierzchni działa potężny zakład dający pracę 1300 ludziom. 

Jest to obiekt charakteryzujący się wysokim poziomem automatyzacji i cyfryzacji. Praca jest wykonywana przy pomocy ponad 100 robotów, a znaczna część wykorzystywanej energii pochodzi z pobliskiej farmy wiatrowej. 

pim.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA