fbpx
czwartek, 9 maja, 2024
Strona głównaBiznesMFW: Kryzys w Afganistanie odbije się na sąsiednich gospodarkach

MFW: Kryzys w Afganistanie odbije się na sąsiednich gospodarkach

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że kryzys gospodarczy Afganistanu ogarnie też jego sąsiadów. Problemy tego kraju mogą spowodować kryzys uchodźczy, który dotknie kraje sąsiednie (m.in. Turcję), ale i Europę.

W tym roku gospodarka Afganistanu skurczy się nawet o 30 proc. – co może doprowadzić miliony ludzi do ubóstwa i spowodować kryzys humanitarny – ostrzegł fundusz. MFW uważa, że sąsiedzi Afganistanu ucierpią jeszcze bardziej, ponieważ są mocno związani handlowo z tym krajem.

W analizie MFW czytamy: „Duży napływ uchodźców może obciążyć zasoby publiczne w krajach przyjmujących uchodźców, zwiększyć presję na rynku pracy i doprowadzić do napięć społecznych, powodując potrzebę pomocy ze strony społeczności międzynarodowej”. Chociaż nie jest jasne, o ile może się zwiększyć liczba afgańskich uchodźców MFW szacuje, że gdyby było ich o milion więcej, przyjęcie ich kosztowałoby: Tadżykistan 100 mln USD, Iran 300 mln USD, a Pakistan 500 mln USD.

W zeszłym tygodniu członkowie grupy największych gospodarek – G20 zobowiązali się zainwestować miliardy dolarów w gospodarkę afgańską, aby zapobiec katastrofie gospodarczej. W związku z zamrożeniem zagranicznych aktywów kraju i wstrzymaniem większości niehumanitarnej pomocy, napływ gotówki do Afganistanu został praktycznie wstrzymany. MFW ostrzegł, że istnieją obawy, że fundusze trafiające do kraju mogą zostać wykorzystane do finansowania terroryzmu i prania brudnych pieniędzy.

Afganistan otrzymywał ogromne kwoty pomocy zagranicznej. Rząd Wielkiej Brytanii szacuje, że kraje OECD przekazały Afganistanowi 65 miliardów dolarów w latach 2001-2019 – znaczna część tej kwoty wpłynęła na zwiększenie obrotów handlowych z Iranem, Pakistanem, Turkmenistanem i Uzbekistanem.

KR/BBC

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA