fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesMFW: Kryzys w Afganistanie odbije się na sąsiednich gospodarkach

MFW: Kryzys w Afganistanie odbije się na sąsiednich gospodarkach

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że kryzys gospodarczy Afganistanu ogarnie też jego sąsiadów. Problemy tego kraju mogą spowodować kryzys uchodźczy, który dotknie kraje sąsiednie (m.in. Turcję), ale i Europę.

W tym roku gospodarka Afganistanu skurczy się nawet o 30 proc. – co może doprowadzić miliony ludzi do ubóstwa i spowodować kryzys humanitarny – ostrzegł fundusz. MFW uważa, że sąsiedzi Afganistanu ucierpią jeszcze bardziej, ponieważ są mocno związani handlowo z tym krajem.

W analizie MFW czytamy: „Duży napływ uchodźców może obciążyć zasoby publiczne w krajach przyjmujących uchodźców, zwiększyć presję na rynku pracy i doprowadzić do napięć społecznych, powodując potrzebę pomocy ze strony społeczności międzynarodowej”. Chociaż nie jest jasne, o ile może się zwiększyć liczba afgańskich uchodźców MFW szacuje, że gdyby było ich o milion więcej, przyjęcie ich kosztowałoby: Tadżykistan 100 mln USD, Iran 300 mln USD, a Pakistan 500 mln USD.

W zeszłym tygodniu członkowie grupy największych gospodarek – G20 zobowiązali się zainwestować miliardy dolarów w gospodarkę afgańską, aby zapobiec katastrofie gospodarczej. W związku z zamrożeniem zagranicznych aktywów kraju i wstrzymaniem większości niehumanitarnej pomocy, napływ gotówki do Afganistanu został praktycznie wstrzymany. MFW ostrzegł, że istnieją obawy, że fundusze trafiające do kraju mogą zostać wykorzystane do finansowania terroryzmu i prania brudnych pieniędzy.

Afganistan otrzymywał ogromne kwoty pomocy zagranicznej. Rząd Wielkiej Brytanii szacuje, że kraje OECD przekazały Afganistanowi 65 miliardów dolarów w latach 2001-2019 – znaczna część tej kwoty wpłynęła na zwiększenie obrotów handlowych z Iranem, Pakistanem, Turkmenistanem i Uzbekistanem.

KR/BBC

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA