fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatMinistrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA – Lloyd Austin i Chin – Li Shangfu wystąpili na prestiżowym, azjatyckim Forum Bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue w Singapurze, gdzie zaprezentowali dwie odmienne wizje regionalnego ładu. Obradom ponad 50 delegacji z całego świata towarzyszyły napięcia w Cieśninie Tajwańskiej.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin obiecał, że Waszyngton nie będzie popierał żadnego „przymusu i zastraszania” swoich sojuszników i partnerów przez Chiny, zapewniając jednocześnie Pekin, że Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane w utrzymanie status quo na Tajwanie i wolą dialog niż konflikt.

Austin lobbował za poparciem wizji Waszyngtonu w postaci „wolnego, otwartego i bezpiecznego Indo-Pacyfiku w świecie zasad i praw” jako najlepszego sposobu przeciwdziałania rosnącej asertywności Chin w regionie. Stany Zjednoczone rozszerzają w tym celu własne działania wokół Indo-Pacyfiku, aby przeciwdziałać – jak wskazują – rozległym roszczeniom terytorialnym ze strony Chin, poprzez żeglugę i przeloty nad Cieśniną Tajwańską i Morzem Południowochińskim.

Chiny: wojna z USA katastrofą nie do zniesienia

Chiński minister obrony Li Shangfu (od 2018 r. jest objęty sankcjami USA za zakupy broni od Rosji) powiedział z kolei, że wojna z USA byłaby dla świata „katastrofą nie do zniesienia”. Stwierdził, że „niektóre kraje” nasilają wyścig zbrojeń w Azji.
– Próby zmierzające do tworzenia sojuszy w rodzaju NATO w regionie Azji i Pacyfiku podsyciłyby jedynie istniejące konflikty i konfrontacje – oświadczył. Jego zdaniem świat jest jednak wystarczająco duży zarówno dla Chin, jak i dla USA, a oba supermocarstwa powinny szukać wspólnej płaszczyzny.

W czasie Forum Stany Zjednoczone zarzucały Chinom „niebezpieczne” manewry chińskiego niszczyciela w pobliżu amerykańskiego okrętu wojennego w Cieśninie Tajwańskiej. Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych poinformowała, że ​​chiński niszczyciel przepłynął „w niebezpieczny sposób” w pobliżu amerykańskiego okrętu wojennego, gdy ten pokonywał Cieśninę Tajwańską wraz ze statkami kanadyjskimi.

Chiński minister obrony skrytykowały oba kraje za „celowe prowokowanie ryzyka”. Stwierdził, że Chiny nie pozwolą, aby patrole morskie Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników były „pretekstem do sprawowania hegemonii w nawigacji”. Stany Zjednoczone i Kanada oświadczyły, że płyną tam, gdzie zezwala na to prawo międzynarodowe.

BBC, Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA