fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatMinistrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA – Lloyd Austin i Chin – Li Shangfu wystąpili na prestiżowym, azjatyckim Forum Bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue w Singapurze, gdzie zaprezentowali dwie odmienne wizje regionalnego ładu. Obradom ponad 50 delegacji z całego świata towarzyszyły napięcia w Cieśninie Tajwańskiej.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin obiecał, że Waszyngton nie będzie popierał żadnego „przymusu i zastraszania” swoich sojuszników i partnerów przez Chiny, zapewniając jednocześnie Pekin, że Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane w utrzymanie status quo na Tajwanie i wolą dialog niż konflikt.

Austin lobbował za poparciem wizji Waszyngtonu w postaci „wolnego, otwartego i bezpiecznego Indo-Pacyfiku w świecie zasad i praw” jako najlepszego sposobu przeciwdziałania rosnącej asertywności Chin w regionie. Stany Zjednoczone rozszerzają w tym celu własne działania wokół Indo-Pacyfiku, aby przeciwdziałać – jak wskazują – rozległym roszczeniom terytorialnym ze strony Chin, poprzez żeglugę i przeloty nad Cieśniną Tajwańską i Morzem Południowochińskim.

Chiny: wojna z USA katastrofą nie do zniesienia

Chiński minister obrony Li Shangfu (od 2018 r. jest objęty sankcjami USA za zakupy broni od Rosji) powiedział z kolei, że wojna z USA byłaby dla świata „katastrofą nie do zniesienia”. Stwierdził, że „niektóre kraje” nasilają wyścig zbrojeń w Azji.
– Próby zmierzające do tworzenia sojuszy w rodzaju NATO w regionie Azji i Pacyfiku podsyciłyby jedynie istniejące konflikty i konfrontacje – oświadczył. Jego zdaniem świat jest jednak wystarczająco duży zarówno dla Chin, jak i dla USA, a oba supermocarstwa powinny szukać wspólnej płaszczyzny.

W czasie Forum Stany Zjednoczone zarzucały Chinom „niebezpieczne” manewry chińskiego niszczyciela w pobliżu amerykańskiego okrętu wojennego w Cieśninie Tajwańskiej. Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych poinformowała, że ​​chiński niszczyciel przepłynął „w niebezpieczny sposób” w pobliżu amerykańskiego okrętu wojennego, gdy ten pokonywał Cieśninę Tajwańską wraz ze statkami kanadyjskimi.

Chiński minister obrony skrytykowały oba kraje za „celowe prowokowanie ryzyka”. Stwierdził, że Chiny nie pozwolą, aby patrole morskie Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników były „pretekstem do sprawowania hegemonii w nawigacji”. Stany Zjednoczone i Kanada oświadczyły, że płyną tam, gdzie zezwala na to prawo międzynarodowe.

BBC, Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostało zatrzymanych we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji, w związku z oskarżeniami o wyłudzenie 600 milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID - 19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA