fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatStan wyjątkowy w Mołdawii. Rosja przykręciła jej kurek z gazem

Stan wyjątkowy w Mołdawii. Rosja przykręciła jej kurek z gazem

Władze Mołdawii podjęły decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w całym kraju z powodu niedoborów w dostawach gazu.

Szefowa rządu w Kiszyniowie Natalia Gavrilita przyznała, że jej kraj „ma do czynienia z krytyczną sytuacją”.

Dostawy gazu do Mołdawii są realizowane przez spółkę Moldovagaz utworzonej przez rosyjski Gazprom. Obecnie między obiema stronami prowadzone są negocjacje. Premier Gavrilita nie widzi jednak szansy na szybkie ich zakończenie, jednocześnie zaznaczając, iż strona rosyjska nie dotrzymuje obecnie wcześniejszych zobowiązań. Stan wyjątkowy ma dać władzom Mołdawii możliwość poszukiwania innych źródeł surowca w Europie.

Aktualnie dostawy gazu zapewniają 67 proc. zapotrzebowania tego kraju. Jednocześnie Gazprom podniósł ceny z 550 USD za metr sześcienny do 790 USD.

Przypuszcza się, że działania Gazpromu mogą być efektem wyboru na prezydent Mołdawii w 2020 roku proeuropejskiej kandydatki Mai Sandu. Postulowała ona m.in. wycofanie rosyjskich wojsk z separatystycznego Naddniestrza. Jest to region formalnie należący do Mołdawii, ale faktycznie znaczące wpływy utrzymuje tam Rosja.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA