fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaŚwiatStan wyjątkowy w Mołdawii. Rosja przykręciła jej kurek z gazem

Stan wyjątkowy w Mołdawii. Rosja przykręciła jej kurek z gazem

Władze Mołdawii podjęły decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w całym kraju z powodu niedoborów w dostawach gazu.

Szefowa rządu w Kiszyniowie Natalia Gavrilita przyznała, że jej kraj „ma do czynienia z krytyczną sytuacją”.

Dostawy gazu do Mołdawii są realizowane przez spółkę Moldovagaz utworzonej przez rosyjski Gazprom. Obecnie między obiema stronami prowadzone są negocjacje. Premier Gavrilita nie widzi jednak szansy na szybkie ich zakończenie, jednocześnie zaznaczając, iż strona rosyjska nie dotrzymuje obecnie wcześniejszych zobowiązań. Stan wyjątkowy ma dać władzom Mołdawii możliwość poszukiwania innych źródeł surowca w Europie.

Aktualnie dostawy gazu zapewniają 67 proc. zapotrzebowania tego kraju. Jednocześnie Gazprom podniósł ceny z 550 USD za metr sześcienny do 790 USD.

Przypuszcza się, że działania Gazpromu mogą być efektem wyboru na prezydent Mołdawii w 2020 roku proeuropejskiej kandydatki Mai Sandu. Postulowała ona m.in. wycofanie rosyjskich wojsk z separatystycznego Naddniestrza. Jest to region formalnie należący do Mołdawii, ale faktycznie znaczące wpływy utrzymuje tam Rosja.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA