fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaTransportMożna przejechać całą Austrię za… 3 euro!

Można przejechać całą Austrię za… 3 euro!

Władze Austrii wprowadziły dzienny bilet na całą komunikację publiczną w kraju, który kosztuje 3 euro.

Kupując Klimaticket, możemy podróżować wszystkimi środkami publicznego transportu przez cały dzień. Obowiązuje on w metrze, tramwajach, pociągach i autobusach. Można od razu nabyć bilet tygodniowy (za 24 euro) lub roczny (1095 euro).

Austriacy są jednym z najchętniej przemieszczających się transportem masowym narodów Europy. 16 proc. z podróży w Austrii (w 2018 roku) odbyło się pociągiem. Tylko Szwajcarzy jeżdżą więcej pociągami.

Władze mają nadzieję, że Klimaticket jeszcze zwiększy ten odsetek. W pierwszy dzień jego funkcjonowania zawiesił się system informatyczny pozwalający na zakup biletu online.

Za inicjatywę odpowiada Leonore Gewessler, federalna minister ochrony klimatu, środowiska, energetyki, mobilności, innowacji i technologii. Jej zdaniem bilet wydatnie przyczyni się do spadku ilości emisji dwutlenku węgla przez prywatne środki transportu.

Podobne rozwiązania funkcjonują już też w Szwajcarii i Holandii, ale tam bilety kosztują ok. trzy razy więcej.

Rząd w Wiedniu szacuje, że uruchomienie nowej inicjatywy pochłonie 240 mln, a co rok suma dopłat wyniesie 150 mln euro.

edition.cnn.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

PE zdecydował: Zagraniczni kierowcy już nie uciekną od mandatów

Europosłowie z Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego głosowali za ułatwieniem egzekwowania kar za wykroczenia drogowe wobec kierowców przyjeżdżających z innych krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Czy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Poseł PSL Marek Sawicki postawił Ukrainie warunek, że jeśli nie przestanie dyskryminować polskich firm transportowych, to Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ukraińcy zdominowali rynek przewozowy

Polska branża transportowa protestuje na granicy z Ukrainą przeciwko działaniom, które doprowadziły do przejęcia rynku przez konkurencję ukraińską.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska sztuczna inteligencja chce konkurować z ChatGPT

Instytucje naukowe ogłosiły powołanie konsorcjum, którego celem jest powstanie opartego na polskich treściach modelu językowego oraz inteligentnego asystenta na kształt Chat GPT czy Google Bard.
< 1 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA