fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaTransportMożna przejechać całą Austrię za… 3 euro!

Można przejechać całą Austrię za… 3 euro!

Władze Austrii wprowadziły dzienny bilet na całą komunikację publiczną w kraju, który kosztuje 3 euro.

Kupując Klimaticket, możemy podróżować wszystkimi środkami publicznego transportu przez cały dzień. Obowiązuje on w metrze, tramwajach, pociągach i autobusach. Można od razu nabyć bilet tygodniowy (za 24 euro) lub roczny (1095 euro).

Austriacy są jednym z najchętniej przemieszczających się transportem masowym narodów Europy. 16 proc. z podróży w Austrii (w 2018 roku) odbyło się pociągiem. Tylko Szwajcarzy jeżdżą więcej pociągami.

Władze mają nadzieję, że Klimaticket jeszcze zwiększy ten odsetek. W pierwszy dzień jego funkcjonowania zawiesił się system informatyczny pozwalający na zakup biletu online.

Za inicjatywę odpowiada Leonore Gewessler, federalna minister ochrony klimatu, środowiska, energetyki, mobilności, innowacji i technologii. Jej zdaniem bilet wydatnie przyczyni się do spadku ilości emisji dwutlenku węgla przez prywatne środki transportu.

Podobne rozwiązania funkcjonują już też w Szwajcarii i Holandii, ale tam bilety kosztują ok. trzy razy więcej.

Rząd w Wiedniu szacuje, że uruchomienie nowej inicjatywy pochłonie 240 mln, a co rok suma dopłat wyniesie 150 mln euro.

edition.cnn.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA