fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaNajważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.

Aż 74 proc. ankietowanych Polaków uważa, że rolnictwo jest kluczową gałęzią polskiej gospodarki, a 67 proc. uznaje żywność z Polski za lepszą od importowanej – mówiła podczas otwarcia spotkania dr Anna Zalewska z BASF Polska, które obyło się 21 lutego w warszawskiej Elektrowni Powiśle.

Dodała, że Europejski Zielony Ład nałożył na rolników wiele celów, jak np. zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, zmniejszenie śladu środowiskowego czy przeprowadzenie transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju „od pola do stołu”. W trakcie prac nad EZŁ pojawiało się z czasem coraz więcej restrykcji i ograniczeń. Jednym z nich było rozporządzanie SUR, które zakłada zmniejszenie zużycia środków ochrony roślin o 50 proc.

– Rozporządzenie SUR nie uwzględnia różnic regionalnych rolnictwa w UE. Przy różnych poziomach zużycia środków jest to niesprawiedliwe. To co rolnika francuskiego tylko będzie uwierać, polskiego przygniecie – mówił Marcin Mucha z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, organizacji skupiającej producentów pestycydów.

Nowe techniki genomiczne szansą

Debata BASF/fot. mat. prasowe/basf.com.pl

Jak wskazywali uczestnicy debaty – odbierając rolnikom możliwość ochrony roślin nie stworzono dla nich alternatyw, a metody biologiczne nie są w pełni skuteczne. Pewnym rozwiązaniem mogą być nowe techniki genomowe (NGT), o których mówił Rafał Strachota, dyrektor biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

– NGT są wielką szansą, ale nie są jeszcze zatwierdzone w UE. Umożliwiają one w krótkim czasie przeniesienie odpowiedniej cechy na uprawy, np. odporności na choroby, bez przenoszenia genów z innego gatunku. Co ważne, mogą one być także odpowiedzią na zmiany klimatu, gdyż pozwalają na szybką hodowlę odmian odporniejszych na zmiany pogodowe – mówił Rafał Strachota.

Parlament Europejski poparł w lutym przyjęcie unijnych regulacji dotyczących NGT, odróżniających je od organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO), które są znacznie bardziej rygorystycznie regulowane w UE. Obecnie trwają dalsze prace nad regulacjami na poziomie Rady.

Zrównoważone rolnictwo. Co to znaczy?

Wykorzystanie odpornych odmian, łączenie technik w ochronie – np. chemicznej z mechaniczną i biologiczną to elementy rolnictwa zrównoważonego. Mówiła o nich Małgorzata Bojańczyk, prezes Polskiego Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego i Żywności.

– W dyskusji ze społeczeństwem i politykami trzeba było najpierw pokazać, czym jest rolnictwo zrównoważone, ponieważ pojęcie to jest cały czas mylone np. z rolnictwem ekologicznym. Rolnictwo zrównoważone stanowi kompromis pomiędzy ekologicznym a intensywnym i pozwala na produkcję dobrych jakościowo produktów zgodnie z zasadami ekonomii – mówiła Małgorzata Bojańczyk. Dodała, że skoro Europa postanowiła być liderem w walce z ociepleniem klimatu i cel sam w sobie jest słuszny, to jednak obrana droga do niego nie uwzględnia różnorodności kontynentu.

Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności Związek Pracodawców, podkreślił, że EZŁ nie dotyczy tylko rolników. – W dyskusji nad EZŁ nie bierze się pod uwagę opinii i uwag środowisk najbardziej zainteresowanych zmianami prawa. Przykładowo za wprowadzanie opakowań plastikowych w 40 proc. odpowiadają producenci żywności. W czasie planowania zmian przepisów w tej kwestii w ogóle nie wzięto pod uwagę naszego głosu i stworzono niemożliwe do realizacji cele – mówił Gantner.

Zauważył, że EZŁ nie wziął się z próżni, ale powstał pod wpływem długich lat nacisków środowisk ekologicznych, które nie zawsze brały pod uwagę ekonomię. Podobnego zdania był Jacek Brol z BASF kierujący badaniami wdrożeniowymi firmy.

TopAgrar.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA