Liderzy JPMorgan Chase, Bank of America i Citigroup – trzech największych amerykańskich banków zobowiązali się do spełnienia wszelkich żądań władz USA, aby wycofać się z Chin, gdyby Pekin zaatakował Tajwan.

 

 

 

 

covidowe straty budżetu - grafika wpisu

Dyrektorzy amerykańskich banków złożyli takie zobowiązania podczas przesłuchania Komisji ds. spółek monetarnych w Izbie Reprezentantów. „Będziemy postępować zgodnie z wytycznymi rządu, który od dziesięcioleci współpracuje z Chinami. Jeśli zmieni swoje stanowisko, my natychmiast je zmienimy, tak jak zrobiliśmy to w Rosji” – powiedział Brian Moynihan główny dyrektor Bank of America. Potwierdzili to także Jane Fraser i Jamie Dimon – odpowiednio główni dyrektorzy Citi i JPMorgan.

Dimon przywołał także wartości patriotyczne: „Będziemy absolutnie podążać za tym, co mówi amerykański rząd, czyli wy wszyscy, w tym co chcecie, abyśmy zrobili” – poinformował Komisję.

Amerykańskie banki zareagowały na światowe potępienie Kremla po jego ataku na Ukrainę, informując o planach zakończenia działalności w Rosji. System gospodarczy Chin jest jednak znacznie większy niż rosyjski, a wiele banków stara się rozwijać swoje chińskie operacje.

Pod koniec 2021 r. Citi był zaangażowany na 27,3 mld USD w Chinach (wraz z pożyczkami i papierami wartościowymi) – to pięciokrotnie więcej niż w Rosji. JPMorgan w 2011 r. uruchomił w Chinach trójstronne partnerstwo w zakresie papierów wartościowych, które dopiero w ostatnim roku zaczęło w pełni działać.

Financial Times/KR

Poprzedni artykułLewica ściga się z Donaldem Tuskiem na urojone pomysły
Następny artykułBlackouty coraz bliżej. Potrzebne są zdecydowane, mądre i skoordynowane działania