fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaEkologiaGłówne rzeki Europy wysychają! Ogromny problem dla gospodarki

Główne rzeki Europy wysychają! Ogromny problem dla gospodarki

Susza wygrywa – stan europejskich rzek jest alarmujący, a dramatycznie niski poziom wód powoduje bardzo poważne problemy gospodarcze i ekologiczne.

W efekcie trwających susz główne rzeki europejskich krajów tracą swoje funkcje istotne dla gospodarki, jak nawadnianie upraw, transport barkowy, rybołówstwo czy zapewnienie energii wodnej. W ostatnich tygodniach, ze względu na spadek poziomu wód, nastąpiły znaczne ograniczenia w realizacji tych zadań.

Na Renie poziom wody spadł do stanu, który uniemożliwia lub znacznie ogranicza możliwość realizacji dostaw barkami. Wiele z nich, przewożących węgiel do elektrowni i surowce dla gigantów przemysłowych – takich np. jak producent stali Thyssen czy chemiczny koncern BASF – często wykorzystuje już tylko 25 proc. swoich pojemności, aby zmniejszyć zanurzenie. Podnosi to koszty transportu nawet kilkukrotnie.

Transport rzekami jest ważnym elementem polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Jedna barka przewozi tyle towaru, ile 40-100 ciężarówek.

We Francji wody z rzek służą też do chłodzenia reaktorów jądrowych. Ze względu na obecną sytuację, ograniczono już produkcję energii w niektórych z nich.

We Włoszech rolnicy ostrzegają, że utrzymywanie się obecnej sytuacji może być druzgocące dla zbiorów kukurydzy i ryżu. Obecne możliwa jest utrata ok. 60 proc. planowanej produkcji tego drugiego zboża.

Temperatura Dunaju osiągnęła poziom śmiertelny dla populacji pstrąga.

Norwegia oznajmiła, że rozważa ograniczenie eksportu energii ze względu na mniejszą wydajność elektrowni wodnych.

Guardian

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA