fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaŚwiatW Republice Południowej Afryki trwa szczyt BRICS

W Republice Południowej Afryki trwa szczyt BRICS

Niezachodnie potęgi – Chiny, Indie, Brazylia, Rosja i RPA spotykają się w tym tygodniu w Johannesburgu. Rosyjski dyktator weźmie udział w spotkaniu online. W RPA groziłoby mu aresztowanie – zgodnie z nakazem Międzynarodowego Trybunału Karnego, którego stroną jest ten kraj. Putina będzie reprezentował szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Organizacja BRIC została utworzona w 2009 r. przez kraje rynków wschodzących: Brazylię, Rosję, Indie i Chiny, a w następnym roku dołączyła Republika Południowej Afryki.

Wśród dyskutowanych w Johannesburgu tematów znajdą się zapewne kwestie silniejszej współpracy gospodarczej i zwiększania rozliczeń międzynarodowych z pominięciem dolara. Omawiane będą także pomysły rozszerzenia BRICS o inne kraje, a chętnych jest wielu. Chęć przystąpienia do porozumienia zadeklarowało już ponad 20 krajów świata. Są wśród nich Arabia Saudyjska, Bangladesz, Bahrajn, Białoruś, Boliwia, Kuba, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Etiopia, Honduras, Indonezja, Iran, Kazachstan, Kuwejt, Nigeria, Palestyna, Senegal, Tajlandia, Wenezuela i Wietnam.

Arabia Saudyjska w BRICS?

Najbliżej akcesji jest Arabia Saudyjska. Jednak przyjęcie tego kraju do organizacji z pewnością wywołałoby zaniepokojenie USA, ponieważ jest on drugim producentem ropy na świecie. Głównym zwolennikiem rozszerzania BRICS są Chiny i Rosja, które odgrywają wiodącą rolę w organizacji i chciałyby, aby była ona niezachodnim odpowiednikiem G7. Sceptyczne wobec poszerzenia są mające dobre relacje z USA Indie oraz Brazylia.

Podczas szczytu Rosja i Chiny będą chciały zwiększyć swoją polityczną i gospodarczą pozycję w świecie rozwijającym się. Oczekuje się, że szczyt zaowocuje ogólnymi wezwaniami do zacieśnienia współpracy między krajami Globalnego Południa w obliczu ich rosnącego niezadowolenia z dominacji Zachodu w instytucjach globalnych.

Wielu obserwatorów oczekuje też spotkania indyjskiego premiera Narendry Modiego z Xi Jinpingiem, czego nie wykluczają Hindusi. Byłoby to ich pierwsze zaplanowane spotkanie dwustronne od rozpoczęcia impasu na granicy w Himalajach w maju 2020 r.

Eksperci, oceniając jednak rozwój współpracy w ramach BRICS, są generalnie zgodni we wskazywaniu trudności bloku we wdrażaniu wspólnej polityki ze względu na różne priorytety gospodarcze i polityczne pięciu krajów oraz napięcia i rywalizację między Chinami a Indiami. Nie oznacza to jednak, że pozycja grupy BRICS w świecie nie będzie rosnąć.

Associated Press, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA