fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatW Republice Południowej Afryki trwa szczyt BRICS

W Republice Południowej Afryki trwa szczyt BRICS

Niezachodnie potęgi – Chiny, Indie, Brazylia, Rosja i RPA spotykają się w tym tygodniu w Johannesburgu. Rosyjski dyktator weźmie udział w spotkaniu online. W RPA groziłoby mu aresztowanie – zgodnie z nakazem Międzynarodowego Trybunału Karnego, którego stroną jest ten kraj. Putina będzie reprezentował szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Organizacja BRIC została utworzona w 2009 r. przez kraje rynków wschodzących: Brazylię, Rosję, Indie i Chiny, a w następnym roku dołączyła Republika Południowej Afryki.

Wśród dyskutowanych w Johannesburgu tematów znajdą się zapewne kwestie silniejszej współpracy gospodarczej i zwiększania rozliczeń międzynarodowych z pominięciem dolara. Omawiane będą także pomysły rozszerzenia BRICS o inne kraje, a chętnych jest wielu. Chęć przystąpienia do porozumienia zadeklarowało już ponad 20 krajów świata. Są wśród nich Arabia Saudyjska, Bangladesz, Bahrajn, Białoruś, Boliwia, Kuba, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Etiopia, Honduras, Indonezja, Iran, Kazachstan, Kuwejt, Nigeria, Palestyna, Senegal, Tajlandia, Wenezuela i Wietnam.

Arabia Saudyjska w BRICS?

Najbliżej akcesji jest Arabia Saudyjska. Jednak przyjęcie tego kraju do organizacji z pewnością wywołałoby zaniepokojenie USA, ponieważ jest on drugim producentem ropy na świecie. Głównym zwolennikiem rozszerzania BRICS są Chiny i Rosja, które odgrywają wiodącą rolę w organizacji i chciałyby, aby była ona niezachodnim odpowiednikiem G7. Sceptyczne wobec poszerzenia są mające dobre relacje z USA Indie oraz Brazylia.

Podczas szczytu Rosja i Chiny będą chciały zwiększyć swoją polityczną i gospodarczą pozycję w świecie rozwijającym się. Oczekuje się, że szczyt zaowocuje ogólnymi wezwaniami do zacieśnienia współpracy między krajami Globalnego Południa w obliczu ich rosnącego niezadowolenia z dominacji Zachodu w instytucjach globalnych.

Wielu obserwatorów oczekuje też spotkania indyjskiego premiera Narendry Modiego z Xi Jinpingiem, czego nie wykluczają Hindusi. Byłoby to ich pierwsze zaplanowane spotkanie dwustronne od rozpoczęcia impasu na granicy w Himalajach w maju 2020 r.

Eksperci, oceniając jednak rozwój współpracy w ramach BRICS, są generalnie zgodni we wskazywaniu trudności bloku we wdrażaniu wspólnej polityki ze względu na różne priorytety gospodarcze i polityczne pięciu krajów oraz napięcia i rywalizację między Chinami a Indiami. Nie oznacza to jednak, że pozycja grupy BRICS w świecie nie będzie rosnąć.

Associated Press, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA