fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaTransportNowe drogi i tory scementują Krym z Rosją

Nowe drogi i tory scementują Krym z Rosją

Moskwa podejmuje kolejne działania, których celem jest jak największa infrastrukturalna integracja Federacji Rosyjskiej z terytoriami zajętymi na Ukrainie.

Gubernator okupowanej przez Rosję części obwodu zaporoskiego Jewgienij Balitski, poinformował o rozpoczęciu prac nad nową linią kolejową, która połączy Rostów nad Donem z Krymem. 

Budowa torów na terytoriach okupowanych przez Rosję ma dać możliwość alternatywnej trasy z Rosji na Krym oprócz obecnie istniejącej – przez most Kerczeński nad Cieśniną Krymską. Ten jest celem regularnych ataków ukraińskich sił zbrojnych, przez co jest trasą niebezpieczną i często zamykaną. 

Nowe połączenie będzie przebiegać przez okupowane przez Rosję miasta na południu Ukrainy: Berdiańsk i Mariupol. 

Zmodernizowana ma też zostać autostrada A-290 łącząca położony na Krymie Czersk z Noworosyjskiem, której częścią jest właśnie most Kerczeński. Władze jeszcze w tym roku przeznaczą na ten cel 611 milionów rubli. Remont ma zwiększyć przepustowość tej trasy. 

Moskwa zapowiedziała też uruchomienie programu odbudowy zniszczeń wojennych w republikach donieckiej i ługańskiej oraz okupowanych częściach obwodów chersońskiego i zaporoskiego. W latach 2024-2026 zostanie na ten cel przeznaczone 653,5 miliarda rubli. 

newsweek.com, kommersant.ru, ria.ru

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA