fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaTransportNowe drogi i tory scementują Krym z Rosją

Nowe drogi i tory scementują Krym z Rosją

Moskwa podejmuje kolejne działania, których celem jest jak największa infrastrukturalna integracja Federacji Rosyjskiej z terytoriami zajętymi na Ukrainie.

Gubernator okupowanej przez Rosję części obwodu zaporoskiego Jewgienij Balitski, poinformował o rozpoczęciu prac nad nową linią kolejową, która połączy Rostów nad Donem z Krymem. 

Budowa torów na terytoriach okupowanych przez Rosję ma dać możliwość alternatywnej trasy z Rosji na Krym oprócz obecnie istniejącej – przez most Kerczeński nad Cieśniną Krymską. Ten jest celem regularnych ataków ukraińskich sił zbrojnych, przez co jest trasą niebezpieczną i często zamykaną. 

Nowe połączenie będzie przebiegać przez okupowane przez Rosję miasta na południu Ukrainy: Berdiańsk i Mariupol. 

Zmodernizowana ma też zostać autostrada A-290 łącząca położony na Krymie Czersk z Noworosyjskiem, której częścią jest właśnie most Kerczeński. Władze jeszcze w tym roku przeznaczą na ten cel 611 milionów rubli. Remont ma zwiększyć przepustowość tej trasy. 

Moskwa zapowiedziała też uruchomienie programu odbudowy zniszczeń wojennych w republikach donieckiej i ługańskiej oraz okupowanych częściach obwodów chersońskiego i zaporoskiego. W latach 2024-2026 zostanie na ten cel przeznaczone 653,5 miliarda rubli. 

newsweek.com, kommersant.ru, ria.ru

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Droższe paliwo do starszych aut

Unia Europejska zdecydowała, że paliwa muszą mieć więcej biokomponentów. Oznacza to, że kierowcy starszych samochodów będą musieli tankować droższą benzynę.
2 MIN CZYTANIA

PE zdecydował: Zagraniczni kierowcy już nie uciekną od mandatów

Europosłowie z Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego głosowali za ułatwieniem egzekwowania kar za wykroczenia drogowe wobec kierowców przyjeżdżających z innych krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Czy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Poseł PSL Marek Sawicki postawił Ukrainie warunek, że jeśli nie przestanie dyskryminować polskich firm transportowych, to Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA