fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesChiny ograniczają rynek reklam internetowych

Chiny ograniczają rynek reklam internetowych

Chiny planują wprowadzenie nowych regulacji dotyczących rynku reklam on-line. Zgodnie z nimi reklamy nie powinny wpływać na „normalne korzystanie z Internetu ani wprowadzać użytkowników w błąd”. Władze w Chinach zaostrzyły w tym roku przepisy w wielu branżach, w szczególności technologicznych.

Proponowane przepisy obligują operatorów platform internetowych do stworzenia systemu rejestracji i weryfikacji reklamodawców i reklam oraz „monitorowania i kontrolowania treści wyświetlanych i publikowanych reklam z wykorzystaniem jej usług informacyjnych”.

Wprowadzają także zakaz reklam skierowanych do nieletnich, promujących zabiegi medyczne, kosmetyki i gry internetowe „niesprzyjające zdrowiu fizycznemu i psychicznemu nieletnich”.

Po opublikowaniu projektu nowych zasad akcje notowanego w Hongkongu producenta gier Tencenta i giganta rynku dostaw posiłków Meituan spadły odpowiednio o 0,5 proc. i 1 proc.

We wrześniu chiński regulator cyberprzestrzeni opublikował projekt zasad określających, w jaki sposób firmy mogą korzystać z rekomendacji algorytmicznych, a wcześniej zasady dotyczące wykorzystywania danych i nieuczciwej konkurencji.

W tym roku także chiński gigant przewozów Didi Chuxing – kilka dni po jego debiucie na giełdzie w Stanach Zjednoczonych – został objęty dochodzeniem w sprawie rzekomych naruszeń prywatności, a gigant handlu elektronicznego Alibaba Group Holding Ltd otrzymał rekordową grzywnę w wysokości 2,8 mld dolarów za działania uznane za ograniczające konkurencję.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA