fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiNowy model ROP, czyli kolejny parapodatek

Nowy model ROP, czyli kolejny parapodatek

Szykowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany w ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi będą skutkować wprowadzeniem nieefektywnego modelu rozszerzonej odpowiedzialności producenta – ostrzega Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Eksperci tej organizacji przekonują, że nowy model ROP w praktyce będział miał charakter parapodatkowy.

Polska jest zobowiązana do implementacji wynikających z unijnych dyrektyw rozwiązań w obszarze ROP. Chodzi przede wszystkim o realizację celów środowiskowych, w tym wymogów dotyczących recyklingu poszczególnych frakcji odpadów.

Przygotowany w resorcie klimatu i środowiska projekt krytycznie oceniają m.in. eksperci ZPP, według których nowy model ROP nie przyniesie pożądanych efektów, a jego skutkiem może być zwiększenie obciążeń dla producentów (poprzez wprowadzenie tzw. podatku opakowaniowego), co doprowadzi do podwyżek cen.

„W ramach rządowej propozycji systemu ROP, przedsiębiorcy wytwarzający produkty w opakowaniach (producenci) mają być sprowadzeni w zasadzie do roli biernych płatników, nieposiadających realnego wpływu na kształt i efektywność systemu. Nie będzie się to jednak wiązało z pozbawieniem przedsiębiorców odpowiedzialności za skuteczność tegoż systemu. Całkowite oderwanie odpowiedzialności za rezultat od możliwości wpływu na sposób funkcjonowania systemu jest oczywiście niezgodne z podstawowymi założeniami dyrektywy odpadowej” – wskazuje ZPP.

Krytycznie oceniany jest m.in. brak gwarancji prawidłowego zastosowania zasady kosztu netto, zapisanego w dyrektywie rozwiązania, które pozwoliłoby na uwzględnienie w opłatach wprowadzającego dochodów pochodzących ze sprzedaży zebranego przez system surowca. Taki mechanizm ma docelowo umożliwiać sprawiedliwe rozliczanie kosztów ponoszonych przez firmy.

„Zaprojektowany model ROP ma charakter parapodatkowy. Przedsiębiorcy zostaną obciążeni kolejną daniną publiczną, która – jak wskazuje sam ustawodawca w uzasadnieniu do projektu ustawy – zostanie przerzucona na konsumentów” – dodają eksperci ZPP, którzy apelują jednocześnie o przygotowanie nowego systemu.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA