fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatNowy Jork i Singapur najdroższymi miastami świata

Nowy Jork i Singapur najdroższymi miastami świata

Według corocznego badania Economist Intelligence Unit (EIU) najdroższymi miastami na świecie są Nowy Jork i Singapur. Nowy Jork po raz pierwszy znalazł się na szczycie rankingu. Ubiegłoroczny numer jeden, Tel Awiw, zajmuje teraz trzecie miejsce.

Średni koszt życia w największych miastach świata wzrósł w tym roku o 8,1 proc. – wynika z badania Economist Intelligence Unit. Głównymi czynnikami, które spowodowały ten wzrost są pandemia i wojna na Ukrainie.

Jednym z powodów, dla których Nowy Jork znalazł się na pierwszym miejscu listy jest wysoka inflacja w USA (na początku tego roku była w tym kraju najwyższa od ponad 40 lat). Ważnym czynnikiem był także umacniający się dolar. Los Angeles i San Francisco również znalazły się w pierwszej dziesiątce najdroższych miast świata.

Inflacja była szczególnie wysoka w Stambule – gdzie ceny wzrosły o 86 proc., w Buenos Aires (64 proc.) i Teheranie (57 proc.).

Moskwa i Sankt Petersburg awansowały w rankingu z 88. i 70. miejsca na odpowiednio: 37. i 73. – częściowo stało się tak w wyniku zachodnich sankcji po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Najtańszymi miastami świata według rankingu są Teheran, Damaszek i Trypolis.

Badanie porównuje koszty towarów i usług w dolarach amerykańskich w 172 miastach. Kijów nie został uwzględniony w tegorocznym przeglądzie. EIU porównało ponad 400 cen ponad 200 produktów i usług.

Upasana Dutt, odpowiedzialna za kierowanie badaniami, powiedziała, że wojna na Ukrainie, zachodnie sankcje nałożone na Rosję i chińska polityka „zero COVID” spowodowały problemy z łańcuchem dostaw, a „to – w połączeniu z rosnącymi stopami procentowymi i zmianami kursów walut – spowodowało kryzys kosztów utrzymania na całym świecie”.

Dutt podkreśliła, że średni wzrost cen w 172 miastach w ankiecie EIU był „najsilniejszym, jaki widzieliśmy od 20 lat, od czasu kiedy mamy dane cyfrowe”.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA