Minister finansów podał maksymalne stawki podatku od nieruchomości, które będą obowiązywać od nowego roku. I choć ostatnie słowo w tej sprawie należy do gmin, zapewne przeszło 9 mln właścicieli domów i mieszkań dostanie decyzję o podwyżce tej daniny.

2022 podwyżki podatku od nieruchomości - grafika wpisu
Fot. Pixabay

W przypadku budynków mieszkalnych maksymalna stawka podatku od nieruchomości wzrośnie z 0,85 zł do 0,89 zł za mkw., zaś dla gruntów pod takimi budynkami – z 0,52 zł do 0,54 zł za mkw.

Dla właściciela 200-metrowego domu położonego na działce o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych oznaczałoby to konieczność zapłacenia gminie podatku od nieruchomości w wysokości 718 zł, czyli o 28 zł więcej niż w tym roku.

Warto wiedzieć, że w domu ze spadzistym dachem podatku od nieruchomości nie nalicza się od powierzchni użytkowej pomieszczeń na poddaszu, w których wysokość jest niższa niż 1,40 m. Zaś między 1,4 a 2,2 m podatek liczony jest od połowy powierzchni. Dużo bardziej skomplikowane jest obliczanie podatku od nieruchomości w budynkach wielorodzinnych. Oprócz powierzchni mieszkania uwzględniana jest bowiem także część wspólna w budynku, czyli np. korytarz i klatka schodowa.

Podatek od nieruchomości trzeba zapłacić także za miejsce garażowe. Stawka może być nawet dziesięciokrotnie wyższa od tej za mieszkanie, jeśli garaż jest wyodrębnionym lokalem. Podlega on wtedy opodatkowaniu według stawki właściwej dla pozostałych budynków lub ich części. W 2022 r. maksymalna stawka wyniesie 8,68 zł za mkw. (w tym roku 8,37 zł za mkw.). Natomiast, jeśli miejsce postojowe w garażu stanowi przynależność mieszkania, jest ono opodatkowane identyczną stawką, czyli 0,89 zł za mkw.

Poprzedni artykułGE Renewable Energy wesprze ORLEN w staraniach o nowe koncesje na farmy wiatrowe na Bałtyku
Następny artykułRopa w USA tanieje po tym, jak w trakcie trzech poprzednich sesji zdrożała o 10 proc.