fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiOdliczanie VAT. Polskie przepisy niezgodne z prawem europejskim

Odliczanie VAT. Polskie przepisy niezgodne z prawem europejskim

Polskie przepisy są niezgodne z prawem europejskim. Zapłata VAT i jego odliczenie powinny następować w tym samym okresie, tak aby podatnik został całkowicie uwolniony od dodatkowych kosztów - ocenił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

TSUE wydał wyrok w kwestii rozliczania VAT w związku z nabyciem towarów na rynku wewnątrz unijnym. Zgodził się z wątpliwościami zgłaszanymi przez Rzecznika MŚP Adama Abramowicza.

– To bardzo ważny wyrok dla polskich przedsiębiorców dokonujących nabyć wewnątrzwspólnotowych – zaznacza Paweł Chrupek, radca prawny i doradca podatkowy, pełnomocnik Rzecznika MŚP w postępowaniu przed TSUE

Polskie przepisy prowadzą do tego, że przedsiębiorca jedynie ze względów formalnych (np. daty/momentu ujęcia faktury w rejestrze) musi de facto ponieść dodatkowy wydatek w postaci odsetek.

„Koszt ten wynika jedynie z faktu, że ze względu na wymogi formalne wprowadzone przez polskiego ustawodawcę nie będzie mógł rozliczyć podatku naliczonego oraz należnego w tym samym okresie rozliczeniowym” – argumentował rzecznik MŚP.

Jak ocenił TSUE, stosowanie przepisów krajowych nie może uniemożliwiać odliczenia VAT w tym samym okresie co rozliczenie tej samej kwoty VAT jest niezgodne z prawem UE. Podobnie jak czasowe obarczenie podatnika kosztami VAT-u , tym bardziej – jak zaznacza TSUE – że żadna kwota nie jest należna organom podatkowym.

– Przepisy będące podstawą wyroku od początku budziły kontrowersje, co do ich zgodności z prawem Unii Europejskiej – zaznacza Paweł Chrupek. – Obowiązek zapłaty przez przedsiębiorcę odsetek będący skutkiem braku możliwości odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy pozostawał w sposób oczywisty w sprzeczności z zasadą proporcjonalności oraz neutralności podatku VAT.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA