fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaPodatkiOdliczanie VAT. Polskie przepisy niezgodne z prawem europejskim

Odliczanie VAT. Polskie przepisy niezgodne z prawem europejskim

Polskie przepisy są niezgodne z prawem europejskim. Zapłata VAT i jego odliczenie powinny następować w tym samym okresie, tak aby podatnik został całkowicie uwolniony od dodatkowych kosztów - ocenił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

TSUE wydał wyrok w kwestii rozliczania VAT w związku z nabyciem towarów na rynku wewnątrz unijnym. Zgodził się z wątpliwościami zgłaszanymi przez Rzecznika MŚP Adama Abramowicza.

– To bardzo ważny wyrok dla polskich przedsiębiorców dokonujących nabyć wewnątrzwspólnotowych – zaznacza Paweł Chrupek, radca prawny i doradca podatkowy, pełnomocnik Rzecznika MŚP w postępowaniu przed TSUE

Polskie przepisy prowadzą do tego, że przedsiębiorca jedynie ze względów formalnych (np. daty/momentu ujęcia faktury w rejestrze) musi de facto ponieść dodatkowy wydatek w postaci odsetek.

„Koszt ten wynika jedynie z faktu, że ze względu na wymogi formalne wprowadzone przez polskiego ustawodawcę nie będzie mógł rozliczyć podatku naliczonego oraz należnego w tym samym okresie rozliczeniowym” – argumentował rzecznik MŚP.

Jak ocenił TSUE, stosowanie przepisów krajowych nie może uniemożliwiać odliczenia VAT w tym samym okresie co rozliczenie tej samej kwoty VAT jest niezgodne z prawem UE. Podobnie jak czasowe obarczenie podatnika kosztami VAT-u , tym bardziej – jak zaznacza TSUE – że żadna kwota nie jest należna organom podatkowym.

– Przepisy będące podstawą wyroku od początku budziły kontrowersje, co do ich zgodności z prawem Unii Europejskiej – zaznacza Paweł Chrupek. – Obowiązek zapłaty przez przedsiębiorcę odsetek będący skutkiem braku możliwości odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy pozostawał w sposób oczywisty w sprzeczności z zasadą proporcjonalności oraz neutralności podatku VAT.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd ulży małym przedsiębiorcom? Kasowy PIT

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o pracach nad projektem dotyczącym wprowadzenia możliwości wyboru tzw. kasowego PIT przez najmniejszych przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA