fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiOdroczenie podatków dla małych i średnich firm w Chinach. W odpowiedzi na...

Odroczenie podatków dla małych i średnich firm w Chinach. W odpowiedzi na kryzys energetyczny

Chińscy mali i średni producenci otrzymają od listopada możliwość odroczenia płatności podatków o trzy miesiące. To odpowiedź władz Chin na problemy związane z wysokimi cenami surowców i rosnącymi kosztami produkcji – czytamy w wydawanym w Hong Kongu dzienniku „South China Morning Post”.

Odroczenie podatkowe otrzymają najmniejsi producenci – ci z rocznymi przychodami ze sprzedaży poniżej 3,13 miliona USD (20 mln juanów). 50 procentowe odroczenie zostanie przyznane producentom, którzy osiągają od 20 do 400 milionów juanów przychodów.

„W obliczu trudnej i złożonej sytuacji krajowej i międzynarodowej musimy niezwłocznie przeanalizować następną zakrojoną na szeroką skalę politykę obniżania podatków dla podmiotów rynkowych” – czytamy w komunikacie chińskiej Rady Państwa.

Odroczenie szeregu podatków, w tym podatku od osób prawnych i podatku od wartości dodanej, które będzie obowiązywać od listopada do stycznia będzie oznaczało, że łącznie 200 miliardów juanów zostanie w kieszeni krajowych producentów (ok. 31 mld dolarów).

Chiński rząd zezwoli również spółkom energetycznym wykorzystującym węgiel i firmom ciepłowniczym na odroczenie płatności podatku w czwartym kwartale w wysokości około 17 miliardów juanów (ponad 2,5 mld dolarów) . Ma to im pomóc w trudnościach operacyjnych.

Mniejsi producenci mocno odczuli wysokie ceny surowców, które spowodowały wzrost inflacji w tym kraju do najwyższego od 26 lat poziomu. Ucierpiała również wydajność w związku z kryzysem energetycznym, spowodowanym wysokimi cenami i niskimi zapasami węgla. Opalane węglem elektrownie, które nie mogą podnieść cen energii elektrycznej bez zgody rządu, mają trudności finansowe. Prowadzi to do racjonowania energii, które ograniczyło jej podaż w całym kraju.

SCMP/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA