fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaPodatkiOdroczenie podatków dla małych i średnich firm w Chinach. W odpowiedzi na...

Odroczenie podatków dla małych i średnich firm w Chinach. W odpowiedzi na kryzys energetyczny

Chińscy mali i średni producenci otrzymają od listopada możliwość odroczenia płatności podatków o trzy miesiące. To odpowiedź władz Chin na problemy związane z wysokimi cenami surowców i rosnącymi kosztami produkcji – czytamy w wydawanym w Hong Kongu dzienniku „South China Morning Post”.

Odroczenie podatkowe otrzymają najmniejsi producenci – ci z rocznymi przychodami ze sprzedaży poniżej 3,13 miliona USD (20 mln juanów). 50 procentowe odroczenie zostanie przyznane producentom, którzy osiągają od 20 do 400 milionów juanów przychodów.

„W obliczu trudnej i złożonej sytuacji krajowej i międzynarodowej musimy niezwłocznie przeanalizować następną zakrojoną na szeroką skalę politykę obniżania podatków dla podmiotów rynkowych” – czytamy w komunikacie chińskiej Rady Państwa.

Odroczenie szeregu podatków, w tym podatku od osób prawnych i podatku od wartości dodanej, które będzie obowiązywać od listopada do stycznia będzie oznaczało, że łącznie 200 miliardów juanów zostanie w kieszeni krajowych producentów (ok. 31 mld dolarów).

Chiński rząd zezwoli również spółkom energetycznym wykorzystującym węgiel i firmom ciepłowniczym na odroczenie płatności podatku w czwartym kwartale w wysokości około 17 miliardów juanów (ponad 2,5 mld dolarów) . Ma to im pomóc w trudnościach operacyjnych.

Mniejsi producenci mocno odczuli wysokie ceny surowców, które spowodowały wzrost inflacji w tym kraju do najwyższego od 26 lat poziomu. Ucierpiała również wydajność w związku z kryzysem energetycznym, spowodowanym wysokimi cenami i niskimi zapasami węgla. Opalane węglem elektrownie, które nie mogą podnieść cen energii elektrycznej bez zgody rządu, mają trudności finansowe. Prowadzi to do racjonowania energii, które ograniczyło jej podaż w całym kraju.

SCMP/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

Płatnik nie pobiera zaliczek od ekwiwalentu za pracę zdalną

Niezależnie od formy zapewnienia przez pracodawcę narzędzi i materiałów potrzebnych pracownikowi do wykonywania pracy zdalnej, na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymane przez pracownika świadczenia nie stanowią jego przychodu w rozumieniu ustawy o PIT.
4 MIN CZYTANIA

W czerwcu trzeba zatwierdzić sprawozdania finansowe

30 czerwca upływa termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Spora cześć jednostek będzie miała później 15 dni na przesłanie go do właściwego rejestru sądowego. Za niezłożenie sprawozdania grożą dotkliwe kary – w skrajnym przypadku nawet rozwiązanie spółki.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Ministrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA – Lloyd Austin i Chin – Li Shangfu wystąpili na prestiżowym, azjatyckim Forum Bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue w Singapurze, gdzie zaprezentowali dwie odmienne wizje regionalnego ładu. Obradom ponad 50 delegacji z całego świata towarzyszyły napięcia w Cieśninie Tajwańskiej.
2 MIN CZYTANIA

Elon Musk przyjęty w Chinach z honorami

Szef Tesli Elon Musk po raz pierwszy od trzech lat odwiedził Chiny. Spotkał się m.in. z chińskim ministrem spraw zagranicznych. Odwiedził także fabrykę Tesli w Szanghaju.
< 1 MIN CZYTANIA