fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatOrbán spotkał się z Trumpem na Florydzie

Orbán spotkał się z Trumpem na Florydzie

Premier Węgier Viktor Orbán spotkał się z byłym prezydentem USA i faworytem w wyścigu prezydenckim Donaldem Trumpa w jego posiadłości na Florydzie. Po spotkaniu węgierski przywódca stwierdził, że republikanin nie da ani grosza na wojnę na Ukrainie.

Obaj politycy podczas spotkania nie szczędzili sobie pochwał: Viktor Orbán przedstawiał Trumpa w wystąpieniach i wywiadach jako największą nadzieję na pokój na Ukrainie. Trump z kolei chwalił swojego gościa twierdząc, że nie ma od niego lepszego i mądrzejszego przywódcy.

Jak informują opozycyjne media węgierskie Orbán nie zabiegał o spotkanie z urzędującym prezydentem Joe Bidenem ani z wysokimi urzędnikami Partii Demokratycznej, a ci również nie wysłali zaproszenia dla węgierskiego polityka. Prezydent Joe Biden skrytykował Trumpa za spotkanie z Orbán twierdząc – jak informuje portal Politico – że premier Węgier dąży do ustanowienia dyktatury.

Podczas gdy rząd w Budapeszcie w coraz większym stopniu stawia na powrót Trumpa do Gabinetu Owalnego, jakość oficjalnych stosunków amerykańsko-węgierskich za rządów administracji Bidena drastycznie się pogorszyła. Węgry są także najbliższym sojusznikiem Chin w Europie.

Orbán: Trump nie da ani grosza Ukrainie

W wywiadzie dla węgierskiej telewizji M1 premier Węgier opowiedział o swoich refleksjach po spotkaniu z byłym prezydentem USA, który ponownie stara się o urząd. – Dziś amerykański rząd demokratów i kierownictwo Unii Europejskiej, a także kierownictwo największych państw członkowskich Unii Europejskiej, są rządami prowojennymi. Donald Trump jest zwolennikiem pokoju, Węgry są zwolennikiem pokoju – powiedział.

Viktor Orbán skomentował nieprzychylne komentarze amerykańskich demokratów pod swoim adresem oraz opowiedział o spotkaniu z Donaldem Trumpem. Stwierdził, że Trump ma „jasną wizję” i nie da ani grosza na wojnę na Ukrainie. – Jeśli Ameryka nie da pieniędzy, sami Europejczycy nie będą w stanie sfinansować tej wojny i wtedy wojna się skończy – ocenił.

Dodał też, że republikanie uniemożliwiają demokratom przekazanie środków na wojnę już teraz. Według Orbána Trump „nie chce finansować bezpieczeństwa Europy zamiast Europejczyków”. – Musimy mieć własną armię, własny sprzęt. Musimy umieć obronić własny kraj – podsumował premier Węgier.

Money.pl, Interia.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chcesz pracować w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA