Resort finansów zaprezentował listę dużych podatników podatku CIT za 2021 r.

Przedstawiona przez Ministerstwo Finansów lista dotyczy firm, których przychody przekroczyły 50 mln euro oraz podatników będących podatkowymi grupami kapitałowymi (PGK). Zarówno w pierwszej grupie, jak i w drugiej, liderami są podmioty z sektora bankowego, energetycznego i paliwowego.

Jeśli chodzi o podatników CIT wśród indywidualnych firm liderem jest PKN Orlen S.A., który zapłacił ponad 1,5 mld zł. Drugie miejsce zajęła P4 Sp. z o.o. (ponad 1,4 mld zł), a trzecie PGNiG SA (niemal 1,2 mld zł). Wśród podatkowych grup kapitałowych liderami są KGHM II (prawie 1,5 mld zł), które wyprzedziło PKO BP SA (ponad 1,4 mld zł) oraz mBank (niemal 640 mln zł).

Wpływy z podatku CIT stale rosną. W 2015 r. wyniosły 32,9 mld zł, a w 2021 r. – 66,7 mld zł. W pierwszym półroczu 2022 r. było to już 44,4 mld zł, czyli o 14,4 mld zł więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska powiedziała, że wpływy z podatku CIT mają ważną rolę dla Polski, bo przekładają się na jej rozwój gospodarczy i społeczny, zaś samo płacenie podatków to wyraz odpowiedzialności i uczciwej konkurencji rynkowej.

– Dzięki wpływom z podatków możliwa jest realizacja wielu prospołecznych i prorodzinnych projektów, zapewnienie bezpieczeństwa i sprawne funkcjonowanie państwa. To szczególnie ważne teraz, kiedy słowo „solidarność” nabiera wyjątkowego znaczenia. Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju naszego kraju i odpowiedzialnie podchodzą do kwestii płacenia podatków – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. – Nie zapominamy jednocześnie, także analizując dane, które dziś prezentujemy, że zjawisko optymalizacji podatkowej jest powszechnie identyfikowane w świecie i jest szczególnie niebezpieczne ze względu na to, iż przybrało charakter międzynarodowy. W ostatnich dziesięcioleciach gospodarka staje się coraz bardziej zglobalizowana – dodała minister.

Szefowa resortu finansów podkreśliła, że priorytetem rządu pozostaje przeciwdziałanie agresywnej optymalizacji podatkowej i tworzenie równych zasad konkurencji dla wszystkich podmiotów działających na rynku.

Poprzedni artykułRekordowa kwota dla organizacji pożytku publicznego w 2022 r.
Następny artykułAmeryka żegna się ze spalinowymi samochodami