fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseOto największe finansowe zmartwienia Polaków

Oto największe finansowe zmartwienia Polaków

Ponad połowa Polaków martwi się drożyzną – wynika najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.

Sondaż przeprowadzony przez United Surveys wykazał, że wysokie ceny w sklepach to zmartwienie dla aż 52,1 proc. Polaków. Drożyzna to szczególnie martwiący temat dla młodych Polaków, gdyż wśród respondentów w wieku od 18 do 29 lat aż 83 proc. wskazało, że jest to ich największa bolączka.

Wysokie ceny są największym problemem zarówno dla mieszkańców wsi (58 proc.), jak i dużych miast (53 proc.). Co ciekawe kwestia drożyzny martwi bardziej wyborców opozycji (55 proc.) niż wyborców obozu rządzącego (44 proc.).

Kolejne w rankingu zmartwień Polaków są raty kredytów, na które wskazało 11,9 proc. ankietowanych. Z kolei 9,4 proc. przepytanych przez United Surveys nie ma pewności, czy zdoła ogrzać dom zimą. Jeśli chodzi o sytuację na rynku pracy i własne zatrudnienie, to martwi się o to zaledwie 3,5 proc. z nas. Co dziesiąty respondent ma natomiast inne, niesprecyzowane w badaniu zmartwienia. Warto zaznaczyć, że 12,6 proc. Polaków żyje beztrosko i nie martwi się takimi sprawami, jak rosnące koszty ogrzewania, rynkiem pracy czy ratami kredytów.

Warto przypomnieć, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w październiku wyniosła 17,9 procent w stosunku do września 2022. Najnowsze prognozy mówią natomiast, że w styczniu inflacja może sięgnąć nawet 20 proc., a następnie ma zacząć spadać. Niestety, jednocyfrowego wskaźnika inflacji możemy się spodziewać dopiero w 2024 r.

RMF24

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA