fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseOto największe finansowe zmartwienia Polaków

Oto największe finansowe zmartwienia Polaków

Ponad połowa Polaków martwi się drożyzną – wynika najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.

Sondaż przeprowadzony przez United Surveys wykazał, że wysokie ceny w sklepach to zmartwienie dla aż 52,1 proc. Polaków. Drożyzna to szczególnie martwiący temat dla młodych Polaków, gdyż wśród respondentów w wieku od 18 do 29 lat aż 83 proc. wskazało, że jest to ich największa bolączka.

Wysokie ceny są największym problemem zarówno dla mieszkańców wsi (58 proc.), jak i dużych miast (53 proc.). Co ciekawe kwestia drożyzny martwi bardziej wyborców opozycji (55 proc.) niż wyborców obozu rządzącego (44 proc.).

Kolejne w rankingu zmartwień Polaków są raty kredytów, na które wskazało 11,9 proc. ankietowanych. Z kolei 9,4 proc. przepytanych przez United Surveys nie ma pewności, czy zdoła ogrzać dom zimą. Jeśli chodzi o sytuację na rynku pracy i własne zatrudnienie, to martwi się o to zaledwie 3,5 proc. z nas. Co dziesiąty respondent ma natomiast inne, niesprecyzowane w badaniu zmartwienia. Warto zaznaczyć, że 12,6 proc. Polaków żyje beztrosko i nie martwi się takimi sprawami, jak rosnące koszty ogrzewania, rynkiem pracy czy ratami kredytów.

Warto przypomnieć, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w październiku wyniosła 17,9 procent w stosunku do września 2022. Najnowsze prognozy mówią natomiast, że w styczniu inflacja może sięgnąć nawet 20 proc., a następnie ma zacząć spadać. Niestety, jednocyfrowego wskaźnika inflacji możemy się spodziewać dopiero w 2024 r.

RMF24

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA

Wsparcie dla MŚP z funduszy unijnych

Przedsiębiorcy szukający dotacji czy innych form taniego wsparcia mogą wziąć udział w sumie w 74 konkursach unijnych: w 18 programach krajowych, 35 regionalnych i 14 z tak zwanej Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz już w siedmiu z KPO.
3 MIN CZYTANIA

Niepełnoletni dłużnicy w Polsce. Skąd się biorą ich długi?

W Polsce gwałtownie rośnie liczba niepełnoletnich osób, które są zarejestrowane w rejestrach dłużników. Jest ich ponad dwa razy więcej niż przed rokiem.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA