Ponad połowa Polaków martwi się drożyzną – wynika najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.

Pexels.com

Sondaż przeprowadzony przez United Surveys wykazał, że wysokie ceny w sklepach to zmartwienie dla aż 52,1 proc. Polaków. Drożyzna to szczególnie martwiący temat dla młodych Polaków, gdyż wśród respondentów w wieku od 18 do 29 lat aż 83 proc. wskazało, że jest to ich największa bolączka.

Wysokie ceny są największym problemem zarówno dla mieszkańców wsi (58 proc.), jak i dużych miast (53 proc.). Co ciekawe kwestia drożyzny martwi bardziej wyborców opozycji (55 proc.) niż wyborców obozu rządzącego (44 proc.).

Kolejne w rankingu zmartwień Polaków są raty kredytów, na które wskazało 11,9 proc. ankietowanych. Z kolei 9,4 proc. przepytanych przez United Surveys nie ma pewności, czy zdoła ogrzać dom zimą. Jeśli chodzi o sytuację na rynku pracy i własne zatrudnienie, to martwi się o to zaledwie 3,5 proc. z nas. Co dziesiąty respondent ma natomiast inne, niesprecyzowane w badaniu zmartwienia. Warto zaznaczyć, że 12,6 proc. Polaków żyje beztrosko i nie martwi się takimi sprawami, jak rosnące koszty ogrzewania, rynkiem pracy czy ratami kredytów.

Warto przypomnieć, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w październiku wyniosła 17,9 procent w stosunku do września 2022. Najnowsze prognozy mówią natomiast, że w styczniu inflacja może sięgnąć nawet 20 proc., a następnie ma zacząć spadać. Niestety, jednocyfrowego wskaźnika inflacji możemy się spodziewać dopiero w 2024 r.

RMF24

Poprzedni artykułDlaczego Bruksela nie upomina się o prawa środowisk prawicowych?
Następny artykułPolski rząd przejmuje aktywa Gazpromu