fbpx
wtorek, 12 listopada, 2024
Strona głównaŚwiatPapież Benedykt XVI – tajemnica obrońcy wiary

Papież Benedykt XVI – tajemnica obrońcy wiary

Przez trzy dni, gdy ciało Benedykta XVI wystawione było w bazylice św. Piotra hołd oddało mu 200 tysięcy wiernych. W środowy wieczór papież emeryt został złożony do cyprysowej trumny. Włożono też do niej paliusze, które nosił, srebrne monety i medale z czasów jego pontyfikatu oraz rogito, czyli zamknięty w metalowej tubie tekst, w którym opisano jego papieską posługę. Przypomniano w nim jego walkę z pedofilią w Kościele.

Wydaje się, że wraz z odejściem Benedykta XVI do domu Ojca zakończyła się pewna epoka. Papież senior, dawny współpracownik św. Jana Pawła II, wzbudzał wśród tysięcy wiernych na całym świecie dużą sympatię. Dobrotliwy papież, który pożegnał się z tym światem słowami „kocham Cię, Jezu” był jednak nieugiętym obrońcą wiary katolickiej (tak też zatytułował swoją książkę biograficzną o Benedykcie XVI Joseph Pearce).

Podczas wczorajszej mszy żałobnej nie zabrakło wydarzeń symbolicznych. Nad głowami wiernych krążyły dwa czarne ptaki, do którego dołączył wkrótce trzeci latający na tyle nisko, że zahaczał o niektóre osoby; po czym odfrunął. A podczas nabożeństwa wierni mogli zaobserwować jak kopuła bazyliki św. Piotra, po rozpoczęciu mszy pogrzebowej skryta we mgle, nagle pokazała się na chwilę wraz ze świecącym w słońcu krzyżem – jedynie na czas ewangelii. Takie nieodgadnione wydarzenia przywołują w pamięci pogrzeb św. Jana Pawła II i przewracany na jego trumnie (kartka po kartce) brewiarz.

Tajemnica Benedykta XVI

Taki tytuł nosi książka znanego włoskiego publicysty, fatimologa i watykanisty Antoniego Socciego. Książka to śledztwo, w którym Socci rozkłada na czynniki pierwsze m.in. decyzję Benedykta XVI o abdykacji i porusza wiele ciekawych i ważnych aspektów z życia Kościoła.
Autor głosi tezę, że źródłem ustąpienia Benedykta XVI z tronu Piotrowego i podejmowanych przezeń wyborów mogły być również nadprzyrodzone wydarzenia. Dziennikarz próbuje dociec prawdziwych (jego zdaniem) przyczyn abdykacji. Pojawia się pytanie: co takiego dzieje się wśród najwyższych hierarchów Kościoła, że papież z Niemiec postanowił zostać papieżem-emerytem? W tle prowadzonego przez Socciego śledztwa nie brak odnośników do kryzysu Kościoła, który zdaniem publicysty jest najpoważniejszy w całej historii rzymskich katolików.

Obrońca wiary

Benedykt XVI to jeden z największych papieży w historii Kościoła. Jako obrońca wiary papież Benedykt XVI walczył niestrudzenie i z powodzeniem z siłami sekularyzmu, najpierw jako niezłomny kardynał Ratzinger, a następnie najwyższy pasterz Kościoła.

„Zawołaniem Papieża Benedykta XVI było «cooperatores veritatis» – współpracownicy prawdy. Swoją posługę kapłana, teologa, biskupa, papieża rozumiał jako służbę prawdzie i umacnianie innych w prawdzie. Przy czym Joseph Ratzinger łączył prawdę z miłością – wskazywał na ich nieusuwalną współzależność. Prawdy trzeba szukać, znajdować ją i wyrażać w ekonomii miłości, ale – podkreśla Ratzinger – z kolei miłość trzeba pojmować, cenić i żyć nią w świetle prawdy. Wskazuje, że bez prawdy miłość staje się sentymentalizmem, staje się słowem, które można dowolnie pojmować. Na tym polega nieuchronne ryzyko, na jakie wystawiona jest miłość w kulturze bez prawdy. Pada ona łupem emocji oraz przejściowych opinii jednostek, staje się słowem nadużywanym i wypaczonym, nabiera przeciwstawnego znaczenia” – przypomniał ojciec Dariusz Kowalczyk.

Jako bezkompromisowy obrońca godności osoby ludzkiej zmagał się Benedykt XVI z niegodziwością świata w nieustającej walce z dyktaturą relatywizmu i jego kulturą śmierci. W Kościele mocował się z duchem świata w swoim starciu z modernizmem i jego kultem ducha epoki, przywracając blask prawdy w obronie ortodoksji i blask liturgii w obronie tradycji. Wierze i rozumowi poświęcił swe rozważanie na Anioł Pański 28 stycznia 2007 r. Stwierdził w nim m.in.: „Kiedy natomiast człowiek ogranicza się do myślenia wyłącznie o sprawach materialnych i doświadczalnych, zamykając się na wielkie pytania dotyczące życia, samego siebie i Boga, ubożeje. Związek między wiarą a rozumem stanowi poważne wyzwanie dla dominującej dziś kultury świata Zachodu”.

Zapewne po wielu latach katolicy nadal będą spoglądać wstecz na trwałe dziedzictwo papieża Benedykta XVI z ogromną wdzięcznością, ponieważ z powodzeniem kierował Kościołem w miłości i prawdzie przeciwko złu, które chciało (i chce) go pochłonąć. Dzisiaj z Benedektem XVI można spotkać się czytając jego dzieła, oglądając nagrania filmowe, homilie, wywiady i czytając o Nim – chociażby dziennikarskie śledztwa i biografie. A odpowiadając na pytanie o tajemnicę Benedykta XVI – dla mnie to pokorna posługa papieża, który do końca pozostał skromnym kapłanem. Niezależnie od okoliczności.
Historia dzieje się na naszych oczach.

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni bohaterskiej walki w liczbach

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie – największe zbrojne powstanie przeciwko niemieckiemu okupantowi w Europie. Na słabo uzbrojonych powstańców Niemcy wysłali ponad 50 tys. świetnie wyposażonych żołnierzy Wermachtu, SS i jednostek kolaborujących. Danina krwi naszych przodków pragnących niepodległości i barbarzyństwo Niemców ciągle przyprawiają o dreszcze.
5 MIN CZYTANIA

Groźne i majestatyczne „Pejzaże Tatrzańskie” [WYWIAD]

Z ks. Zbigniewem Pytlem, autorem albumu „Pejzaże Tatrzańskie. Zima”, rozmawiamy o jego twórczości oraz promowaniu literatury, kultury i sztuki związanej z regionem Tatr.
4 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA