fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaFinansePierwsze pieniądze z KPO popłyną do Polski w tym roku?

Pierwsze pieniądze z KPO popłyną do Polski w tym roku?

Polska może jeszcze w tym roku uzyskać dostęp do części pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy – poinformował Bloomberg. Chodzi o środki na transformację energetyczną. Przy wypłacie pierwszej zaliczki nie mają być brane pod uwagę kamienie milowe dotyczące praworządności.

Jak podaje Bloomberg, Komisja Europejska planuje w najbliższych tygodniach – zapewne w grudniu – zatwierdzić polski zmodyfikowany plan KPO, a Polska otrzyma zaliczkę w wysokości 550 mln euro z puli RePowerEU przeznaczonej na transformację energetyczną.

– Przy jej wypłacie nie są brane pod uwagę kamienie milowe dotyczące praworządności. Nie jest więc konieczne wprowadzanie zmian w sądownictwie i procedurach dyscyplinarnych, by odblokować środki. Zaliczka to konsekwencja wniosku o modyfikację KPO, który został przesłany przez Polskę 31 sierpnia, w którym występujemy o dodatkowe fundusze z programu RePowerEU. To rząd PiS przesłał ten wniosek i prowadzi rozmowy w sprawie modyfikacji KPO – wyjaśnia Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli.

Na razie nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie pojawi się taka zgoda ze strony Komisji.
– Nieoficjalnie słyszę tylko, że cały czas jesteśmy na etapie oceny nowego KPO, a nie na etapie decyzji, której nie powinniśmy się spodziewać w tym tygodniu – przekazał Sokołowski. Decyzja KE może pojawić się w każdej chwili.

Zdaniem Macieja Sokołowskiego Polska może liczyć na wyższą zaliczkę, niż podaje Bloomberg. – Zaliczka obliczana jest na podstawie przysługujących Polsce grantów i pożyczek, więc kwota prefinansowania to ponad 5 miliardów euro, a nie 0,5 miliarda – wyjaśnił. Będą to, jak podkreśla, środki z programu RePowerEU, czyli przeznaczone na transformację energetyczną i odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych.

TVN24 Biznes, Bloomberg, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA