fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaRosjanie odnieśli druzgocące zwycięstwo z... ekologią

Rosjanie odnieśli druzgocące zwycięstwo z… ekologią

W efekcie inwazji Rosji na Ukrainę zostaną wyemitowane zanieczyszczenia, które kilkukrotnie przekraczają wartości, o które zmniejszają emisję szkodliwych gazów wszystkie państwa Unii Europejskiej.

695 milionów ton CO2 rocznie, powstanie w efekcie inwazji Rosji na Ukrainę. Jest to ilość znacznie większa niż 263 miliony ton dwutlenku węgla, o które cała Unia Europejska chce zmniejszać swoją produkcję do 2030 roku.

Zanieczyszczenia te w niewielkim stopniu wynikają z paliwa spalanego przez wojsko obydwu stron konfliktu. Pochodzą za to przede wszystkim z pożarów wywołanych działaniami wojennymi. Chodzi tu głównie o niszczenie magazynów z paliwami.

Ukraińskie Ministerstwo Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych szacuje, że koszt szkód wobec środowiska naturalnego wyrządzonych przez Rosjan liczony od początku inwazji wynosi już 204 miliardy hrywien (6,4 mld euro).

Ponadto napastnicy z Federacji Rosyjskiej mieli się dopuścić ponad 200 działań, w których celowo dokonywali zniszczeń.

pie.net.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA