fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjePolska (prawie) najmniej innowacyjnym państwem w Unii

Polska (prawie) najmniej innowacyjnym państwem w Unii

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) opublikowała ranking państw świata, w którym sklasyfikowano je uwzględniając stopień innowacyjności.

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej jest jedną z 16 agencji wyspecjalizowanych ONZ. Jej głównym zadaniem jest tworzenie zasad, norm i regulacji dotyczących ochrony własności intelektualnej. 

Polska wyprzedza Grecję

Jednym z cyklicznych działań realizowanych przez WIPO jest redagowanie co roku Globalnego Indeksu Innowacji, który przygotowuje we współpracy z szeregiem instytucji i placówek naukowych. 

W tegorocznej edycji pierwsze miejsce zajęła Szwajcaria. Państwo to jest na szczycie zestawienia od 13 lat. Kolejne pozycje przypadły Szwecji, Stanom Zjednoczonym, Wielkiej Brytanii i Singapurowi. 

Na 41. miejscu została sklasyfikowana Polska. Z krajów Unii Europejskiej wyprzedziliśmy tylko Grecję, Chorwację, Słowację i Rumunię. Na ostatnim 132. miejscu znalazła się Angola. 

Jak zmierzyć innowacyjność?

Ranking jest przygotowywany na podstawie ocen pięciu filarów. Uwzględniane jest w nich działanie instytucji państwowych pod kątem stosowania zachęt i tworzenie przyjaznego środowiska dla rozwoju biznesu. Kapitał ludzki i badania są oceniane na podstawie rozwoju systemu edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa wyższego oraz wartości środków wydawanych na badania rozwojowe. Infrastruktura jest klasyfikowana pod kątem zarówno jej tradycyjnego rozumienia, jak i poziomu rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dojrzałość rynkowa i biznesowa jest interpretowana przez dostępność usług kredytowych i możliwości prostego inwestowania, a także przez transparentne zasady handlu i możliwości swobodnej działalności na rynku. 

wipo.int
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA