fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjePolska (prawie) najmniej innowacyjnym państwem w Unii

Polska (prawie) najmniej innowacyjnym państwem w Unii

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) opublikowała ranking państw świata, w którym sklasyfikowano je uwzględniając stopień innowacyjności.

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej jest jedną z 16 agencji wyspecjalizowanych ONZ. Jej głównym zadaniem jest tworzenie zasad, norm i regulacji dotyczących ochrony własności intelektualnej. 

Polska wyprzedza Grecję

Jednym z cyklicznych działań realizowanych przez WIPO jest redagowanie co roku Globalnego Indeksu Innowacji, który przygotowuje we współpracy z szeregiem instytucji i placówek naukowych. 

W tegorocznej edycji pierwsze miejsce zajęła Szwajcaria. Państwo to jest na szczycie zestawienia od 13 lat. Kolejne pozycje przypadły Szwecji, Stanom Zjednoczonym, Wielkiej Brytanii i Singapurowi. 

Na 41. miejscu została sklasyfikowana Polska. Z krajów Unii Europejskiej wyprzedziliśmy tylko Grecję, Chorwację, Słowację i Rumunię. Na ostatnim 132. miejscu znalazła się Angola. 

Jak zmierzyć innowacyjność?

Ranking jest przygotowywany na podstawie ocen pięciu filarów. Uwzględniane jest w nich działanie instytucji państwowych pod kątem stosowania zachęt i tworzenie przyjaznego środowiska dla rozwoju biznesu. Kapitał ludzki i badania są oceniane na podstawie rozwoju systemu edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa wyższego oraz wartości środków wydawanych na badania rozwojowe. Infrastruktura jest klasyfikowana pod kątem zarówno jej tradycyjnego rozumienia, jak i poziomu rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dojrzałość rynkowa i biznesowa jest interpretowana przez dostępność usług kredytowych i możliwości prostego inwestowania, a także przez transparentne zasady handlu i możliwości swobodnej działalności na rynku. 

wipo.int
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA