fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatPolska prymusem NATO w wydatkach na obronność!

Polska prymusem NATO w wydatkach na obronność!

Chociaż państwa należące do Paktu Północnoatlantyckiego zobowiązały się do wydawania na obronność co najmniej 2 procent swojego PKB, to niektóre mają duży problem z realizacją tego zobowiązania.

W ostatnich tygodniach potężną reakcję wywołały słowa Donalda Trumpa dotyczące roli NATO. Zgodnie z deklaracjami kandydata na prezydenta USA na pomoc Sojuszu powinny liczyć tylko państwa przeznaczające odpowiedni odsetek Produktu Krajowego Brutto na swoje armie. 

Od 2006 roku członkowie NATO wspólnie zobowiązali się do przekazywania na obronność 2 proc. PKB gospodarek ich państw. Chodzi tu o fundusze na własną armię, która ma dzięki temu mieć zapewniony odpowiedni rozwój i możliwość pomocy sojusznikom, gdyby zaszła taka potrzeba. 

Mimo tych deklaracji w 2014 roku tylko trzech z 28 ówczesnych członków NATO realizowało ten cel. Natomiast wszystko wskazuje na to, że w obecnym roku już 18 z 31 aktualnych państw należących do Sojuszu wypełni to zobowiązanie. 

Obecnie Polska jest liderem zestawienia państw NATO jeśli chodzi o procent PKB przeznaczanego na wydatki obronne. Warszawa kieruje na te cele 3,9 proc. PKB. Drugie miejsce zajmują USA (3,49 proc.), a kolejne Grecja (3,01 proc.). Na ostatnich miejscach tego zestawienia znajdują się: Luksemburg (0,72 proc.), Belgia (1,13 proc.) i Hiszpania (1,26 proc.). 

NATO sugeruje dodatkowo, że z pieniędzy przeznaczanych na armię, 20 proc. powinno być kierowane na nowy sprzęt.

Jeżeli chodzi o bezwzględne kwoty przeznaczane na obronność to liderami są tu (poza USA) Wielka Brytania, Francja i Niemcy.

nato.int

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA